Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky. Zákonu o manželství pro všechny páry tak nestojí nic v cestě

Před několika týdny proběhlo druhé kolo voleb, v nichž jsme si zvolili novou hlavu státu a jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Zvítězil Petr Pavel, který se stal třetím prezidentem zvoleným v přímé volbě. Přinášíme vám pět zásadních postřehů, co nám tyto volby ukázaly z hlediska manželství pro všechny páry. To nejdůležitější můžeme ale říct již na úvod: prosazení zákona v Parlamentu České republiky nestojí nic v cestě.

1. Vysoká volební účast a nebývalý zájem o téma rovných sňatků

Prezidentské volby se vždy těší velkému zájmu ze strany české veřejnosti. Nejinak tomu bylo v těch posledních. V nich jsme dokonce zaznamenali nejvyšší volební účast ze všech dosavadních  přímých voleb hlavy státu. K prvnímu kolu přišlo přes 68 % oprávněných voliček a voličů. Ve druhém kole volební účast ještě o něco vzrostla, a to na 70,25 %. Šlo o třetí nejvyšší volební účast v celostátních volbách v historii České republiky. Naposledy se přes 70 % oprávněných voliček a voličů zúčastnilo voleb v roce 1998. 

Je jasné, že přímá prezidentská volba je pro obyvatele a obyvatelky naší země významná a chtějí se podílet na výběru nového prezidenta. O to podstatnější je, že se téma rovného manželství stalo její podstatnou součástí. Velká podpora ze strany jednotlivých kandidujících zároveň ukazuje, že toto téma společnost vůbec nerozděluje. To ostatně potvrdil již výzkum agentury STEM Jedna společnost, různé světy z roku 2020.

 

2. Manželství pro všechny páry podpořila většina kandidujících

Jako obvykle jsme i před prezidentskými volbami zmapovali to, jak se k rovnému manželství staví kandidáti a kandidátka na prezidentský úřad. Z ankety vyplynulo velmi pozitivní zjištění, a to že čtyři kandidující z osmi souhlasí s tím, aby u nás  gayové a lesby mohli žít v plnohodnotném manželství. Těmi, kdo tento institut jednoznačně podpořili, byli Karel Diviš, Marek Hilšer, Danuše Nerudová a Petr Pavel. Podporuje jej také Josef Středula, který před prvním kolem z kandidatury odstoupil. Proti naopak byli Jaroslav Bašta a Pavel Fischer. Nejednoznačný názor měli před prvním kolem Tomáš Zima a Andrej Babiš. 

Prezidentské volby ukázaly, že podpora manželství pro všechny páry nestála kandidáty a kandidátky žádné politické body a že lidé, ale i média v Česku toto téma vnímají jako legitimní součást naší současné veřejné diskuze. Co se však ukázalo velmi jasně je, že minimálně jednomu kandidátovi odmítání rovných sňatků odlákalo potencionální voliče a voličky. Jedna z výrazných tváří prezidentského klání senátor Pavel Fischer, který navíc kandidoval v přímé prezidentské volbě již podruhé, právě na odmítání manželství pro všechny páry významně tratil. Jeho odmítavý postoj mu podle politických komentátorů zkomplikoval kandidaturu a snížil volební zisk. 

 

3. Petr Pavel i Andrej Babiš jsou pro

Před druhým kolem voleb se v případě Andreje Babiše situace mírně posunula a i on se začal jednoznačněji vyjadřovat ve prospěch manželství pro všechny páry. Podporující postoj zachoval Petr Pavel. To považujeme za nejdůležitější a zároveň za nejpozitivnější zprávu těchto prezidentských voleb. Fakt, že oba kandidáti postupující do druhého kola manželství pro všechny páry podporují, ukazuje, že naše společnost se staví k rovným sňatkům pozitivně a lidé z různých táborů či voličských skupin toto téma skutečně nedráždí ani nerozděluje. Připomeňme, že Petr Pavel v druhém kole dostal 3 359 151 hlasů a Andrej Babiš 2 400 046. To je přes 5 700 000 lidí, jimž minimálně nevadí, pokud gayové a lesby budou vstupovat do manželství. Zároveň se opět ukázalo to, co již dlouho opakujeme a co potvrzují i zkušenosti ze zahraničí: podpora rovných sňatků žádnému politikovi, političce či politické straně nikdy neublížila a neublíží. 

Podívejte se na přehled postojů Petra Pavla a Andreje Babiše na manželství pro všechny páry.

