Jsme prostě svoji, říká česko-bolivijský pár. Dočká se manželství?

Ondřej je rodilý Pražák, Homero do Prahy dorazil z Bolívie. Seznámili se online a jsou spolu už jedenáct let. Žijí spolu, vedou společně byznys a spolu by také rádi adoptovali dítě. Registraci mají za sebou, ale věří, že jednou budou moci říct: „Tohle je můj manžel.“

Společně i každý zvlášť už procestovali kus světa. Homero se do Prahy přestěhoval v roce 2006 a do Bolívie se o tři roky později vracel už ve dvojici s Ondřejem. Potřeboval tam dokončit studia na vysoké škole, Ondra chtěl zase lépe poznat zemi svého partnera. Tak v ní strávili půl roku.

„Vrátili jsme se do Prahy, pak jsme se přestěhovali do Vídně a pak zase zpátky do Prahy,“ vypočítává Homero. V českém hlavním městě se nakonec v roce 2013 registrovali a taky tu založili firmu. Prodávají bolivijský paraořechový olej.

Problém? Jedině s vnoučaty

Jak je to vlastně s homosexualitou v Bolívii? Platí tam antidiskriminační zákon, vysvětluje Homero, nicméně gay a lesbické páry nemají žádná práva. Adoptovat děti může kdokoli, i když homosexuální dvojice spíš neoficiálně. „Lidi vědí, že spolu bydlí a že mají tuhle možnost.“

O tom, že je gay, řekl Homero zprvu jen své sestře a bratrovi. „Máma si myslela, že možná budu mít holku a dítě. Když zjistila, že jsem gay, nebyl to problém, ale řekla si, že asi dítě mít nebudu,“ vysvětluje. „Táta na tom myslím neviděl nic špatného.“

Rodinná pouta po bolivijsko-česku

Zajímavý coming out v Česku zažil Ondřej. „Naplánoval jsem ho na dobu, až s někým budu chodit, což vlastně bylo s Homerem,“ vzpomíná. „A v předvečer dne, kdy jsem to chtěl sdělit mámě, jsem přišel na to, že brácha je taky gay.“

On a jeho o dekádu mladší bratr se tedy rozhodli „vyoutovat“ společně. „Táta měl hezkou reakci. Vlastně řekl, že ho mrzelo, že jsem tak dlouho nemohl být sám sebou,“ popisuje Ondřej. S tatínkem dokonce vyrazili i na Prague Pride. „Máma se s tím srovnávala trochu déle.“

Žije se jim dobře, rodiny se znají navzájem a potkávají, časem by se mohly rozšířit o další přírůstek. „I kvůli adopci bychom do manželství určitě šli,“ říká Ondřej. „Důležité to pro nás je třeba i proto, že nemůžu o Homerovi říct, že je můj manžel.“ Registrovaný partner? „To už je mi příjemnější říct prostě, že jsme svoji.“

 

Zažijí Ondřej s Homerem skutečnou svatbu a založí rodinu? Stane se manželství pro všechny v Česku realitou? My věříme, že se to povede už příští rok. Podpořte naše snahy – třeba prostřednictvím daru nebo tak, že napíšete svému poslanci či poslankyni.

 

ondrej_homero_01.jpg

ondrej_homero_02.jpg

ondrej_homero_tatove.jpg


Foto: archiv Ondřeje a Homera

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné manželství, ústavní zákaz, Navrátilův návrh, “narovnání práv”...taky se v tom ztrácíte? Přehledně vám to vyjasníme

Několik zákonných úprav týkajících se manželství pro všechny páry čeká v Poslanecké sněmovně na hlasování. A některé nápady jen tak visí ve vzduchu. Taky se přestáváte v situaci orientovat? Nenechte se ošálit sliby kompromisů a narovnání práv. A zpozorněte - riziko ústavního zákazu se výrazně zvýšilo. Pojďme si zrekapitulovat, jaké čtyři varianty jsou ve hře.

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.