Gay žádost o ruku v Polsku? Žádný problém!

Naši severní sousedé si dlouhodobě nesou nálepku přísné katolické země, v níž LGBT právům pšenka moc nekvete. V poslední době už to tak docela neplatí. I když se u moci drží konzervativní Právo a spravedlnost, společenské klima se pomalu, ale jistě obrací k lepšímu.

Na klasickou svatbu se vším všudy si LGBT Poláci a Polky budou muset ještě hodně dlouho počkat; k její legalizaci bude zapotřebí ústavní většiny, neboť polská ústava definuje od roku 1997 manželství jako svazek muže a ženy. Nicméně – přístup jejich spoluobčanů a spoluobčanek už není tak striktně odmítavý, jako tomu bylo dříve.

Sto zásnub a jeden potlesk

Jeden polský gay pár, který se rozhodl učinit na veřejnosti celkem sto žádostí o roku, se dokonce setkal s převážně pozitivními reakcemi. Známí youtubeři Jakub Kwieciński a Dawid Mycek uzavřeli sňatek v roce 2017 v Portugalsku, doma se však rozhodli provést zajímavý sociální experiment.

Obyvatele a obyvatelky Varšavy na ulici náhodně prosili, zda jim natočí žádost o svatbu. Kolemjdoucí zpočátku nevěděli přesně, oč běží. Teprve v momentě, kdy na mobilu zapnuli kameru, pokleknul jeden z mužů před druhého se zásnubním prstenem.

Ještě před lety by něco takového nejspíš dopadlo podobně, jako když se – krátce po legalizaci manželství pro všechny ve všech amerických státech – vydal falešný gay pár ruku v ruce ulicemi Moskvy. Teď byl výsledek pozitivnější. Většina kolemjdoucích Poláků a Polek reagovala přívětivě, dvojici gratulovala a přála hodně štěstí. V jednu chvíli se pánové dokonce dočkali bouřlivého potlesku.

K nepříjemným incidentům došlo pouze v několika případech. Některé zahrnovaly pouze odmítnutí, jiné riziko napadení, kvůli kterému se Jakub s Dawidem rozhodli raději vyklidit pole a přesunout se jinam. Obecně však převažovaly kladné reakce.

Vstřícné hlasy z ulice

S vstřícným postojem veřejnosti k sexuálním menšinám má podobně kladnou zkušenost i Jan Fiala z českého PROUDu. „Setkávám se s ním často právě u ‚obyčejných‘ lidí, venku na ulici. Někdy mám dokonce pocit, že zdánlivě nejkonzervativnější lidé – často staršího věku – mají mnohdy víc rozumu a pochopení než leckteří politici,“ myslí si.

„Sám si vybavuji, jak mě na jedné diskuzi na Malé Straně veřejně podpořila i jedna praktikující veřící. Něco takového je jako balzám na duši. Člověku to dodává naději, že se věci jednou změní k lepšímu,“ dodává aktivista.

Manželství? Zatím jen psí knížka

Gay a lesbické páry žijící v Polsku momentálně nemohou uzavřít ani manželství, ani registrované partnerství. Na druhou stranu už polské soudy vydaly několik průlomových rozhodnutí, která se týkají nesezdaných soužití „na psí knížku“, tedy i gay a lesbických párů. Jedná se například o právo nevypovídat v trestním řízení proti partnerovi či partnerce, automatický přechod nájmu, dědická práva nebo benefity v městské hromadné dopravě.

V letech 2005 až 2007 to LGBT lidé v Polsku neměli lehké kvůli silně konzervativní Lize polských rodin, které se tehdy podařilo dostat do vládní koalice. Její ministr školství Roman Giertych například prosazoval, aby otevřeně homosexuální učitelé dostali zákaz vykonávat pedagogickou činnost.

Teď polským menšinám vyhlídky do budoucna kazí především vládnoucí Právo a spravedlnost (PiS). Je téměř vyloučené, že by se za jejího panování podařilo dosáhnout registrovaného partnerství, které tamní parlament Sejm několikrát za sebou odmítl, natož manželství pro všechny, pro které je momentálně téměř nereálné sehnat ústavní většinu.

Co bude dál? Rozhodnou volby

Podle průzkumu IPSOS z roku 2017 by s legalizací manželství pro všechny souhlasilo 38 procent Poláků a Polek. Práva LGBT lidí v zemi pomáhá prosazovat zejména organizace Parada Równości, která ve Varšavě už od roku 2001 pořádá každoroční pochod hrdosti.

Jak se bude situace vyvíjet dál ukážou nadcházející parlamentní volby. Ty by sice měla jasně vyhrát stávající vládní strana PiS, není nicméně vyloučené, že se liberálnější Občanská platforma spojí s dalšími politickými stranami, a vytvoří tak jakousi anti-PiS koalici. Píše o tom evropská mutace magazínu Politico.

 

Foto: Facebook Jakub i Dawid

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky ve Sněmovně 2023: Manipulace, nesmysly, obstrukce, ale také fakta a slova podpory

Novela zákona o manželství pro všechny páry byla předložena v červnu 2022. Debata ve Sněmovně se konečně otevřela 31. května 2023 a pokračovala 1. a 2. června 2023. Podle analýzy této debaty bylo 64 % času věnováno nesouhlasným projevům. Na hlasování zatím bohužel nedošlo. Přinášíme vám přehled podpůrných i oponentních výroků.

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.