Láska rozdělená koronavirem: Páry v nesnázích

Být oddělen od člověka, kterého milujete, každý v jiné zemi, třeba i tisíce kilometrů od sebe a přitom nevědět, kdy se zase uvidíte. Zní to jako zlý sen, ale v současné chvíli je to realita, ve které se v době pandemie ocitlo mnoho párů. Pro vládní nařízení, které zakazje vstup cizincům do ČR a vycestování, sice jsou výjimky, ty však platí jen pro manžele a rodinné příslušníky, o registrovaných partnerech není ani zmínka. Gay a lesbické páry se tak opět ocitají na druhé koleji. V této situaci se opět ukazuje, jak moc by manželství pro všechny spoustě párům ulehčilo život.

S problémem oddělení se nyní potýká spousta párů, jejichž příběhy vám budeme zprostředkovávat. Některé páry se rozhodly svůj příběh s námi sdílet a jedním z nich jsou i Ladislav a jeho partner. Děkujeme jim za statečnost a ochotu se podělit o to, jak pro ně současná situace vypadá. 

Ladislav a jeho americký partner mají spolu vztah na dálku již 4 roky od chvíle, kdy se potkali v San Francisku. Cestování je tak běžnou součástí jejich vztahu a současný zákaz jim proto hodně zkomplikoval život. Žijí část roku spolu a část odděleně, v poslední době to například vypadalo tak, že Ladislav jel do USA v létě a v zimě a jeho partner pak přijel do Česka na jaře a na podzim.

A jak vypadá jejich situace nyní? 

“V polovině února jsem se vrátil z U. S. a krátce na to vypukla epidemie a od poloviny března jsou zavřené hranice. Partner měl přiletět v dubnu do ČR a být tu asi měsíc. To jsme odložili a teď to vypadá, že ani v létě nepoletím já do USA,” říká Ladislav o tom, jak se jim teď změnily plány. 

A jak je vlastně zákaz párům, které jsou oddělené, komunikován ze strany českého státu? Podle Ladislava nedostatečně. Na otázku, zda je úřady v Česku nebo v USA úřady ohledně zákazu kontaktovaly, Ladislav odpovídá: “Nekontaktovaly. Stát nekomunikuje nic. V rozhodnutí vlády o uzavření hranic ani na webu Ministerstva nejsou výjimky dostatečně popsány a vysvětleny a nezahrnují rozdělené partnery.”

Vládní nařízení pro Ladislava a jeho partnera tak zamenají jeden velký otazník, co vlastně bude v budoucnu. Manželství pro všechny by jim ale podle Ladislava v této situaci pomohlo:  “Naše plány na jaro a léto se dost radikálně změnily, nevíme, kdy se znovu uvidíme – záleží to nejen na straně české, ale i americké vlády. Zatím to nijak neplánujeme a neřešíme, snažíme se na to nemyslet a nemluvit o tom. Dokud nenastane nějaká změna současné situace, nemá to stejně cenu. Manželství pro všechny by asi dost pomohlo, za současné situace bych odjel bych do U. S., kdybych mohl.”

A co jim oběma nyní pomáhá se s touto těžkou situaci nyní vyrovnat? “Častý kontakt před FaceTime, voláme si několikrát denně,” dodává Ladislav. 

Přejeme Ladislavovi a jeho partnerovi, i všem dalším párům, které si teď procházejí nuceným oddělením, hodně síly a pevné nervy. 
Pokud v důsledku nařízení v době koronaviru řešíte podobnou situaci, budeme rádi, když se s námi podělíte o vlastní zkušenost. Napište na nám email na [email protected] nebo do zpráv na našem Facebooku

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.