Láska je jen jedna, shodují se hetero i homo páry

Osm lidí, čtyři vztahy a dohromady 94 let lásky. S tím, co pro ně znamená manželství a proč fandí tomu, aby u nás bylo pro všechny, se nám svěřila čtveřice partnerských dvojic. Homo i hetero.

Lucie a Miroslav jsou spolu čtyřiadvacet let a letos slaví porcelánovou svatbu – dvacátý rok v manželství. „Ve vztahu se to líp táhne,“ říká Miroslav a jeho žena dodává, že manželství je v každém případě posvěcení vztahu. „Je jedno, jestli je to vztah muže a muže, muže a ženy nebo ženy a ženy.“

„S Kačenkou jsme spolu od května 2003, už skoro šestnáct let,“ říká Veronika. Maminky tří dětí se považují za rodinu, jako je každá jiná, – a jsou prý šťastné. „Manželství je pro nás hlavně ta symbolika. Symbolika vztahu, který tu fakticky je, ve kterém žijeme,“ vysvětluje Katka.

Andrea s Ladislavem se brali v roce 1985 a manželství, jaké mají oni, by přáli všem. Důstojnou a férovou legislativu by si podle Andrey zasloužili jak dospělí, jak děti, které spolu vychovávají. „Já mám jeden z důvodů, proč zavést manželství pro všechny, dokonce na sobě,“ prozradil Ladislav. Je to slavný Shakespearův sonet číslo 66: „Dodnes se odborníci přou, jestli jsou jeho sonety určeny muži, nebo ženě.“

Posledním párem, který nám o sobě něco málo prozradil, jsou Radek a Ricardo. Seznámili se před dvaceti lety, registrovali před deseti. „Manželství je o důvěře, respektu, samozřejmě o obrovském množství lásky,“ vypočítává Ricardo. A manželství pro všechny? „To by byl splněný sen. Takový ten pocit, že nejsem méněcenný.“

Podívejte se na video:

Taky věříte, že láska je jen jedna – a tak by pro ni stačil jeden institut? Řekněte o tom svému poslanci a poslankyni. Právě teď je na to ideální doba!

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.