15. 10. 2018
Jsme fér
Jak dopadly volby? Pět senátorů nás podpoří, ale vyhráno ještě není
Češi a Češky z třetiny volebních obvodů poslali své favority a favoritky do Senátu. My jsme zjišťovali, kteří z nich by podpořili zákon o manželství pro všechny. Už víme, jak volby dopadly. A co bude dál?
Nejen poslanci a poslankyně, ale i senátoři a senátorky totiž k danému tématu mají co říct. Poslanecká sněmovna by měla zákon o manželství pro všechny v prvním čtení projednávat už v příštích týdnech; pokud jí následně projde, je zčásti vyhráno. Senát mu ovšem pořád může dát stopku.
Proto jsme před uplynulými volbami dali dohromady přehled, jak to vidí jednotliví politici a političky, kteří letos v sedmadvaceti volebních obvodech kandidovali. Věříme, že vás inspiroval a že jste k němu při rozhodování přihlédli.
Všech kandidátů a kandidátek, které se nám podařilo kontaktovat, jsme se zeptali, co si myslí o manželství pro všechny, a to včetně možnosti gay a lesbických párů adoptovat děti. Celá otázka zněla takto:
„Pokud se stanete senátorem/senátorkou, budete pro to, aby i gayové a lesby mohli vstupovat do manželství a tím měli všechna práva a všechny povinnosti manželů, včetně práva společně osvojit děti nebo osvojit dítě druhého manžela?“
Kdo byl pro...
Těší nás, že v pěti obvodech zvítězili kandidáti a kandidátka, kteří na otázku odpověděli ANO. V Sokolově to byl Miroslav Balatka, který nám napsal o tom, že osvojení dětí pro něj nebylo vždy jednoznačným tématem. Ze začátku prý adopce dětí gay a lesbickými páry spíše odmítal, ale jeho názor pomohly změnit výsledky vědeckých studií a názory odborníků a odbornic. Dnes souhlasí jak s manželstvím pro všechny, tak s možností osvojení.
Zcela souhlasí také letošní prezidentský kandidát Marek Hilšer, který zvítězil na Praze 2. „Již během prezidentské kampaně jsem se k dané otázce vyjadřoval kladně. Dokonce jsem se k této věci vyjádřil i v rozhovoru v časopise LUI a podepsal jsem vaši petici. Svůj názor jsem na danou věc nezměnil, takže ano,“ napsal nám.
Pětici doplňují novopečení senátoři Přemysl Rabas z Chomutova, Lukáš Wagenknecht z Prahy 8 – podpora manželství pro všechny se prý slučuje s jeho liberálním přístupem – a senátorka Hana Žáková z Třebíče.
...a kdo proti
NE na otázku odpovědělo šest senátorů a jedna senátorka. Například Mikuláš Bek, který v Senátu bude reprezentovat Brno-město, k tomu poznamenal, že je pouze „pro vyrovnání právních jistot registrovaného partnerství s manželstvím“. Obdobně se vyjádřili i Zdeněk Hraba z Benešova a Patrik Kunčar ze Zlína.
Dva z nových senátorů uvedli, že rozhodujícím faktorem pro jejich odpovědi byla možnost osvojení dětí. „Nepodporuji adopci dětí stejnopohlavními páry,“ napsal nám Pavel Karpíšek z Rokycan. Herbert Pavera z Opavy pak uvedl, že „osvojování dětí homosexuálními páry je citlivá osobní otázka, ke které přistupuje s velkým respektem.“
Prostým NE bez dalšího doplnění reagovala prostějovská senátorka Jitka Chalánková a také Jiří Čunek, který post senátora obhájil ve Vsetíně.
A co zbytek?
Třináct zvolených senátorů a senátorek na otázku buď neodpovědělo, případně uvedli, že nemají jednoznačný názor, nebo se sice vyjádřili na podporu rovných práv a povinností pro všechny, ale nelíbí se jim, že by svazky gay a lesbických párů měly název „manželství“.
Především tyto senátory a senátorky budeme chtít před projednáním v Senátu oslovit a přesvědčit je o tom, že nejde pouze o vyrovnání práv, při kterém by ovšem stejnopohlavní páry zůstaly ve speciální ohrádce. LGBT lidé mají stejné povinnosti jako všichni ostatní, proč by tedy neměli mít stejnou důstojnost a stejná práva?
Mezi poslední jmenované patří i prezidentský kandidát Jiří Drahoš, který se stal senátorem za Prahu 4. „Jsem pro to, aby osoby stejného pohlaví měly ve svém svazku stejná práva i povinnosti jako muž a žena v manželství. Tento svazek bych ale nenazýval manželstvím – to existuje pouze mezi mužem a ženou. Podporuji adopci dětí osobami stejného pohlaví,“ vyjádřil se pro Jsme fér.
Dva senátory, Miroslava Adámka ze Šumperka a Rostislava Koštiala z Břeclavi, se nám bohužel před volbami nepodařilo kontaktovat.
Jak to tedy vypadá v Senátu nyní?
Je velmi obtížné nyní říci, jak by v Senátu vypadalo hlasování o manželství pro všechny. Už nyní však víme, že klub ODS posílil o šest mandátů, zatímco klub ČSSD dvanáct mandátů ztratil, a místo nejsilnějšího klubu tak přenechal ODS. Klub STAN získal jeden mandát navíc. Klub KDU-ČSL pak jeden mandát ztratil.
V Senátu jsme také pozbyli našeho podporovatele Jiřího Šestáka, což nás upřímně mrzí. Doufejme, že právě někteří z nově příchozích senátorů a senátorek – nebo i ti stávající – se stanou hybnou silou změny, která manželství pro všechny umožní.
Zajímá vás, jak se vyvíjí situace ve Sněmovně? První vlaštovkou bylo veřejné slyšení k naší petici. Přečtěte si, jak to celé proběhlo.
Foto: cs:ŠJů / Wikimedia Commons