Stanovisko: Přijetí rovného manželství nezpůsobí porušení Úmluvy o právech dítěte

Senátor a prezidentský kandidát Pavel Fischer nedávno v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že nepodporuje společná rodičovská práva stejnopohlavních párů (zjednodušeně řečeno společné adopce), protože má obavy, aby to nebylo v rozporu s Úmluvou o právech dítěte. Je to něco, co zaznívá zejména z kruhů kolem Aliance pro rodinu, ale občas to zmíní i některý z politiků. Je to samozřejmě hloupost, právně to nemá žádné opodstatnění. Potvrzuje to odborné právní stanovisko.

Slova pana senátora nás přinutila uvědomit si, že i takové nesmyslné argumenty mohou někoho zmást, a že je třeba tomu věnovat pozornost. Proto jsme oslovili expertku na Úmluvu o právech dítěte, právničku Annu Hofschneiderovou (nyní Sležkovou). Ta je spoluautorkou komentáře k této úmluvě vydaného v prestižním právním nakladatelství. Požádali jsme o její názor na to, zda by přijetí společných rodičovských práv v českém právu znamenalo rozpor s Úmluvou o právech dítěte. Odpověď ve zkratce - žádný rozpor tam není. To, jestli dítě adoptují dvě ženy, dva muži, nebo muž a žena, nemá ve vztahu k právům dítěte podle Úmluvy žádný vliv. Pokud vznikají nějaké otázky ohledně práva dítěte na to znát své rodiče (nikoli právo znát "otce a matku", jak je nesprávně někdy Úmluva citována některými organizacemi), například ohledně toho jak a kdy dítě o osvojení informovat, o přístupnosti informací o původních rodičích nebo o tzv. baby boxech, všechny tyto otázky se týkají jak adopcí párem opačného tak stejného pohlaví. A povolení společného osvojení párem stejného pohlaví na tom nic nezmění. Ostatně mnoho zemí, které jsou stranami Úmluvy, přijaly zároveň manželství pro stejnopohlavní páry i možnost společných rodičovských práv stejnopohlavních párů. Dále autorka dokonce dodává že současná absence právního uznání společných rodičovských práv je v rozporu s právem dítěte na péči obou rodičů. Právě proto, že dítěti neposkytuje stejná práva a právní jistoty, jako jiným dětem.

 

Přečtěte si celé znění stanoviska “Úmluva o právech dítěte”. 

 

Pan senátor v citovaném rozhovoru řekl, že obavy o nesoulad s Úmluvou jsou tím důvodem, proč by společné adopce nepodpořil. Zároveň řekl, že mu ta otázka přijde důležitá, že nemá jistotu a že ještě neslyšel odpověď na jeho obavy. Doslova na otázku, zda by podporuje společná rodičovská práva uvedl: "Nepodporuji, protože nemám jistotu v tom, jestli práva dětí, které jim garantují mezinárodní smlouvy a tedy český právní řád, kterým se máme řídit, jestli by v takovou chvíli byla dostatečně ochráněna. Na tohleto jsem zatím neslyšel odpověď. Proto bych takový zákon nepodpořil."

 

Slova veřejně známé osoby, senátora a kandidáta na prezidenta mají velkou váhu

Zaslali jsme mu proto toto nové právní stanovisko, abychom mu odpověď poskytli a jeho obavy utišili. Zároveň jsme ho požádali, zda ve světle tohoto právního vysvětlení již bude podporovat společná rodičovská práva stejnopohlavních párů. Po našem připomenutí reagoval pan senátor takto: "Děkuji za Vaše zprávy i za právní analýzu, kterou jste zaslali. Jak nejspíše víte, za deset dní vrcholí kampaň před prezidentskými volbami. Na změny zákonů nebo na legislativní práci není tolik času. Navíc doslova každý den dostávám výzvy od různých  organizací, takže nemohu všechno přečíst a analyzovat. Prosím, neberte si to tedy osobně. Vaše texty si uložím, určitě bude příležitost se k nim vrátit."

Chápeme, že kampaň jede na plné obrátky. Byl to ale právě pan senátor, kdo soulad s Úmluvou veřejně zpochybnil v rámci prezidentské kampaně. Jeho slova jako veřejně známé osoby, senátora a kandidáta na prezidenta mají pro mnohé velkou váhu. Mohou být použita jako další z pseudo argumentů proti rovnoprávnosti dětí v duhových rodinách. A mohou snížit laťku úrovně veřejné debaty, pokud ji nebudeme zakládat na skutečných faktech, ale bludech, které šíří Aliance pro rodinu. Proto jsme doufali, že by si pan senátor našel čas i na to se zabývat pohledem z druhé strany, od nezávislých odborníků. 

Každopádně jednou pro vždy - ne, společná rodičovská práva stejnopohlavních párů nejsou v rozporu s Úmluvou o právech dítěte.

 

Přečtěte si celé znění stanoviska “Úmluva o právech dítěte”. Autorka: Mgr. Anna Sležková (roz. Hofschneiderová).

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.