Praha 9 volí senátora. Co kandidáti říkají na manželství pro všechny?

V pátek 5. dubna a v sobotu 6. dubna se na Praze 9 konají doplňovací volby do Senátu. Zajímalo nás, jak se tamní kandidáti a kandidátka stavějí k manželství pro všechny a k možnostem osvojení dětí. Jdete volit? Možná vás to bude zajímat taky.

Každému z kandidujících jsme poslali e-mail s žádostí, aby nám odpověděli na otázku: „Pokud se stanete senátorem/senátorkou, budete pro to, aby i gayové a lesby mohli vstupovat do manželství, a tím měli všechna práva a všechny povinnosti manželů, včetně práva společně osvojit děti nebo osvojit dítě druhého manžela?‟

E-mail jsme doplnili také o krátkou argumentaci, proč by manželství mělo být pro všechny, a informací o nezávislých průzkumech, které potvrdily podporu české veřejnosti. Všichni kandidující měli na odpověď stejně dlouhou dobu, odpověděli nám čtyři z nich. Přečtěte si jejich odpovědi.

 

Petr Daubner: ANO, ale…

Kandidát za SZ, ČSSD a Piráty (kteří jsou jeho domovskou stranou) rozdělil otázku do tří podotázek. Manželství pro všechny jednoznačně podporuje a je i pro osvojení, ale s výhradami. V případě adopcí by dal přednost heterosexuálním párům, ale ani těm homosexuálním by v něm zcela nebránil.

„Na tuto otázku neumím odpovědět jednoduchým ANO/NE/NEMÁM JEDNOZNAČNÝ NÁZOR, protože podle mě jsou to minimálně dvě otázky v jedné. Takže bych to s dovolením rozdělil.

1) ANO, jsem pro to, aby gayové a lesby mohli vstupovat do manželství.

2) Co se týče osvojení dítěte druhého manžela, pokud tomu nebrání například bývalý partner/partnerka, který/která je biologickým rodičem dítěte, pak ano, jsem pro, aby tuto možnost měli i gayové a lesby.

3) Co se týče osvojení (adopce) zcela cizích dětí (například opuštěných dětí, dětí z dětských domovů apod.) homosexuálním párem: za situace, kdy o osvojení takového dítěte projeví zájem heterosexuální pár, pak by ten měl mít při osvojení přednost. Samozřejmě za situace, že je pro osvojení vhodný. Pro dítě je podle mého názoru lepší, pokud vyrůstá v heterosexuální rodině, kde vidí vzor mužské i ženské role. V případě, že se takový vhodný heterosexuální pár nenajde, a naopak je tu homosexuální pár, který je jinak vhodný a má o dítě zájem, pak je mnohem lepší, aby bylo dítě adoptováno homosexuálním párem, než aby vyrůstalo například v dětském domově.

Čili zkrácená odpověď: ano, pokud se nenajde vhodný heterosexuální par, pak by mělo být možné i osvojení dítěte homosexuálním párem.‟

 

Jan Jarolím: NE

Kandidát za KDU-ČSL a ODS, který je také starostou Prahy 9, chápe manželství konzervativně a výhradně jako svazek muže a ženy. Není ovšem proti tomu, aby gay a lesbické páry vychovávaly děti, i když dosavadní odborné závěry v této oblasti pro něj zatím nejsou jednoznačné.

„Požadujete jednu ze tří ‚předepsaných‛ odpovědí (třebaže problém je složitější), pak tedy má odpověď zní: NE.

Můžete mě označit za staromódního či zkostnatělého (věk mě k tomu opravňuje), ale nemohu jinak: jsem konzervativní, pro mne pojem manželství jednoznačně znamená staletími prověřený a definovaný svazek mezi mužem a ženou, ve vší mnohotvárnosti a bohatosti včetně možnosti počít dítě.

Neupírám však homosexuálním párům plná práva – včetně možnosti vychovávat děti. Mohou být k dítěti často láskyplnější než mnohé tzv. ‚normální‛ rodiny. A nebo rodiny neúplné (‚samoživitelé‛), to je problém. Posoudit toto komplexně však přísluší opravdu odborníkům – lékařům, psychologům, psychiatrům a dalším profesím – a tady zatím není jednoznačný závěr!

Prostě nemohu homosexuální svazky nazvat manželstvím! Je mi líto.

Avšak to, v čem s vámi zásadně nesouhlasím, je téze ‚jedné lásky‛. Právě naopak, ‚verzí‛ lásky je celá škála, a važme si toho!

Dovedeno ad absurdum bychom se mohli jednou dočkat ‚manželství‛ např. s milovaným psem či kočkou nebo koněm…‟

 

Martin Kroh: ANO

Kandidát za TOP 09 odpověděl stručně, ale jasně. Na manželství sice pohlíží tradičně, ale manželství pro všechny i srovnání všech práv podporuje.

„Hlasoval bych ANO. Manželství sice vnímám jako tradiční svazek muže a ženy (či ženy a muže :)), ale vnitřně nevidím žádný věcnou překážku, proč nezachovat stejná práva partnerů stejně jako manželů z důvodů, které sám uvádíte.‟

 

Pavel Pešan: NE

Kandidát za SPD se proti manželství pro všechny i možnostem osvojení vymezil nejvýrazněji. Za homofoba se nepovažuje, ale význam slova manželství by v žádném případě neměnil a adopce by gay a lesbickým párům nepovolil.

Jako senátor bych manželství pro osoby stejného pohlaví nepodporoval. Předně to samotné slovo ‚manželství‛ je dlouhá staletí určeno pro svazek dvou osob odlišného pohlaví. Není možné ze žádných důvodů význam tohoto slova měnit. Není k tomu dokonce ani žádný důvod. Vztahu dvou osob stejného pohlaví však samozřejmě nebráním. Neposuzuji lidi podle toho, co dělají doma v ložnici.

Z první části mé odpovědi vyplývá, že bych nepodporoval ani adopce dětí homosexuálními páry. Každé dítě si zaslouží mít matku a otce. Ať už své vlastní či adoptované. Tisíce let tvořili rodinu otec matka a je to naprosto přirozené. Jednoduše proto, že dvě osobě stejného pohlaví potomka prostě nezplodí. To není z mé strany žádné tmářství ani  homofobie, to jsou zákony přírody.

 

Ostatní kandidující, tedy Martin Hrubčík (ANO), Jiří Koskuba (ČS), Libor Michálek (VIZE), David Smoljak (STAN), Eva Syková (PRO Zdraví) a Petr Šimůnek (KSČM) na e-mail bohužel neodpověděli.

První kolo doplňovacích voleb do Senátu Parlamentu ČR se ve volebním obvodu číslo 24 (Praha 9) konají 5. a 6. dubna 2019. Voliči a voličky tam budou ve dvou kolech vybírat nástupce či nástupkyni senátorky Zuzany Baudyšové, která odstoupila ze zdravotních důvodů.

 

Některé odpovědi byly z redakčních důvodů kráceny.

Foto: Packa / Wikimedia Commons






PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.