Drahoš vs. Zeman. Jak vidí LGBT práva?

Jiří Drahoš, nebo Miloš Zeman? Kterému z nich dáte 26. nebo 27. ledna svůj hlas v druhém kole prezidentských voleb? Přečtěte si, co v minulosti i během aktuální kampaně řekli o manželství pro všechny a o dětech, které vyrůstají v duhových rodinách.

kandidati.jpg

Manželství pro všechny

Bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš v průběhu kampaně několikrát zopakoval, že stávající registrované partnerství je podle něj adekvátní řešení. V anketě iRozhlas.cz uvedl, že nemá nic proti tomu, aby dva partneři nebo partnerky stejného pohlaví uzavřeli vztah „řekněme slavnostním, obřadným způsobem.

O svém postoji se pak rozepsal pro magazín LUI: „Žijeme ve svobodné zemi, kde má každý právo žít, s kým chce. Já bych jenom úplně automaticky nepřiřadil sňatku homosexuálního páru zcela identické postavení, jaké má manželství muže a ženy, a to s ohledem na nejdůležitější funkci heterosexuální rodiny pro plození dětí.“

Současný prezident Miloš Zeman v anketě iRozhlas.cz vůbec neodpovídal a k manželství pro všechny jako takovému se dosud jasně nevyjádřil.

Výchova dětí v LGBT rodinách

I k té se Jiří Drahoš vyjádřil opakovaně. „Děti by měly vyrůstat v rodině,“ řekl České televizi. Ideální rodinou je pak podle něj taková, kde jsou dva rodiče: muž a žena. Na druhou stranu prý chápe, že taková situace vždycky nenastane. „Než aby děti měly vyrůstat v dětských domovech, určitě bych nebyl proti adopci dětí gayi nebo lesbami,“ prohlásil.

Podobně odpověděl i magazínu LUI. Dodal ovšem, že „v Česku nemáme dlouhodobou zkušenost a nelze tedy jednoznačně vyhodnotit pozitiva a negativa takové výchovy. Na spolehlivé závěry si ještě budeme muset nějakou dobu počkat.“

A jeho protivník? V předvolební debatě, kterou v roce 2013 uspořádala Prague Pride spolu s Knihovnou Václava Havla, se také Miloš Zeman nechal slyšet, že „pro dítě je lepší, když bude vychováváno homosexuálním párem, než aby bylo v kojeneckém ústavu nebo dětském domově“.

Loni v dubnu se tématu gay a lesbického rodičovství dotkl v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. „Nesdílím názor, že partnerství dvou osob stejného pohlaví je vhodná cesta pro výchovu dětí,“ uvedl Zeman. Rodičovský model podle něj má být založen „na dvou rolích, na roli otce a roli matky.“

Na stejné téma přišla řeč v týden starém rozhovoru na Frekvenci 1. „Já jsem tolerantní… Myslím si, že sexuální orientace je intimní, soukromou věcí každého,” prohlásil prezident. Na jedné straně odsoudil pochody hrdosti, jako je Prague Pride, a neodpustil si přitom vulgarismus; zároveň však dodal, že „nemá nic proti tomu, aby tyto páry měly stejná občanská práva jako kdokoli jiný”.

Jděte volit, má to smysl!

Volby jsou jedna z mála příležitostí, kdy každý z nás může spolurozhodovat o budoucnosti celé země. I ty prezidentské jsou zásadní. Třeba i proto, že pokud zákon o manželství pro všechny projde Parlamentem, hlava státu bude mít možnost ho vetovat.

Do diáře si poznamenejte:

  • pátek 26. ledna: 14–22 hodin
  • sobota 27. ledna: 8–14 hodin

 

Foto: Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.