4. Zvolili jsme si prezidenta, který je připraven zákon o rovném manželství podepsat 

Nově zvoleným prezidentem České republiky se tedy stal Petr Pavel, který jednoznačně stojí na straně rovnosti všech lidí ve společnosti, a tedy i rovného manželství. V předvolební kampani na otázku, zda podporuje manželství pro všechny páry, uváděl: 

Ano, protože uznávám princip svobody a rovnosti každého člověka z pohledu práva. Není důvod omezovat něčí práva na základě sexuální orientace. Věřím také, že jsme tolerantní společnost. Přijímáme, že mezi námi lidé s homosexuální orientací žijí. Pokud chtějí žít společně a být i z pohledu práva uznáni za partnery, měli by také mít možnost své osobní vztahy formalizovat. Podporuji i adopce stejnopohlavními páry, protože by měl být rozhodující zájem dítěte. Když si dám na misky vah kvalitu života dítěte bez rodiny v dětském domově a kvalitu života dítěte ve stabilním prostředí s milujícími rodiči, tak pro mě nehraje roli, jakého jsou pohlaví.” (7. 1. 2023, Zdroj odpovědi)

Na rozdíl od dosluhujícího prezidenta Miloše Zemana tak na Pražský hrad usedne osobnost, která zákon po schválení obou komor Parlamentu ČR posvětí svým podpisem. Je tak odstraněna další překážka schválení manželství pro gay a lesbické páry, jejich rodiny a děti. Není již tedy důvod otálet a Poslanecká sněmovna, kde je zákon od června 2022 předložen, ho může začít projednávat v prvním čtení. 

 

5. Nejvyšší ústavní činitelé na straně manželství pro všechny páry

Volba prezidenta je za námi, ale každodenní politická práce v nové prezidentské éře tím teprve začíná. Širší pohled na všechny čtyři nejvyšší ústavní činitele ukazuje, že konstelace je pro manželství pro všechny páry nadmíru výhodná. 

Prezident Petr Pavel možnost rovných sňatků podporuje a je připraven zákon podepsat. 

Předseda vlády Petr Fiala sice osobně není příznivcem rovných sňatků a otevřeně deklaruje, že s jeho hlasem nemůžeme počítat. Na tiskové konferenci nejvyšších ústavních činitelů, která proběhla několik dnů po zvolení prezidenta, však uvedl, že se nejedná o otázku, která by měla rozdělovat vládní koalici a poslanci a poslankyně koaličních stran mají volnost hlasování a rozhodování, jak k této věci přistoupí. To je pozitivní zpráva, protože ukazuje, že hlasování o zákonu v prvním čtení nestojí nic v cestě. 

Předseda Senátu Miloš Vystrčil se zejména po teroristickém útoku v Bratislavě, ke kterému došlo v říjnu minulého roku, začal o témata týkající se LGBT lidí výrazně zajímat. Osobně převzal otevřenou výzvu Společně proti nenávisti, kterou v reakci na bratislavský útok představilo českých 23 organizací, a zúčastnil se také pietního shromáždění k uctění památky obětí útoku. Práva LGBT lidí u nás také zdůrazňuje ve svých veřejných vyjádřeních. 

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová rovné sňatky rovněž podporuje, a dokonce je jednou z hlavních předkladatelek návrhu zákona, který momentálně čeká na projednání. 

 

Na závěr bychom chtěli pogratulovat nově zvolenému prezidentu republiky Petru Pavlovi, poděkovat mu za jednoznačnou podporu a popřát mnoho štěstí v nové funkci. Zároveň bychom rádi vyzvali poslance a poslankyně Parlamentu ČR, aby neotáleli s projednáním návrhu zákona o manželství pro všechny páry. Uplynulé prezidentské volbyukázaly, že Česká republika je na něj připravena. Pojďme společně udělat tento důležitý krok na Západ. Pojďme pomoct desítkám tisícům gay a lesbických párů, rodin a dětí. Sněmovno hlasuj! 

 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Partnerství pro stejnopohlavní páry přijato: otázky a odpovědi

Po dlouhých letech debat vstoupí v účinnost zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry a to 1. ledna 2025. Teto zákon LGBT lidem nedává rovnoprávné manželství. Nadále také omezuje některá jejich rodičovská práva. Zákonodárci a zákonodárkyně se rozhodli vydat složitější cestou zachování dvou institutů, což i nadále povede k právním komplikacím, opomíjení a zejména k nerovnoprávnosti a nedůstojnosti pro statisíce lidí. Česká společnost tak stále zůstane rozdělena na lidi různých kategorií jen podle toho, koho milují. V našem článku najdete odpovědi na nejčastější otázky týkající se této nové legislativy, které jsme připravili na základě aktuálních a dostupných informací. Pokud vám tento článek neodpoví na vaše otázky ohledně partnerství, neváhejte se na nás kdykoli obrátit.

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.