Jsme svoje, ale okolí to neuznává, říkají Jolana s Hankou

Znají se už roky, vždycky si rozuměly, ale protože Jolana měla jiný vztah, nenapadlo je, že by spolu mohly někdy chodit nebo žít. Dnes už Hanka s Jolanou o sobě navzájem mluví jako o „své ženě“, loni se zasnoubily a na podzim se registrovaly.

jolana_hanka.jpg

„Na Hance mě fascinuje, jak je něžná a hodná,“ říká Jolana. Hanka ráda tráví čas i sama, ale o Jolaně s úsměvem říká: „Být s Jolanou, to je jako být sama, ale ještě lepší.“

Proč podporují kampaň za manželství pro všechny?

„Manželství vždycky v historii spojovalo celé rodiny, nejenom ty dva zamilované. Registrované partnerství je svazek dvou lidí, zatímco teprve manželství vytvoří další rodinné vazby: tchýni, tchána, švagra a švagrovou či neteř a synovce. Najednou vznikne společenství lidí, kteří k sobě mají novou vazbu. Tohle se v registrovaném partnerství nestává.“

I tak si ale svoje rodiny a vztahy v nich hýčkají – pro děti svých příbuzných, kamarádů a kamarádek třeba samy napsaly, nakreslily a graficky vyvedly knihu básniček. A ve volném čase, když zrovna necestují po horách a neběhají venku se psem, hlídají děti svých přátel a chystají pro ně speciální kousky – třeba efektní chemické pokusy.

Ostatně to můžete vidět i ve videu, které pro Jsme fér natočily:

 

Jolanu a Hanku můžete vidět také v nové sérii fotografa Roberta Vana, se kterým jsou na fotce. Přečtěte si víc o exkluzivní putovní výstavě a zjistěte, kdy dorazí do vašeho města!

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.