Jsou mladí Češi fér? Ptali jsme se na summitu

Jak se k manželství pro všechny staví středoškoláci a středoškolačky? Zajímá je, jestli je společnost, ve které žijí, opravdu fér? O tom jsme se v únoru bavili s jejich zástupci a zástupkyněmi v rámci Pražského studentského summitu.

prazsky_studentsky_summit.jpg

Vzdělávací projekt neziskové Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) sdružuje téměř tři stovky studentů a studentek středních i vysokých škol, a to už víc než dvacet let. Tentokrát se Pražského studentského summitu poprvé zúčastnila i Koalice za manželství.

Po přednášce, kterou vedla Adéla Horáková ze sdružení PROUD, následovala debata. Se středoškoláky a středoškolačkami jsme se bavili zejména o tom, jak se k manželství pro všechny staví jejich generace – obecně liberálněji než ty starší –, a také o tom, jestli se vlastně zajímají o dění ve společnosti a zda se ho snaží aktivně ovlivňovat. Skvělou zprávou je, že petici za manželství pro všechny na závěr podepsali téměř všichni účastníci a účastnice.

Chcete se s námi taky potkat, popovídat si, podepsat petici? Sledujte kalendář akcí, pořádáme je po celé republice!

prazsky_studentsky_summit_02.jpg

prazsky_studentsky_summit_03.jpg

prazsky_studentsky_summit_04.jpg

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné manželství, ústavní zákaz, Navrátilův návrh, “narovnání práv”...taky se v tom ztrácíte? Přehledně vám to vyjasníme

Několik zákonných úprav týkajících se manželství pro všechny páry čeká v Poslanecké sněmovně na hlasování. A některé nápady jen tak visí ve vzduchu. Taky se přestáváte v situaci orientovat? Nenechte se ošálit sliby kompromisů a narovnání práv. A zpozorněte - riziko ústavního zákazu se výrazně zvýšilo. Pojďme si zrekapitulovat, jaké čtyři varianty jsou ve hře.

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.