Malta je fér! Má manželství pro všechny

Novelu zákona o manželství pro všechny ve středu schválil maltský parlament. Malta se tak stala patnáctou evropskou zemí, kde se mohou vzít dvě ženy nebo dva muži.

 

malta.jpg

„Ani z nás ještě nevyprchala euforie z nedávno schváleného manželství pro všechny u našich západních sousedů a hned se zase začínají lámat ledy. Obdobný zákon přijala katolická Malta, na které by ještě před jedenácti lety něco takového podpořilo pouhých 18 procent obyvatelstva,“ říká LGBT aktivista Jan Fiala.

Tamní jednokomorový parlament schválil novelu zákona ve středu ve večerních hodinách. Pro bylo 66 poslanců, proti jen jeden – Edwin Vassallo z Národní strany. „K plné implementaci zákona už chybí jen podpis prezidentky Marie Louise Coleiro Preca,“ dodává Jan Fiala.

Na Maltě od roku 2014 existuje registrované partnerství pro gay a lesbické páry, můžou také adoptovat děti. Předseda vlády Joseph Muscat po schválení nového zákona prohlásil, že mít odlišné zákony pro heterosexuální a homosexuální páry bylo diskriminační, uvádí The Independent.

malta02.png

Foto: Malta Pride

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.