Které kandidáty kroužkovat? Máme přehled

Oznámkovali jsme strany podle jejich přístupu k LGBT tématům. Průběžně také aktualizujeme seznam férových kandidátek a kandidátů. Voličky a voliči se tak mohou inspirovat, koho při volbách zakroužkovat.

volby_na_webu.jpg

Tisková zpráva, 26. září 2017

Otevřenost kandidátek a kandidátů k LGBT tématům zmapovala anketa, kterou před nadcházejícími volbami do Poslanecké sněmovny zrealizovala Koalice za manželství. Ta sdružuje několik organizací působících v oblasti ochrany LGBT práv, které se společně podílejí na kampani Jsme fér s cílem prosadit manželství pro gay a lesbické páry v České republice.

„Nechceme lidem říkat, jakou politickou stranu mají volit. Ale v každé straně jsou kandidátky a kandidáti, kteří mají k LGBT otázkám otevřenější postoj. A o těch by voličky a voliči, pro něž je rovnoprávnost heterosexuálních a homosexuálních lidí důležitá, měli vědět a kroužkováním jim při volbě zvýšit šance na zvolení,“ uvedl za Koalici za manželství Czeslaw Walek.

Anketa mezi kandidátkami a kandidáty

Pro gaye a lesby jsou při volbách LGBT postoje samotných političek a politiků i politických stran opravdu důležité. Ze zářijového online výzkumu Koalice za manželství vyplynulo, že pro 78 % gayů a leseb jsou postoje politických stran k LGBT tématům důležité a 65 % gayů a leseb chce kroužkovat kandidátky a kandidáty, kteří jim jsou více nakloněni.

V anketě realizované Koalicí za manželství byli kandidátky a kandidáti osloveni e-mailem, který obsahoval dvě otázky na jejich postup v případě, že budou zvoleni do Poslanecké sněmovny PČR:

Podpoříte změnu občanského zákoníku umožňující manželství gay a lesbickým párům se všemi právy i povinnostmi z toho plynoucími?

● Podpoříte novelu zákona umožňující přiosvojení dítěte partnerkou/partnerem biologického rodiče dítěte?

Dotaz byl odeslán 1 061 kandidátkám a kandidátům, mezi kterými je 150 krajských lídryň a lídrů. Osloveni byli lidé na prvních pěti místech kandidátních listin, u větších stran na prvních deseti. Na obě anketní otázky odpovědělo pozitivně pouhých 13 % oslovených kandidátek a kandidátů. V KDU-ČSL a SPD se nenašel jediný kandidát nebo kandidátka, kteří by odpověděli dvakrát ano, naopak u Zelených tak odpovědělo 42 % oslovených.

Nejlepší disciplínu mají Piráti, kde na anketu zareagovalo 51 % oslovených. Na druhém místě jsou Zelení, u nichž nám odpovědělo 45 % oslovených.

Hodnocení jednotlivých kandidátek a kandidátů podle stran a krajů najdou voličky a voliči na webových stránkách Jsme fér. Pokud další oslovení zareagují dodatečně, budou jejich odpovědi zveřejněny 15. října.

adela_horakova_czeslaw_walek.jpg

Vysvědčení pro politické strany

Koalice za manželství se zaměřila také na hodnocení politických stran jako celků. Posuzovala 11 stran, které mají největší šanci dostat se do Poslanecké sněmovny. Vysvědčení jim vystavila na základě analýzy jejich volebních programů a dalších programových dokumentů, hlasování v minulém volebním období a postojů jejich krajských lídryň a lídrů.

S jedničkou jsou premianti třídy Zelení, kteří jako jediní mají v programu otevření manželství gay a lesbickým párům. Následují je Piráti s dvojkou, v těsném závěsu se umístilo ANO se známkou 2 minus,“ uvedla Adéla Horáková, zástupkyně spolku PROUD v Koalici za manželství.

STAN (známka 3) nemá bohužel podporu gayů a leseb v programových dokumentech.

Výsledek ČSSD (známka 3 minus) odráží rozpolcenost strany v tomto tématu. Ve všech evropských zemích, ve kterých se mohou gayové a lesby brát, se o to zasadily právě sociálně-demokratické strany. V tomto ohledu je ČSSD atypická.

I od levicové KSČM (známka 4) by se dala čekat větší podpora. Jen malá část jejich poslankyň a poslanců hlasovala pro novelu o přiosvojení, jejich programové dokumenty k otázkám gayů a leseb mlčí a v anketě krajských lídryň a lídrů odpovídali převážně negativně, nebo nereagovali vůbec.

Voličky a voliči TOP 09 a ODS budou asi překvapeni tím, že jejich strany dostaly obě pětku. Je to proto, že 64,1 % voličů TOP 09 a 52 % voličů ODS souhlasí s tím, aby se i gay a lesbické páry mohly brát, ale obě strany za svými voličkami a voliči v podpoře LGBT témat výrazně zaostávají. Mimo toho, že jejich poslankyně a poslanci až na výjimky nehlasovali pro novelu o přiosvojení a jejich krajské lídryně a lídři se v anketě vyjadřovali negativně, ve svých programových dokumentech se obě strany vyhrazují proti duhovým rodinám.

Nedostatečnou si odnáší i KDU-ČSL, SPD a Svobodní – navzájem odlišné strany, které ale spojuje neochota přestat brát gaye a lesby jako občany druhé kategorie.

 

Foto: Johana Němečková

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.