Stylista Filip Vaněk: Jsme rodina jako každá jiná, rádi bychom se skutečně vzali

S Antonínem Petrškovským v létě oslaví čtyři roky výročí od registrace, kterou pojali ve velkém stylu. Jako opravdovou svatbu. „Chtěli jsme jeden druhého zabezpečit, jenže některé věci v partnerství automaticky dané nejsou,“ říká stylista, který obléká Simonu Krainovou i Leoše Mareše.

Filip je z Dobříše, Antonín z Hranic na Moravě a seznámili se v Praze. Je to už šest a půl roku. O tři roky později pak českými médii proběhla zpráva o tom, že se registrovali. „Bylo to v červnu a udělali jsme to tak, aby vše vypadalo jako svatba,“ vzpomíná úspěšný stylista. Hostů bylo kolem sto padesáti: rodiče, příbuzní, přátelé osobní i obchodní. Mezi svatebčany se objevilo také pár známých tváří ze šoubyznysu.

„Vlastně jsme tak spojili svoje životy. Jeden druhého chceme zabezpečit – tak, jako to mají normální páry,“ vysvětluje Filip. Ale podotýká, že ne všechno je v registrovaném partnerství stejné jako v manželství. Partnerům například nevzniká nárok na vdovecký či vdovský důchod, nemají automaticky společné jmění. I to by měl všem bez rozdílu umožnit zákon o manželství pro všechny. Vezmou se, když vejde v platnost? „Pokud bychom tu možnost měli, jdeme do toho naplno,“ říká jednoznačně Antonín.

„Jsme vlastně jako úplně normální rodina,“ popisuje Filip. „I naši rodiče se stýkají. Myslím, že máme v tomhle oba štěstí.“ S homofobií se prý v životě setkali jen zcela výjimečně, i když Antonín připouští, že u něj doma na Moravě si občas rýpnou. „U nás je všechno takové syrovější, ale vždycky je to jen ve formě srandy,“ dodává.

Také věříte, že pro stejnou lásku nejsou potřeba dvě odlišné instituce? Již brzy se to může změnit – návrh zákona o manželství pro všechny už čeká na projednání ve Sněmovně. Napište svému poslanci nebo poslankyni, proč mu při hlasování mají říct „ano“.

 

Foto: archiv Filipa a Antonína

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.