Jsme prostě svoji, říká česko-bolivijský pár. Dočká se manželství?

Ondřej je rodilý Pražák, Homero do Prahy dorazil z Bolívie. Seznámili se online a jsou spolu už jedenáct let. Žijí spolu, vedou společně byznys a spolu by také rádi adoptovali dítě. Registraci mají za sebou, ale věří, že jednou budou moci říct: „Tohle je můj manžel.“

Společně i každý zvlášť už procestovali kus světa. Homero se do Prahy přestěhoval v roce 2006 a do Bolívie se o tři roky později vracel už ve dvojici s Ondřejem. Potřeboval tam dokončit studia na vysoké škole, Ondra chtěl zase lépe poznat zemi svého partnera. Tak v ní strávili půl roku.

„Vrátili jsme se do Prahy, pak jsme se přestěhovali do Vídně a pak zase zpátky do Prahy,“ vypočítává Homero. V českém hlavním městě se nakonec v roce 2013 registrovali a taky tu založili firmu. Prodávají bolivijský paraořechový olej.

Problém? Jedině s vnoučaty

Jak je to vlastně s homosexualitou v Bolívii? Platí tam antidiskriminační zákon, vysvětluje Homero, nicméně gay a lesbické páry nemají žádná práva. Adoptovat děti může kdokoli, i když homosexuální dvojice spíš neoficiálně. „Lidi vědí, že spolu bydlí a že mají tuhle možnost.“

O tom, že je gay, řekl Homero zprvu jen své sestře a bratrovi. „Máma si myslela, že možná budu mít holku a dítě. Když zjistila, že jsem gay, nebyl to problém, ale řekla si, že asi dítě mít nebudu,“ vysvětluje. „Táta na tom myslím neviděl nic špatného.“

Rodinná pouta po bolivijsko-česku

Zajímavý coming out v Česku zažil Ondřej. „Naplánoval jsem ho na dobu, až s někým budu chodit, což vlastně bylo s Homerem,“ vzpomíná. „A v předvečer dne, kdy jsem to chtěl sdělit mámě, jsem přišel na to, že brácha je taky gay.“

On a jeho o dekádu mladší bratr se tedy rozhodli „vyoutovat“ společně. „Táta měl hezkou reakci. Vlastně řekl, že ho mrzelo, že jsem tak dlouho nemohl být sám sebou,“ popisuje Ondřej. S tatínkem dokonce vyrazili i na Prague Pride. „Máma se s tím srovnávala trochu déle.“

Žije se jim dobře, rodiny se znají navzájem a potkávají, časem by se mohly rozšířit o další přírůstek. „I kvůli adopci bychom do manželství určitě šli,“ říká Ondřej. „Důležité to pro nás je třeba i proto, že nemůžu o Homerovi říct, že je můj manžel.“ Registrovaný partner? „To už je mi příjemnější říct prostě, že jsme svoji.“

 

Zažijí Ondřej s Homerem skutečnou svatbu a založí rodinu? Stane se manželství pro všechny v Česku realitou? My věříme, že se to povede už příští rok. Podpořte naše snahy – třeba prostřednictvím daru nebo tak, že napíšete svému poslanci či poslankyni.

 

ondrej_homero_01.jpg

ondrej_homero_02.jpg

ondrej_homero_tatove.jpg


Foto: archiv Ondřeje a Homera

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.