Jsme prostě svoji, říká česko-bolivijský pár. Dočká se manželství?

Ondřej je rodilý Pražák, Homero do Prahy dorazil z Bolívie. Seznámili se online a jsou spolu už jedenáct let. Žijí spolu, vedou společně byznys a spolu by také rádi adoptovali dítě. Registraci mají za sebou, ale věří, že jednou budou moci říct: „Tohle je můj manžel.“

Společně i každý zvlášť už procestovali kus světa. Homero se do Prahy přestěhoval v roce 2006 a do Bolívie se o tři roky později vracel už ve dvojici s Ondřejem. Potřeboval tam dokončit studia na vysoké škole, Ondra chtěl zase lépe poznat zemi svého partnera. Tak v ní strávili půl roku.

„Vrátili jsme se do Prahy, pak jsme se přestěhovali do Vídně a pak zase zpátky do Prahy,“ vypočítává Homero. V českém hlavním městě se nakonec v roce 2013 registrovali a taky tu založili firmu. Prodávají bolivijský paraořechový olej.

Problém? Jedině s vnoučaty

Jak je to vlastně s homosexualitou v Bolívii? Platí tam antidiskriminační zákon, vysvětluje Homero, nicméně gay a lesbické páry nemají žádná práva. Adoptovat děti může kdokoli, i když homosexuální dvojice spíš neoficiálně. „Lidi vědí, že spolu bydlí a že mají tuhle možnost.“

O tom, že je gay, řekl Homero zprvu jen své sestře a bratrovi. „Máma si myslela, že možná budu mít holku a dítě. Když zjistila, že jsem gay, nebyl to problém, ale řekla si, že asi dítě mít nebudu,“ vysvětluje. „Táta na tom myslím neviděl nic špatného.“

Rodinná pouta po bolivijsko-česku

Zajímavý coming out v Česku zažil Ondřej. „Naplánoval jsem ho na dobu, až s někým budu chodit, což vlastně bylo s Homerem,“ vzpomíná. „A v předvečer dne, kdy jsem to chtěl sdělit mámě, jsem přišel na to, že brácha je taky gay.“

On a jeho o dekádu mladší bratr se tedy rozhodli „vyoutovat“ společně. „Táta měl hezkou reakci. Vlastně řekl, že ho mrzelo, že jsem tak dlouho nemohl být sám sebou,“ popisuje Ondřej. S tatínkem dokonce vyrazili i na Prague Pride. „Máma se s tím srovnávala trochu déle.“

Žije se jim dobře, rodiny se znají navzájem a potkávají, časem by se mohly rozšířit o další přírůstek. „I kvůli adopci bychom do manželství určitě šli,“ říká Ondřej. „Důležité to pro nás je třeba i proto, že nemůžu o Homerovi říct, že je můj manžel.“ Registrovaný partner? „To už je mi příjemnější říct prostě, že jsme svoji.“

 

Zažijí Ondřej s Homerem skutečnou svatbu a založí rodinu? Stane se manželství pro všechny v Česku realitou? My věříme, že se to povede už příští rok. Podpořte naše snahy – třeba prostřednictvím daru nebo tak, že napíšete svému poslanci či poslankyni.

 

ondrej_homero_01.jpg

ondrej_homero_02.jpg

ondrej_homero_tatove.jpg


Foto: archiv Ondřeje a Homera

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.