Obřad jsme měly důstojný, ale manželství to není, píše Světlana

„Vážení politici, vážené političky, dovoluji si vás oslovit jako osoby zastupující zájmy občanů. O jednom z mých zájmů bych vám ráda napsala,“ píše ve svém dopise zástupcům a zástupkyním Parlamentu ČR Světlana Kadlecová, která by se svojí partnerkou ráda vstoupila do manželství.

S mou partnerkou jsme se seznámily před 5 lety. Z toho 2,5 roku žijeme v registrovaném partnerství. Když jsme spolu dříve mluvily o společném životě, dělaly jsme si legraci, že si takhle jednou, cestou domů s taškami s nákupem, odskočíme na úřad podepsat papír, a stvrdíme tak svou lásku. Mělo to tak být. Mělo to být podle zákona – formální, nuzné, separované –, ale nebylo. Naštěstí.

Po telefonátu s pražskou matrikou jsme se dozvěděly potřebné informace k uzavření registrovaného partnerství a byla nám sdělena nečekaná informace: „Můžete se vzít na Staroměstské radnici. Bude to zdarma, pouze zaplatíte varhaníka, bude to ve všední den (víkendy jsou pro hetero páry), v přítomnosti matrikářky, bude to vypadat jako svatba. Chcete?“

Měly jsme čerstvě změněný trvalý pobyt, takže to šlo, tudíž jsme nadšeně souhlasily a na ten den, NÁŠ den, jsme se těšily a připravovaly. Od původního plánu podepsat papír na úřadě jsme se dost odchýlily, a nakonec společně s námi přišlo do obřadní síně na Staroměstskou radnici na 35 lidí z rodiny, přátel i spolupracovníků, kteří nám přišli vyjádřit svou podporu. Těch podporovatelů by bylo bývalo více, ale nevešli bychom se do obřadní síně…

Dokonce se nám neplánovaně povedl husarský kousek a obřad jsme měly dvakrát. Jeden den se konala oficiální registrace na Staroměstské radnici a za dva týdny se v mém rodném městě konala svatební hostina. Měli se jí zúčastnit i ti, kteří se nemohli zúčastnit oficiálního obřadu v Praze – naši bratři, babička a další rodinní příslušníci a přátelé.

Jako překvapení, které zařídila moje maminka, proběhl před hostinou ještě jeden neoficiální obřad za účasti bývalé starostky města a místní matrikářky. Pro nás dvě to byla déjà vu situace, ale pro naše blízké to bylo poděkování za jejich podporu a lásku. Mohli s námi být v situaci, kdy nás mohli vidět jako dvě nevěsty, které se rozhodly žít spolu jako žena se ženou navzdory věcem, které jako partnerky nemůžeme nebo které nám české právo neumožňuje.

Díky lidské ochotě najít cestu, jak dát i registrovanému partnerství punc důstojnosti, kdy jde o nejdůležitější úkon, jak spojit své životy před českým právním systémem, byly a jsou tyto dva dny našimi nejoblíbenějšími, kdy jsme jedna druhé daly najevo, jak moc jsme pro sebe důležité.

Přesto nemůžeme přehlížet faktické rozdíly mezi partnerstvím a manželstvím, které občas zhoršují běžné životní situace. Nemůžeme se bez plné moci zastupovat, nemůžeme si adoptovat dítě, nemůžeme jít na umělé oplodnění, nemůžeme dědit, nemůžeme…

Přála bych si, aby takový den mohli prožít i jiní šťastně zamilovaní, bez rozdílu pohlaví a orientace, bez změny místa bydliště i bez pomoci tolika ochotných lidí kolem sebe, kteří jen udělali, co jim přišlo fér.

A toho lze docílit změnou zákona – zrovnoprávněním manželství.

 

svetlana_02.jpg

svetlana_01.jpg

svetlana_03.jpg

Foto: archiv autorky

 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné manželství, ústavní zákaz, Navrátilův návrh, “narovnání práv”...taky se v tom ztrácíte? Přehledně vám to vyjasníme

Několik zákonných úprav týkajících se manželství pro všechny páry čeká v Poslanecké sněmovně na hlasování. A některé nápady jen tak visí ve vzduchu. Taky se přestáváte v situaci orientovat? Nenechte se ošálit sliby kompromisů a narovnání práv. A zpozorněte - riziko ústavního zákazu se výrazně zvýšilo. Pojďme si zrekapitulovat, jaké čtyři varianty jsou ve hře.

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.