Proč by se nemohli brát? Ptají se v kampani rodiče gayů a leseb

Manželství pro všechny se netýká jen samotných manželů. I gay a lesbické páry mají rodiče, prarodiče, sourozence, tetičky, strýčky… A rodina pro ně chce to nejlepší. Právě na tom jsme postavili aktuální komunikační kampaň.

Vzdělání, dobrou práci, šťastný a zajištěný život – to všechno si pro své potomky přejí hlavně mámy a tátové. K tomu všemu si pro ně často vysní i spokojené manželství. Kdo by pro své dítě nechtěl milujícího partnera či partnerku? Kdo by nechtěl uronit slzu na jeho svatbě? Rodiče gayů a leseb vědí, že nezáleží na pohlaví, ale na lásce.

Vědí také, že registrované partnerství se manželství nevyrovná. Týká se to souvisejících práv, povinností, ale i symbolické roviny. Vědí, že jejich syn nebo dcera po partnerovi či partnerce nebude dědit; že úředničina na matrice není totéž co slavnostní obřad; že když se jejich dítě rozhodne k výchově další generace, bude to mít před zákonem složitější.

Hrdinové a hrdinky z rodičovských řad

Několik rodičů, kterým status quo nestačí, se stalo hvězdami aktuální kampaně Jsme fér, kterou zpracovala agentura Publicis Prague. Cestovali jsme za nimi na Českobudějovicko, do Plzně i do vísky Bohy. Nafotili jsme je a natočili jejich osobní zpovědi, o které se s Čechy a Češkami budeme dělit během ledna a února.

Tak třeba táta Žanety ve spotu ukazuje fotky na mobilu. „Tohle je Terezka, přítelkyně mojí dcery. Mluvím o tom zrovna tak, jako by chodila s klukem,“ popisuje. Tatínek Kateřiny nejde daleko pro ostřejší výraz: „Registrované partnerství? To je taková kravina. Kačka není auto, aby se někde registrovala.“

Na nádražích, v televizi i na sítích

Manželství pro všechny aktuálně podporuje 60 procent české populace. My doufáme, že prostřednictvím rodičovských příběhů přesvědčíme i ty, co zatím nemají v problematice jasno. Videa a vizuály, které jsou jádrem kampaně, tak můžete potkat na nádražích i v ordinacích lékařů, na internetu a sociálních sítích, v televizi, v kině a také v regionálních vydáních Deníku a MF DNES.

Jak se vám kampaň líbí? Napište nám třeba na Facebooku, kde si ji můžete celou prohlédnout.

 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Nový průzkum: alarmující nárůst diskriminace vůči LGBT+ lidem v ČR a nízká důvěra v politickou reprezentaci

Významný nárůst diskriminace a násilí vůči lesbám, gayům, bi a trans lidem v České republice a alarmující nedůvěru LGBT lidí v politickou reprezentaci odhalil nedávný průzkum „Znáte svá práva?“. Provedly ho organizace Queer Geography a spolek Prague Pride ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy a slovinskou lidskoprávní organizací Legebitra. Výsledky průzkumu rovněž ukazují, že v řešení své nelehké situace se LGBT lidé spoléhají především na Ústavní soud.

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.