Rada vlády pro lidská práva podpořila manželství pro všechny

Podnět ke zrovnoprávnění gay a lesbických svazků v Česku byl hned prvním, který v pondělí schválila Rada vlády pro lidská práva. Vyjádřila tak podporu rovnému manželství a zároveň vyzvala svého předsedu Andreje Babiše, aby návrh nového zákona podpořil v legislativním procesu.

Po rok a půl dlouhé odmlce svolala Rada zasedání na pondělí 11. března. Hned jako první na něm vystoupil šéf Jsme fér Czeslaw Walek, který je také členem Rady. Spolu s advokátem Petrem Kallou přednesl návrh podnětu k podpoře zrovnoprávnění svazků osob stejného a opačného pohlaví v českém právním řádu. Rada potom podnět schválila v tomto znění:

Rada vlády ČR pro lidská práva (dále jen “Rada”)

1. schvaluje podnět Výboru pro sexuální menšiny;
2. vyjadřuje podporu zrovnoprávnění svazků osob stejného a opačného pohlaví v českém právním řádu skrze uzákonění manželství stejnopohlavních párů;
3. vyzývá předsedu Rady, aby návrh novely občanského zákoníku a souvisejících předpisů uzákoňující manželství stejnopohlavních párů projednávaný v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR podpořil v následujícím legislativním procesu.


Rozhodnutí Rady je důležitým symbolickým krokem k rovnoprávnosti. Uznala tak, že LGBT lidé u nás bohužel zatím nemají stejná práva jako heterosexuálové. To je v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která hned v prvním článku říká, že "lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech. Základní práva a svobody jsou nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné".

Rada vlády pro lidská práva je stálý poradní orgán vlády, který v Česku působí od roku 1998. Zabývá se otázkami, které se týkají ochrany lidských práv a základních svobod, a sleduje dodržování Ústavy i mezinárodních závazků, které s těmito otázkami souvisejí.

Má pětadvacet členů a členek: tvoří ji zástupci a zástupkyně státní správy včetně ombudsmana či ombudsmanky, ale také představitelé a představitelky občanské i odborné veřejnosti. Předsedá jí vždy člen nebo členka vlády, v jejichž působnosti jsou lidská práva. Aktuálně je to premiér Andrej Babiš.

Novela zákona o manželství pro všechny teď čeká v Poslanecké sněmovně na další projednávání. To je naplánované na úterý 26. března 2019. Napište svému poslanci nebo poslankyni, ať návrh na schůzi Sněmovny podpoří a ať mu při hlasování dá své „ano“.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky. Zákonu o manželství pro všechny páry tak nestojí nic v cestě

Před několika týdny proběhlo druhé kolo voleb, v nichž jsme si zvolili novou hlavu státu a jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Zvítězil Petr Pavel, který se stal třetím prezidentem zvoleným v přímé volbě. Přinášíme vám pět zásadních postřehů, co nám tyto volby ukázaly z hlediska manželství pro všechny páry. To nejdůležitější můžeme ale říct již na úvod: prosazení zákona v Parlamentu České republiky nestojí nic v cestě.

Zavedení manželství pro všechny páry odradí mladé lidi od sebevražd

Manželství pro všechny páry přinese pozitivní změnu do života nejen lidem, kteří si chtějí vzít svou lásku stejného pohlaví. Pokud zavedeme skutečnou rovnost, ve společnosti zavládne přijímající atmosféra, která bude mít dopad i na další skupiny obyvatel a další oblasti života. Například na výrazný pokles sebevražd u teenagerů, jak se ukázalo ve Spojených státech i dalších zemích. 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 34 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.