Vybrali jsme férové kandidáty. Ale jak?

V každé straně jsou lidé, které zajímají práva gayů, leseb i jejich rodin. Vybrali jsme ty, co podporují manželství pro všechny nebo aspoň přiosvojení. Při volbách je můžete kroužkovat a pomoci, aby se dostali do Sněmovny. Bude tak víc LGBT-friendly.

jsem_fer.jpg

Férové kandidátky a kandidáty jsme hledali v jedenácti stranách, které se  v červnovém průzkumu agentury MEDIAN dostaly nad dvě procenta hlasů. “Férové koně” jsme nevybírali od oka ani podle sympatií, ale podle předem daných kritérií.

Začalo to oslovováním

Pokusili jsme se sehnat co nejvíc kontaktů přímo na jednotlivé kandidátky a kandidáty. Většina stran bohužel ke dni, kdy jsme průzkum zpracovávali, nezveřejnila kontakty na všechny své kandidátky a kandidáty ani nám je na naši žádost neposlala.

Sekretariátům jednotlivých stran jsme zaslali online dotazník, který mohly rozeslat dál mezi jednotlivé kandidátky a kandidáty. Některé strany tuhle možnost využily, většina ne. Nevzdali jsme se. Detektivně jsme pátrali po veřejně dostupných kontaktech na jednotlivé kandidáty. A oslovovali co největší počet těch kandidátek a kandidátů, jejichž e-maily bylo možné dohledat. Při hledání jsme postupovali na kandidátce vždy odshora.

Seznam férových kandidátek a kandidátů jsme až do dneška průběžně doplňovali. Třeba o ty, co se nám sami ozvali a vyjádřili podporu právě manželství pro všechny nebo přiosvojení.

Férovou kandidátkou nebo kandidátem se stal každý, kdo...

Odpověděl “ANO” alespoň na jednu z těchto dvou otázek:

  • Pokud se stanete poslankyní nebo poslancem, podpoříte změnu občanského zákoníku umožňující manželství gay a lesbickým párům se všemi právy i povinnostmi z toho plynoucími?

  • Pokud se stanete poslankyní nebo poslancem, podpoříte novelu zákona umožňující přiosvojení dítěte partnerkou/partnerem biologického rodiče dítěte?

Letos v únoru hlasoval pro zařazení novely zákona o přiosvojení jako pevného bodu programu schůze Poslanecké sněmovny.

Byl spolupředkladatelm této novely.

Aktivně podpořil kampaň Různé rodiny, stejná práva, která měla za cíl dosáhnout právě povolení přiosvojení mezi registrovanými partnerkami a partnery. Třeba tím, že se vyfotili v tričku kampaně.

Jiným způsobem nám písemně potvrdil, že podporuje buď otevření manželství gayům a lesbám nebo povolení přiosvojení mezi registrovanými partnerkami či partnery.

Metodiku, kterou jsme se při sestavování seznamu řídili, jsme pro vás také podrobně rozepsali.

A co dál? Pojďme kroužkovat!

Neporadíme vám, kterou stranu volit, ani vám nedáme celkový profil kandidátů. Ale řekneme vám, kdo podporuje manželství pro všechny nebo přiosvojení, a budeme rádi, když vás seznam férových kandidátek a kandidátů inspiruje při kroužkování v rámci kandidátní listiny.

Zakroužkovat můžete až čtyři osobnosti, které si na kandidátce vyberete. I díky vám se tak můžou dostat do Poslanecké sněmovny, kde budou reprezentovat své LGBT voličky a voliče.

Seznam férových kandidátek a kandidátů podle stran a krajů najdete na našem volebním webu. Můžete také jednoduše vyplnit online formulář a my vám jejich jména pošleme e-mailem.

Tiskovou zprávu o výsledcích najdete tady.

 

Foto: Johana Němečková

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.