Soud EU: Na pohlaví nezáleží, manželé Evropanů mají právo na pobyt

Členské státy Evropské unie musí přiznat právo trvalého pobytu člověku ze třetí země, který uzavřel manželství s občanem Evropské unie – i když jsou stejného pohlaví. V přelomové kauze o tom rozhodl Soudní dvůr EU.

Unijní soud, který sídlí v Lucemburku, se zabýval případem Rumuna Adriana Comana, který před osmi lety v Bruselu uzavřel manželství s Američanem Claiem Hamiltonem. Rumunsko je sice členem EU, ale stejnopohlavní sňatky neuznává, a tak se manželé v roce 2012 vydali za tamními úřady pro radu, jak požádat o trvalý pobyt pro amerického občana v zemi.

Směrnice EU o volném pohybu opravňuje každého, kdo si vzal občana nebo občanku EU, aby svého manžela nebo manželku doprovázel do kteréhokoli státu unie. Jenže rumunské úřady dvojici informovaly, že Hamilton má právo jen na tříměsíční pobyt – protože v Rumunsku není považován za Comanova manžela.

„Spouse“ může být kdokoli

Evropský soudní dvůr však v úterý rozhodl jinak: takový postup by podle něj právo občanů a občanek EU na svobodný pohyb narušoval. Patří k němu totiž i právo na to, aby je doprovázel jejich zákonný manžel či manželka. Pro ty se používá termín „spouse“, který by se do češtiny dal přeložit jako choť. Je genderově neutrální, takže může zahrnovat i manžela nebo manželku stejného pohlaví,“ uvedl soud v tiskové zprávě.

Případ rumunsko-amerického páru bude dále přezkoumávat rumunský ústavní soud, Soudní dvůr EU má nicméně v tomto i v dalších obdobných případech jasno. Členské země unie mají podle něj povinnost uznat manželství gay a lesbických párů pro účely přiznání práva na pobyt.

„Tato povinnost pro daný členský stát neznamená nutnost upravit ve vnitrostátním právu institut manželství mezi osobami stejného pohlaví,“ doplnil soud. Členské státy ale podle jeho rozhodnutí „nemohou bránit svobodě pobytu občana unie tím, že jeho manželovi nebo manželce stejného pohlaví se státní příslušností mimo Evropskou unii odmítnou udělit právo trvalého pobytu na svém území.“

 

Ilustrace: Fobos92 / Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.