Ondřej a Vojtěch: Ve škole jsme vztah tajit nechtěli

Chodit spolu začali na AMU a hudba je spojuje dodnes. Občas tedy i rozděluje, to když cestují do zahraničí, ale v kontaktu jsou neustále. Pojí je také zákonný svazek, ale místo registrovaného partnerství by rádi vstoupili do manželství.

„Pro nás jako pro věřící lidi je manželství jisté zpečetění. Pokud by se naskytla možnost, že bychom do něj mohli vstoupit, tak to rozhodně uděláme,“ říká Vojtěch. „Nám se jedná o rovnoprávnost. Aby stát – a jeho prostřednictvím společnost – uznaly, že naše spojení může být stejně plnohodnotné jako spojení muže a ženy,“ dodává Ondřej.

Začalo to na AMU

Registrovanými partnery jsou už tři a půl roku, chodit spolu začali před pěti lety. Ondřej tehdy studoval v Praze na Akademii múzických umění, Vojtěch tam působil jako odborný asistent. „Až během druhého ročníku to tak zajiskřilo,“ vypráví. „Ondra byl ten, kdo se jaksi první vyslovil. Já bych své myšlenky tímto směrem vůbec nenapínal, ale když jsem o tom začal přemýšlet, došlo mi, že kdybych udělal ‚pana profesora‘ a odtáhl se – tak bych lhal.“

A tak to dali dohromady. Vztah tajit nemuseli ani nechtěli, ostatně podobné vztahy na vysokých školách nejsou tak docela neobvyklé. „U nás to bylo trošku jiné. Muž a žena je přece něco jiného než dva chlapi, a tak jsem byl zvědavý, jak bude reagovat okolí,“ vzpomíná Vojtěch. Ondrovi spolužáci a spolužačky prý problém neměli, většina pedagogů a pedagožek také ne. Až na jednu výjimku, která dvojici spíše překvapila.

Když Skype sbližuje

Jinak se jim ovšem žije dobře, a to i přesto, že oba kvůli práci hodně cestují. Vojtěch diriguje operní a symfonické orchestry, hraje na cembalo a na klavír, příležitostně vystupuje i jako sólista nebo komorní hráč. Cembalu se věnuje i Ondřej, který za prací často vyráží do Nizozemska. „V kostelech doprovázím i na varhany, ladím také nástroje pro jednu školu v Utrechtu,“ vypočítává.

S tím, že je jejich profese často potáhnou do různých koutů světa, prý počítali dopředu. V kontaktu jsou skoro každý den. „Skypujeme, telefonujeme a vlastně jsme si na to zvykli,“ říká Vojtěch. „Neříkám, že to je ideální, ale dá se to přežít, ne,“ ptá se s úsměvem partnera. Ondřej přizvukuje: „Vlastně nás to i sbližuje. Ty společné chvilky si potom dokážeme užít.“

Už brzy si možná budou moci říct své „ano“ stejně jako heterosexuální páry. Co pro to můžete udělat? Napište svému poslanci nebo poslankyni, zapojte se do debaty na sociálních sítích nebo férovou kampaň podpořte finančně. Třeba koupí kalendáře z dílny Roberta Vana.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky. Zákonu o manželství pro všechny páry tak nestojí nic v cestě

Před několika týdny proběhlo druhé kolo voleb, v nichž jsme si zvolili novou hlavu státu a jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Zvítězil Petr Pavel, který se stal třetím prezidentem zvoleným v přímé volbě. Přinášíme vám pět zásadních postřehů, co nám tyto volby ukázaly z hlediska manželství pro všechny páry. To nejdůležitější můžeme ale říct již na úvod: prosazení zákona v Parlamentu České republiky nestojí nic v cestě.

Zavedení manželství pro všechny páry odradí mladé lidi od sebevražd

Manželství pro všechny páry přinese pozitivní změnu do života nejen lidem, kteří si chtějí vzít svou lásku stejného pohlaví. Pokud zavedeme skutečnou rovnost, ve společnosti zavládne přijímající atmosféra, která bude mít dopad i na další skupiny obyvatel a další oblasti života. Například na výrazný pokles sebevražd u teenagerů, jak se ukázalo ve Spojených státech i dalších zemích. 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 34 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.