Ondřej a Vojtěch: Ve škole jsme vztah tajit nechtěli

Chodit spolu začali na AMU a hudba je spojuje dodnes. Občas tedy i rozděluje, to když cestují do zahraničí, ale v kontaktu jsou neustále. Pojí je také zákonný svazek, ale místo registrovaného partnerství by rádi vstoupili do manželství.

„Pro nás jako pro věřící lidi je manželství jisté zpečetění. Pokud by se naskytla možnost, že bychom do něj mohli vstoupit, tak to rozhodně uděláme,“ říká Vojtěch. „Nám se jedná o rovnoprávnost. Aby stát – a jeho prostřednictvím společnost – uznaly, že naše spojení může být stejně plnohodnotné jako spojení muže a ženy,“ dodává Ondřej.

Začalo to na AMU

Registrovanými partnery jsou už tři a půl roku, chodit spolu začali před pěti lety. Ondřej tehdy studoval v Praze na Akademii múzických umění, Vojtěch tam působil jako odborný asistent. „Až během druhého ročníku to tak zajiskřilo,“ vypráví. „Ondra byl ten, kdo se jaksi první vyslovil. Já bych své myšlenky tímto směrem vůbec nenapínal, ale když jsem o tom začal přemýšlet, došlo mi, že kdybych udělal ‚pana profesora‘ a odtáhl se – tak bych lhal.“

A tak to dali dohromady. Vztah tajit nemuseli ani nechtěli, ostatně podobné vztahy na vysokých školách nejsou tak docela neobvyklé. „U nás to bylo trošku jiné. Muž a žena je přece něco jiného než dva chlapi, a tak jsem byl zvědavý, jak bude reagovat okolí,“ vzpomíná Vojtěch. Ondrovi spolužáci a spolužačky prý problém neměli, většina pedagogů a pedagožek také ne. Až na jednu výjimku, která dvojici spíše překvapila.

Když Skype sbližuje

Jinak se jim ovšem žije dobře, a to i přesto, že oba kvůli práci hodně cestují. Vojtěch diriguje operní a symfonické orchestry, hraje na cembalo a na klavír, příležitostně vystupuje i jako sólista nebo komorní hráč. Cembalu se věnuje i Ondřej, který za prací často vyráží do Nizozemska. „V kostelech doprovázím i na varhany, ladím také nástroje pro jednu školu v Utrechtu,“ vypočítává.

S tím, že je jejich profese často potáhnou do různých koutů světa, prý počítali dopředu. V kontaktu jsou skoro každý den. „Skypujeme, telefonujeme a vlastně jsme si na to zvykli,“ říká Vojtěch. „Neříkám, že to je ideální, ale dá se to přežít, ne,“ ptá se s úsměvem partnera. Ondřej přizvukuje: „Vlastně nás to i sbližuje. Ty společné chvilky si potom dokážeme užít.“

Už brzy si možná budou moci říct své „ano“ stejně jako heterosexuální páry. Co pro to můžete udělat? Napište svému poslanci nebo poslankyni, zapojte se do debaty na sociálních sítích nebo férovou kampaň podpořte finančně. Třeba koupí kalendáře z dílny Roberta Vana.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.