Manželství pro všechny i bezpečnost na internetu. Česko hostí největší evropskou LGBTI konferenci

Hate speech, LGBTI senioři, manželství gay a lesbických párů. To je výběr z řady palčivých témat, kterým se bude věnovat ILGA-Europe, největší evropská konference v dané oblasti, která se už příští týden uskuteční v Praze.

Mezinárodní konferenci bude od 23. do 26. října hostit pražský hotel Pyramida. Spolupořadateli se staly české spolky Prague Pride a PROUD. Program konference tvoří bloky zaměřené na řadu témat, která se dotýkají gayů, leseb, bisexuálů, trans a intersex lidí. 

Diskutovat se bude o hate speech a digitální bezpečnosti, o životech LGBTI seniorů nebo o postavení trans lidí ve zdravotnických systémech i institucionální péči. Dojde i na téma konverzní terapie. A nemůžeme opomenout téma manželství pro všechny. Mezi řečníky uvidí návštěvníci a návštěvnice mimo jiné komisařku Rady Evropy pro lidská práva Dunju Mijatović nebo českého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka. Záštitu nad konferencí převzal pražský primátor Zdeněk Hřib.

„Do Prahy přijedou stovky LGBTI aktivistů a aktivistek s očekáváním, že poznají zemi, která je v otevřenosti a tolerantnosti na špici východní Evropy. Jenže tuto čelní pozici jsme od devadesátých let už ztratili,“ myslí si předseda spolku Prague Pride Czeslaw Walek. „Věříme, že konference ILGA-Europe přinese do Česka novou energii zabývat se kvalitou života zdejších LGBTI lidí a poskytnout jim stejné příležitosti, jaké má většinová společnost.“

Nejpalčivější problémy LGBTI Čechů a Češek jsou podle něj v současnosti dva: nemožnost uzavírat manželství a požadavek sterilizace pro trans lidi, kteří žádají o změnu úředních dokumentů. „Způsob, jakým společnost přistupuje k LGBTI lidem, je lakmusovým papírkem celkového stavu lidských práv,“ uzavírá Czeslaw Walek.

Chcete se o konferenci dozvědět víc?
Informace najdete na webu nebo v události na Facebooku.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.