Malta je fér! Má manželství pro všechny

Novelu zákona o manželství pro všechny ve středu schválil maltský parlament. Malta se tak stala patnáctou evropskou zemí, kde se mohou vzít dvě ženy nebo dva muži.

 

malta.jpg

„Ani z nás ještě nevyprchala euforie z nedávno schváleného manželství pro všechny u našich západních sousedů a hned se zase začínají lámat ledy. Obdobný zákon přijala katolická Malta, na které by ještě před jedenácti lety něco takového podpořilo pouhých 18 procent obyvatelstva,“ říká LGBT aktivista Jan Fiala.

Tamní jednokomorový parlament schválil novelu zákona ve středu ve večerních hodinách. Pro bylo 66 poslanců, proti jen jeden – Edwin Vassallo z Národní strany. „K plné implementaci zákona už chybí jen podpis prezidentky Marie Louise Coleiro Preca,“ dodává Jan Fiala.

Na Maltě od roku 2014 existuje registrované partnerství pro gay a lesbické páry, můžou také adoptovat děti. Předseda vlády Joseph Muscat po schválení nového zákona prohlásil, že mít odlišné zákony pro heterosexuální a homosexuální páry bylo diskriminační, uvádí The Independent.

malta02.png

Foto: Malta Pride

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky ve Sněmovně 2023: Manipulace, nesmysly, obstrukce, ale také fakta a slova podpory

Novela zákona o manželství pro všechny páry byla předložena v červnu 2022. Debata ve Sněmovně se konečně otevřela 31. května 2023 a pokračovala 1. a 2. června 2023. Podle analýzy této debaty bylo 64 % času věnováno nesouhlasným projevům. Na hlasování zatím bohužel nedošlo. Přinášíme vám přehled podpůrných i oponentních výroků.

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.