Jsme prostě svoji, říká česko-bolivijský pár. Dočká se manželství?

Ondřej je rodilý Pražák, Homero do Prahy dorazil z Bolívie. Seznámili se online a jsou spolu už jedenáct let. Žijí spolu, vedou společně byznys a spolu by také rádi adoptovali dítě. Registraci mají za sebou, ale věří, že jednou budou moci říct: „Tohle je můj manžel.“

Společně i každý zvlášť už procestovali kus světa. Homero se do Prahy přestěhoval v roce 2006 a do Bolívie se o tři roky později vracel už ve dvojici s Ondřejem. Potřeboval tam dokončit studia na vysoké škole, Ondra chtěl zase lépe poznat zemi svého partnera. Tak v ní strávili půl roku.

„Vrátili jsme se do Prahy, pak jsme se přestěhovali do Vídně a pak zase zpátky do Prahy,“ vypočítává Homero. V českém hlavním městě se nakonec v roce 2013 registrovali a taky tu založili firmu. Prodávají bolivijský paraořechový olej.

Problém? Jedině s vnoučaty

Jak je to vlastně s homosexualitou v Bolívii? Platí tam antidiskriminační zákon, vysvětluje Homero, nicméně gay a lesbické páry nemají žádná práva. Adoptovat děti může kdokoli, i když homosexuální dvojice spíš neoficiálně. „Lidi vědí, že spolu bydlí a že mají tuhle možnost.“

O tom, že je gay, řekl Homero zprvu jen své sestře a bratrovi. „Máma si myslela, že možná budu mít holku a dítě. Když zjistila, že jsem gay, nebyl to problém, ale řekla si, že asi dítě mít nebudu,“ vysvětluje. „Táta na tom myslím neviděl nic špatného.“

Rodinná pouta po bolivijsko-česku

Zajímavý coming out v Česku zažil Ondřej. „Naplánoval jsem ho na dobu, až s někým budu chodit, což vlastně bylo s Homerem,“ vzpomíná. „A v předvečer dne, kdy jsem to chtěl sdělit mámě, jsem přišel na to, že brácha je taky gay.“

On a jeho o dekádu mladší bratr se tedy rozhodli „vyoutovat“ společně. „Táta měl hezkou reakci. Vlastně řekl, že ho mrzelo, že jsem tak dlouho nemohl být sám sebou,“ popisuje Ondřej. S tatínkem dokonce vyrazili i na Prague Pride. „Máma se s tím srovnávala trochu déle.“

Žije se jim dobře, rodiny se znají navzájem a potkávají, časem by se mohly rozšířit o další přírůstek. „I kvůli adopci bychom do manželství určitě šli,“ říká Ondřej. „Důležité to pro nás je třeba i proto, že nemůžu o Homerovi říct, že je můj manžel.“ Registrovaný partner? „To už je mi příjemnější říct prostě, že jsme svoji.“

 

Zažijí Ondřej s Homerem skutečnou svatbu a založí rodinu? Stane se manželství pro všechny v Česku realitou? My věříme, že se to povede už příští rok. Podpořte naše snahy – třeba prostřednictvím daru nebo tak, že napíšete svému poslanci či poslankyni.

 

ondrej_homero_01.jpg

ondrej_homero_02.jpg

ondrej_homero_tatove.jpg


Foto: archiv Ondřeje a Homera

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky. Zákonu o manželství pro všechny páry tak nestojí nic v cestě

Před několika týdny proběhlo druhé kolo voleb, v nichž jsme si zvolili novou hlavu státu a jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Zvítězil Petr Pavel, který se stal třetím prezidentem zvoleným v přímé volbě. Přinášíme vám pět zásadních postřehů, co nám tyto volby ukázaly z hlediska manželství pro všechny páry. To nejdůležitější můžeme ale říct již na úvod: prosazení zákona v Parlamentu České republiky nestojí nic v cestě.

Zavedení manželství pro všechny páry odradí mladé lidi od sebevražd

Manželství pro všechny páry přinese pozitivní změnu do života nejen lidem, kteří si chtějí vzít svou lásku stejného pohlaví. Pokud zavedeme skutečnou rovnost, ve společnosti zavládne přijímající atmosféra, která bude mít dopad i na další skupiny obyvatel a další oblasti života. Například na výrazný pokles sebevražd u teenagerů, jak se ukázalo ve Spojených státech i dalších zemích. 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 34 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.