Ondřej a Vojtěch: Ve škole jsme vztah tajit nechtěli

Chodit spolu začali na AMU a hudba je spojuje dodnes. Občas tedy i rozděluje, to když cestují do zahraničí, ale v kontaktu jsou neustále. Pojí je také zákonný svazek, ale místo registrovaného partnerství by rádi vstoupili do manželství.

„Pro nás jako pro věřící lidi je manželství jisté zpečetění. Pokud by se naskytla možnost, že bychom do něj mohli vstoupit, tak to rozhodně uděláme,“ říká Vojtěch. „Nám se jedná o rovnoprávnost. Aby stát – a jeho prostřednictvím společnost – uznaly, že naše spojení může být stejně plnohodnotné jako spojení muže a ženy,“ dodává Ondřej.

Začalo to na AMU

Registrovanými partnery jsou už tři a půl roku, chodit spolu začali před pěti lety. Ondřej tehdy studoval v Praze na Akademii múzických umění, Vojtěch tam působil jako odborný asistent. „Až během druhého ročníku to tak zajiskřilo,“ vypráví. „Ondra byl ten, kdo se jaksi první vyslovil. Já bych své myšlenky tímto směrem vůbec nenapínal, ale když jsem o tom začal přemýšlet, došlo mi, že kdybych udělal ‚pana profesora‘ a odtáhl se – tak bych lhal.“

A tak to dali dohromady. Vztah tajit nemuseli ani nechtěli, ostatně podobné vztahy na vysokých školách nejsou tak docela neobvyklé. „U nás to bylo trošku jiné. Muž a žena je přece něco jiného než dva chlapi, a tak jsem byl zvědavý, jak bude reagovat okolí,“ vzpomíná Vojtěch. Ondrovi spolužáci a spolužačky prý problém neměli, většina pedagogů a pedagožek také ne. Až na jednu výjimku, která dvojici spíše překvapila.

Když Skype sbližuje

Jinak se jim ovšem žije dobře, a to i přesto, že oba kvůli práci hodně cestují. Vojtěch diriguje operní a symfonické orchestry, hraje na cembalo a na klavír, příležitostně vystupuje i jako sólista nebo komorní hráč. Cembalu se věnuje i Ondřej, který za prací často vyráží do Nizozemska. „V kostelech doprovázím i na varhany, ladím také nástroje pro jednu školu v Utrechtu,“ vypočítává.

S tím, že je jejich profese často potáhnou do různých koutů světa, prý počítali dopředu. V kontaktu jsou skoro každý den. „Skypujeme, telefonujeme a vlastně jsme si na to zvykli,“ říká Vojtěch. „Neříkám, že to je ideální, ale dá se to přežít, ne,“ ptá se s úsměvem partnera. Ondřej přizvukuje: „Vlastně nás to i sbližuje. Ty společné chvilky si potom dokážeme užít.“

Už brzy si možná budou moci říct své „ano“ stejně jako heterosexuální páry. Co pro to můžete udělat? Napište svému poslanci nebo poslankyni, zapojte se do debaty na sociálních sítích nebo férovou kampaň podpořte finančně. Třeba koupí kalendáře z dílny Roberta Vana.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.