26. 1. 2019
Jsme fér
Stylista Filip Vaněk: Jsme rodina jako každá jiná, rádi bychom se skutečně vzali
S Antonínem Petrškovským v létě oslaví čtyři roky výročí od registrace, kterou pojali ve velkém stylu. Jako opravdovou svatbu. „Chtěli jsme jeden druhého zabezpečit, jenže některé věci v partnerství automaticky dané nejsou,“ říká stylista, který obléká Simonu Krainovou i Leoše Mareše.
Filip je z Dobříše, Antonín z Hranic na Moravě a seznámili se v Praze. Je to už šest a půl roku. O tři roky později pak českými médii proběhla zpráva o tom, že se registrovali. „Bylo to v červnu a udělali jsme to tak, aby vše vypadalo jako svatba,“ vzpomíná úspěšný stylista. Hostů bylo kolem sto padesáti: rodiče, příbuzní, přátelé osobní i obchodní. Mezi svatebčany se objevilo také pár známých tváří ze šoubyznysu.
„Vlastně jsme tak spojili svoje životy. Jeden druhého chceme zabezpečit – tak, jako to mají normální páry,“ vysvětluje Filip. Ale podotýká, že ne všechno je v registrovaném partnerství stejné jako v manželství. Partnerům například nevzniká nárok na vdovecký či vdovský důchod, nemají automaticky společné jmění. I to by měl všem bez rozdílu umožnit zákon o manželství pro všechny. Vezmou se, když vejde v platnost? „Pokud bychom tu možnost měli, jdeme do toho naplno,“ říká jednoznačně Antonín.
„Jsme vlastně jako úplně normální rodina,“ popisuje Filip. „I naši rodiče se stýkají. Myslím, že máme v tomhle oba štěstí.“ S homofobií se prý v životě setkali jen zcela výjimečně, i když Antonín připouští, že u něj doma na Moravě si občas rýpnou. „U nás je všechno takové syrovější, ale vždycky je to jen ve formě srandy,“ dodává.
Také věříte, že pro stejnou lásku nejsou potřeba dvě odlišné instituce? Již brzy se to může změnit – návrh zákona o manželství pro všechny už čeká na projednání ve Sněmovně. Napište svému poslanci nebo poslankyni, proč mu při hlasování mají říct „ano“.
Foto: archiv Filipa a Antonína