Průzkum: LGBT lidé v Česku chtějí manželství, zlepšilo by jim život

Na podzim 2018 jsme vás vyzvali k účasti v průzkumu, který hodnotil přijetí LGBT lidí v Česku. Zde jsou výsledky. Víme třeba, že tuzemské gay a lesbické páry opravdu chtějí vstupovat do manželství. Věří, že by jim to značně vylepšilo kvalitu života.

Spolky Prague Pride a Queer Geography, které jsou členy Koalice za manželství, se v roce 2018 při přípravě online výzkumu spojily s Kanceláří veřejné ochránkyně práv. Během jedenácti týdnů pak dotazník vyplnilo 1 977 respondentů a respondentek ve věku od třinácti let.

Výsledky mimo jiné jasně ukázaly, jak velký zájem mají LGBT lidé v Česku o rovnost před zákonem, co se manželství týče. Až 96 procent dotazovaných souhlasilo s tím, že by manželství pro všechny páry v Česku přispělo k tomu, aby se LGBT Čechům a Češkám žilo lépe. Vybírali přitom ze třinácti různých opatření, která by k takovému dlouhodobému zlepšení mohla vést.

„Z předloženého seznamu získala právě tato možnost největší podporu – vyšší než například zpřístupnění adopcí párům stejného pohlaví (93 procent), možnost vstoupit do registrovaného partnerství na jakémkoliv místě a v jakémkoliv čase podobně jako v případě uzavření manželství (89 procent) nebo realizace různých osvětových a výukových programů,“ shrnuje Marína Urbániková, která v Kanceláři ombudsmanky vede úsek výzkumu.

Registrace je dobrá věc, ale nestačí

S tím, aby se manželství otevřelo všem, souhlasilo celých 98 procent respondentů a respondentek. Mírně vyšší podporu má manželství pro všechny mezi ženami a u mladších věkových skupin. Většina dotazovaných si také myslí, že registrované partnerství je sice přínosné, ale rozhodně ne dostačující. S tím, co registrované partnerství gay a lesbickým párům přináší, se spokojí pouze čtyři procenta dotazovaných.

Odpovídali samozřejmě i lidé, kteří už registrovaní jsou. Řada z nich uváděla, že vstup do partnerství odkládala právě proto, že čekala raději na možnost uzavřít manželství. Jeden respondent například prohlásil, že registrované partnerství vnímá jako „svazek druhé kategorie“. Dotazovaní si také často stěžovali na to, že během příprav neměli možnost si vybrat, kde nebo kdy samotná registrace proběhne.

Podporu má manželství pro všechny páry jak mezi LGBT lidmi, tak v celé české společnosti. Ukázala to analýza sociologa Daniela Prokopa, díky které víme, že u nás nový zákon podporuje víc než 60 procent lidí. A co poslanci a poslankyně? Napište jim o tom, co jejich voliči a voličky opravdu chtějí.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné manželství, ústavní zákaz, Navrátilův návrh, “narovnání práv”...taky se v tom ztrácíte? Přehledně vám to vyjasníme

Několik zákonných úprav týkajících se manželství pro všechny páry čeká v Poslanecké sněmovně na hlasování. A některé nápady jen tak visí ve vzduchu. Taky se přestáváte v situaci orientovat? Nenechte se ošálit sliby kompromisů a narovnání práv. A zpozorněte - riziko ústavního zákazu se výrazně zvýšilo. Pojďme si zrekapitulovat, jaké čtyři varianty jsou ve hře.

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.