Ester Janečková: Hrozně se těším na první gay nebo lesbickou svatbu

Půjdou na ni prý spolu – známá moderátorka a její manžel, lékař Zdeněk Janeček. Manželství je pro ně spojením dvou lidí, kteří se milují. Je jedno, jestli jsou hetero-, nebo homosexuální, a nezáleží ani na tom, zda se rozhodnou mít děti, shoduje se dvojice.

Letos to bude třiadvacet let, co se brali. „A já si vůbec nedovedu představit, že by nám někdo mluvil do toho, jakým způsobem spolu chceme žít a jak chceme potvrdit svoji lásku,“ říká Ester Janečková, kterou české publikum zná hlavně jako moderátorku televizní Pošty pro tebe, ale i jako filmovou a divadelní herečku.

Stejný svazek pro stejnou lásku

„Nemyslím si, že by láska nás dvou byla v něčem jiná a v něčem víc, než je láska mezi holkama nebo mezi klukama,“ dodává. „Manželství by mělo být jak pro hetero-, tak pro homosexuály. Myslím, že když se dva lidi mají rádi, tak potvrzení manželstvím je to nejlepší, co můžou udělat,“ souhlasí Zdeněk Janeček.

Oba se prý na první gay a lesbickou svatbu hrozně těší. Kdyby to zrovna byla svatba jejich dětí, ani nemrknou. Svým synům (Krištof i Cyril už jsou dospělí, jejich sestře Sáře bude letos osm) prý už před pár lety řekli, že jim přejí potkat někoho, kdo je bude milovat a koho budou milovat oni. „A že je nám úplně jedno, jestli to bude holka, nebo kluk,“ upřesňuje Ester.

Bez dětí by to nešlo?

Manželství je svazek, jehož cílem je zplodit potomky. Proto se nemůže otevřít i gay a lesbickým párům. Je to častý argument, se kterým přicházejí odpůrci manželství pro všechny. Manželé Janečkovi – ač jsou sami „tradičními“ heterosexuálními rodiči – ho považují za holý nesmysl.

 „Nevím, jestli je plození dětí zdárným koncem manželství,“ říká k tomu Zdeněk a podotýká, že spousta sezdaných párů vlastní děti nemá. Někdy je adoptují, někdy jdou cestou umělého oplodnění. Nebo je prostě nechtějí. „Nemůžeme to brát tak, že jejich manželství není naplněné. Manželství je prostě spojení dvou lidí, kteří spolu chtějí být, mají se rádi a mají pro to důvod.“

„A je pro všechny,“ uzavírá Ester.

 

Vidíte to stejně? Pak patříte k většině české veřejnosti. Je nás víc než 60 procent, to dělá přes pět milionů oprávněných voličů a voliček. Pojďme o tom říct poslankyním a poslancům!

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Nový průzkum: alarmující nárůst diskriminace vůči LGBT+ lidem v ČR a nízká důvěra v politickou reprezentaci

Významný nárůst diskriminace a násilí vůči lesbám, gayům, bi a trans lidem v České republice a alarmující nedůvěru LGBT lidí v politickou reprezentaci odhalil nedávný průzkum „Znáte svá práva?“. Provedly ho organizace Queer Geography a spolek Prague Pride ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy a slovinskou lidskoprávní organizací Legebitra. Výsledky průzkumu rovněž ukazují, že v řešení své nelehké situace se LGBT lidé spoléhají především na Ústavní soud.

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.