Proč by se nemohli brát? Ptají se v kampani rodiče gayů a leseb

Manželství pro všechny se netýká jen samotných manželů. I gay a lesbické páry mají rodiče, prarodiče, sourozence, tetičky, strýčky… A rodina pro ně chce to nejlepší. Právě na tom jsme postavili aktuální komunikační kampaň.

Vzdělání, dobrou práci, šťastný a zajištěný život – to všechno si pro své potomky přejí hlavně mámy a tátové. K tomu všemu si pro ně často vysní i spokojené manželství. Kdo by pro své dítě nechtěl milujícího partnera či partnerku? Kdo by nechtěl uronit slzu na jeho svatbě? Rodiče gayů a leseb vědí, že nezáleží na pohlaví, ale na lásce.

Vědí také, že registrované partnerství se manželství nevyrovná. Týká se to souvisejících práv, povinností, ale i symbolické roviny. Vědí, že jejich syn nebo dcera po partnerovi či partnerce nebude dědit; že úředničina na matrice není totéž co slavnostní obřad; že když se jejich dítě rozhodne k výchově další generace, bude to mít před zákonem složitější.

Hrdinové a hrdinky z rodičovských řad

Několik rodičů, kterým status quo nestačí, se stalo hvězdami aktuální kampaně Jsme fér, kterou zpracovala agentura Publicis Prague. Cestovali jsme za nimi na Českobudějovicko, do Plzně i do vísky Bohy. Nafotili jsme je a natočili jejich osobní zpovědi, o které se s Čechy a Češkami budeme dělit během ledna a února.

Tak třeba táta Žanety ve spotu ukazuje fotky na mobilu. „Tohle je Terezka, přítelkyně mojí dcery. Mluvím o tom zrovna tak, jako by chodila s klukem,“ popisuje. Tatínek Kateřiny nejde daleko pro ostřejší výraz: „Registrované partnerství? To je taková kravina. Kačka není auto, aby se někde registrovala.“

Na nádražích, v televizi i na sítích

Manželství pro všechny aktuálně podporuje 60 procent české populace. My doufáme, že prostřednictvím rodičovských příběhů přesvědčíme i ty, co zatím nemají v problematice jasno. Videa a vizuály, které jsou jádrem kampaně, tak můžete potkat na nádražích i v ordinacích lékařů, na internetu a sociálních sítích, v televizi, v kině a také v regionálních vydáních Deníku a MF DNES.

Jak se vám kampaň líbí? Napište nám třeba na Facebooku, kde si ji můžete celou prohlédnout.

 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.