Jak to vypadá s manželstvím pro všechny? Máme dobré i horší zprávy

Posledních pár týdnů bylo v Česku doslova nabitých událostmi. Skupina poslanců a poslankyň předložila návrh zákona o manželství pro všechny, vláda ho odsouhlasila. Jiní členové a členky Sněmovny se ovšem snaží o přesný opak.

Nejdůležitější červnová zpráva by si zasluhovala malou fanfáru. V úterý 13. června předložila skupina 46 českých poslanců a poslankyň v čele s Radkou Maxovou návrh novely občanského zákoníku a dalších zákonů, který umožní manželství pro všechny.

Novela vychází vstříc petici za manželství gay a lesbických párů, pod kterou se nám letos podařilo nasbírat 70 tisíc podpisů. Jsme rádi, že se pod návrh podepsalo tolik poslanců a poslankyň; znění návrhu a také seznam těch, co ho v Poslanecké sněmovně podporují, najdete přímo na stránkách Sněmovny.

Jako všechny ostatní poslanecké návrhy projednala i tento vláda ČR. Stalo se to v pátek 22. června a k naší obrovské radosti k němu přijala souhlasné stanovisko. Je to jedno malé, ale důležité vítězství na cestě k manželství pro všechny.

Petice už brzy ve Sněmovně

Aby toho nebylo málo, na úterý 26. června plánujeme předání petice s podpisy. Jen díky obrovskému úsilí a nasazení našich dobrovolníků a dobrovolnic, podporovatelů a podporovatelek můžeme nyní tuzemským politikům a političkám ukázat, kolik lidí u nás fandí manželství pro všechny.

Petici budeme předávat Heleně Válkové, předsedkyni Petičního výboru Poslanecké sněmovny. Petiční výbor ji pak v následujících týdnech projedná a rozhodne, zda k ní uspořádá veřejné slyšení. Věříme, že ano – tak velké množství podpisů už poslanci a poslankyně nemohou nechat jen tak.

Manželství jen pro muže a ženu?

Máme ale také trochu méně pozitivní zprávy. Několik dnů po předložení návrhu zákona o manželství pro všechny předložila jiná skupina poslanců návrh novely Listiny základních práv a svobod, která by ukotvila manželství jako výhradní svazek muže a ženy. Z okolností předložení je zcela zřejmé, že jediným cílem tohoto návrhu je vyloučit určitou skupinu obyvatel – gay a lesbické páry – z možnosti užívání základních práv a svobod, které Listina garantuje. 

Ve Jsme fér věříme, že ochranu a podporu manželství nezajistíme tak, že z něj vyloučíme gaye a lesby, a především jejich děti. Manželství je navíc již nyní zákonem chráněno v občanském zákoníku a ochrana rodiny a rodičovství je již dnes zakotvena v Listině.

Také na návrh změny Listiny se můžete podívat na stránkách Sněmovny, ke konci dokumentu najdete jména těch, kteří se pod něj podepsali. Naše kolegyně a advokátka Adéla Horáková na toto téma diskutovala s Jiřím Miholou, poslancem za KDU-ČSL, – záznam duelu můžete zhlédnout na stránce Seznam Zprávy.

 

Co teď? Mluvte s poslankyněmi a poslanci, podělte se s nimi o svůj příběh, ukažte jim, že vám na manželství záleží. Pojďme jim společně dokázat, že v Česku na manželství pro všechny dozrál čas.

 

Foto: Johana Němečková

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.