Láska rozdělená koronavirem: Páry v nesnázích

Být oddělen od člověka, kterého milujete, každý v jiné zemi, třeba i tisíce kilometrů od sebe a přitom nevědět, kdy se zase uvidíte. Zní to jako zlý sen, ale v současné chvíli je to realita, ve které se v době pandemie ocitlo mnoho párů. Pro vládní nařízení, které zakazje vstup cizincům do ČR a vycestování, sice jsou výjimky, ty však platí jen pro manžele a rodinné příslušníky, o registrovaných partnerech není ani zmínka. Gay a lesbické páry se tak opět ocitají na druhé koleji. V této situaci se opět ukazuje, jak moc by manželství pro všechny spoustě párům ulehčilo život.

S problémem oddělení se nyní potýká spousta párů, jejichž příběhy vám budeme zprostředkovávat. Některé páry se rozhodly svůj příběh s námi sdílet a jedním z nich jsou i Ladislav a jeho partner. Děkujeme jim za statečnost a ochotu se podělit o to, jak pro ně současná situace vypadá. 

Ladislav a jeho americký partner mají spolu vztah na dálku již 4 roky od chvíle, kdy se potkali v San Francisku. Cestování je tak běžnou součástí jejich vztahu a současný zákaz jim proto hodně zkomplikoval život. Žijí část roku spolu a část odděleně, v poslední době to například vypadalo tak, že Ladislav jel do USA v létě a v zimě a jeho partner pak přijel do Česka na jaře a na podzim.

A jak vypadá jejich situace nyní? 

“V polovině února jsem se vrátil z U. S. a krátce na to vypukla epidemie a od poloviny března jsou zavřené hranice. Partner měl přiletět v dubnu do ČR a být tu asi měsíc. To jsme odložili a teď to vypadá, že ani v létě nepoletím já do USA,” říká Ladislav o tom, jak se jim teď změnily plány. 

A jak je vlastně zákaz párům, které jsou oddělené, komunikován ze strany českého státu? Podle Ladislava nedostatečně. Na otázku, zda je úřady v Česku nebo v USA úřady ohledně zákazu kontaktovaly, Ladislav odpovídá: “Nekontaktovaly. Stát nekomunikuje nic. V rozhodnutí vlády o uzavření hranic ani na webu Ministerstva nejsou výjimky dostatečně popsány a vysvětleny a nezahrnují rozdělené partnery.”

Vládní nařízení pro Ladislava a jeho partnera tak zamenají jeden velký otazník, co vlastně bude v budoucnu. Manželství pro všechny by jim ale podle Ladislava v této situaci pomohlo:  “Naše plány na jaro a léto se dost radikálně změnily, nevíme, kdy se znovu uvidíme – záleží to nejen na straně české, ale i americké vlády. Zatím to nijak neplánujeme a neřešíme, snažíme se na to nemyslet a nemluvit o tom. Dokud nenastane nějaká změna současné situace, nemá to stejně cenu. Manželství pro všechny by asi dost pomohlo, za současné situace bych odjel bych do U. S., kdybych mohl.”

A co jim oběma nyní pomáhá se s touto těžkou situaci nyní vyrovnat? “Častý kontakt před FaceTime, voláme si několikrát denně,” dodává Ladislav. 

Přejeme Ladislavovi a jeho partnerovi, i všem dalším párům, které si teď procházejí nuceným oddělením, hodně síly a pevné nervy. 
Pokud v důsledku nařízení v době koronaviru řešíte podobnou situaci, budeme rádi, když se s námi podělíte o vlastní zkušenost. Napište na nám email na [email protected] nebo do zpráv na našem Facebooku

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné manželství, ústavní zákaz, Navrátilův návrh, “narovnání práv”...taky se v tom ztrácíte? Přehledně vám to vyjasníme

Několik zákonných úprav týkajících se manželství pro všechny páry čeká v Poslanecké sněmovně na hlasování. A některé nápady jen tak visí ve vzduchu. Taky se přestáváte v situaci orientovat? Nenechte se ošálit sliby kompromisů a narovnání práv. A zpozorněte - riziko ústavního zákazu se výrazně zvýšilo. Pojďme si zrekapitulovat, jaké čtyři varianty jsou ve hře.

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.