Rada vlády pro lidská práva podpořila manželství pro všechny

Podnět ke zrovnoprávnění gay a lesbických svazků v Česku byl hned prvním, který v pondělí schválila Rada vlády pro lidská práva. Vyjádřila tak podporu rovnému manželství a zároveň vyzvala svého předsedu Andreje Babiše, aby návrh nového zákona podpořil v legislativním procesu.

Po rok a půl dlouhé odmlce svolala Rada zasedání na pondělí 11. března. Hned jako první na něm vystoupil šéf Jsme fér Czeslaw Walek, který je také členem Rady. Spolu s advokátem Petrem Kallou přednesl návrh podnětu k podpoře zrovnoprávnění svazků osob stejného a opačného pohlaví v českém právním řádu. Rada potom podnět schválila v tomto znění:

Rada vlády ČR pro lidská práva (dále jen “Rada”)

1. schvaluje podnět Výboru pro sexuální menšiny;
2. vyjadřuje podporu zrovnoprávnění svazků osob stejného a opačného pohlaví v českém právním řádu skrze uzákonění manželství stejnopohlavních párů;
3. vyzývá předsedu Rady, aby návrh novely občanského zákoníku a souvisejících předpisů uzákoňující manželství stejnopohlavních párů projednávaný v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR podpořil v následujícím legislativním procesu.


Rozhodnutí Rady je důležitým symbolickým krokem k rovnoprávnosti. Uznala tak, že LGBT lidé u nás bohužel zatím nemají stejná práva jako heterosexuálové. To je v rozporu s Listinou základních práv a svobod, která hned v prvním článku říká, že "lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech. Základní práva a svobody jsou nezadatelné, nezcizitelné, nepromlčitelné a nezrušitelné".

Rada vlády pro lidská práva je stálý poradní orgán vlády, který v Česku působí od roku 1998. Zabývá se otázkami, které se týkají ochrany lidských práv a základních svobod, a sleduje dodržování Ústavy i mezinárodních závazků, které s těmito otázkami souvisejí.

Má pětadvacet členů a členek: tvoří ji zástupci a zástupkyně státní správy včetně ombudsmana či ombudsmanky, ale také představitelé a představitelky občanské i odborné veřejnosti. Předsedá jí vždy člen nebo členka vlády, v jejichž působnosti jsou lidská práva. Aktuálně je to premiér Andrej Babiš.

Novela zákona o manželství pro všechny teď čeká v Poslanecké sněmovně na další projednávání. To je naplánované na úterý 26. března 2019. Napište svému poslanci nebo poslankyni, ať návrh na schůzi Sněmovny podpoří a ať mu při hlasování dá své „ano“.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné manželství, ústavní zákaz, Navrátilův návrh, “narovnání práv”...taky se v tom ztrácíte? Přehledně vám to vyjasníme

Několik zákonných úprav týkajících se manželství pro všechny páry čeká v Poslanecké sněmovně na hlasování. A některé nápady jen tak visí ve vzduchu. Taky se přestáváte v situaci orientovat? Nenechte se ošálit sliby kompromisů a narovnání práv. A zpozorněte - riziko ústavního zákazu se výrazně zvýšilo. Pojďme si zrekapitulovat, jaké čtyři varianty jsou ve hře.

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.