Průzkum: LGBT lidé v Česku chtějí manželství, zlepšilo by jim život

Na podzim 2018 jsme vás vyzvali k účasti v průzkumu, který hodnotil přijetí LGBT lidí v Česku. Zde jsou výsledky. Víme třeba, že tuzemské gay a lesbické páry opravdu chtějí vstupovat do manželství. Věří, že by jim to značně vylepšilo kvalitu života.

Spolky Prague Pride a Queer Geography, které jsou členy Koalice za manželství, se v roce 2018 při přípravě online výzkumu spojily s Kanceláří veřejné ochránkyně práv. Během jedenácti týdnů pak dotazník vyplnilo 1 977 respondentů a respondentek ve věku od třinácti let.

Výsledky mimo jiné jasně ukázaly, jak velký zájem mají LGBT lidé v Česku o rovnost před zákonem, co se manželství týče. Až 96 procent dotazovaných souhlasilo s tím, že by manželství pro všechny páry v Česku přispělo k tomu, aby se LGBT Čechům a Češkám žilo lépe. Vybírali přitom ze třinácti různých opatření, která by k takovému dlouhodobému zlepšení mohla vést.

„Z předloženého seznamu získala právě tato možnost největší podporu – vyšší než například zpřístupnění adopcí párům stejného pohlaví (93 procent), možnost vstoupit do registrovaného partnerství na jakémkoliv místě a v jakémkoliv čase podobně jako v případě uzavření manželství (89 procent) nebo realizace různých osvětových a výukových programů,“ shrnuje Marína Urbániková, která v Kanceláři ombudsmanky vede úsek výzkumu.

Registrace je dobrá věc, ale nestačí

S tím, aby se manželství otevřelo všem, souhlasilo celých 98 procent respondentů a respondentek. Mírně vyšší podporu má manželství pro všechny mezi ženami a u mladších věkových skupin. Většina dotazovaných si také myslí, že registrované partnerství je sice přínosné, ale rozhodně ne dostačující. S tím, co registrované partnerství gay a lesbickým párům přináší, se spokojí pouze čtyři procenta dotazovaných.

Odpovídali samozřejmě i lidé, kteří už registrovaní jsou. Řada z nich uváděla, že vstup do partnerství odkládala právě proto, že čekala raději na možnost uzavřít manželství. Jeden respondent například prohlásil, že registrované partnerství vnímá jako „svazek druhé kategorie“. Dotazovaní si také často stěžovali na to, že během příprav neměli možnost si vybrat, kde nebo kdy samotná registrace proběhne.

Podporu má manželství pro všechny páry jak mezi LGBT lidmi, tak v celé české společnosti. Ukázala to analýza sociologa Daniela Prokopa, díky které víme, že u nás nový zákon podporuje víc než 60 procent lidí. A co poslanci a poslankyně? Napište jim o tom, co jejich voliči a voličky opravdu chtějí.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Právní poradna: Znejte svá práva

Od 1. ledna 2025 vstupuje v účinnost nový zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry. Jsme tu, abychom vám pomohli s jakýmikoli dotazy či problémy, které mohou nastat při jeho zavádění, uzavírání partnerství nebo v souvislosti s osvojením dětí. Přečtěte si, jak vám můžeme pomoci, a neváhejte nás kontaktovat.

Nový průzkum: alarmující nárůst diskriminace vůči LGBT+ lidem v ČR a nízká důvěra v politickou reprezentaci

Významný nárůst diskriminace a násilí vůči lesbám, gayům, bi a trans lidem v České republice a alarmující nedůvěru LGBT lidí v politickou reprezentaci odhalil nedávný průzkum „Znáte svá práva?“. Provedly ho organizace Queer Geography a spolek Prague Pride ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy a slovinskou lidskoprávní organizací Legebitra. Výsledky průzkumu rovněž ukazují, že v řešení své nelehké situace se LGBT lidé spoléhají především na Ústavní soud.

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.