Průzkum: LGBT lidé v Česku chtějí manželství, zlepšilo by jim život

Na podzim 2018 jsme vás vyzvali k účasti v průzkumu, který hodnotil přijetí LGBT lidí v Česku. Zde jsou výsledky. Víme třeba, že tuzemské gay a lesbické páry opravdu chtějí vstupovat do manželství. Věří, že by jim to značně vylepšilo kvalitu života.

Spolky Prague Pride a Queer Geography, které jsou členy Koalice za manželství, se v roce 2018 při přípravě online výzkumu spojily s Kanceláří veřejné ochránkyně práv. Během jedenácti týdnů pak dotazník vyplnilo 1 977 respondentů a respondentek ve věku od třinácti let.

Výsledky mimo jiné jasně ukázaly, jak velký zájem mají LGBT lidé v Česku o rovnost před zákonem, co se manželství týče. Až 96 procent dotazovaných souhlasilo s tím, že by manželství pro všechny páry v Česku přispělo k tomu, aby se LGBT Čechům a Češkám žilo lépe. Vybírali přitom ze třinácti různých opatření, která by k takovému dlouhodobému zlepšení mohla vést.

„Z předloženého seznamu získala právě tato možnost největší podporu – vyšší než například zpřístupnění adopcí párům stejného pohlaví (93 procent), možnost vstoupit do registrovaného partnerství na jakémkoliv místě a v jakémkoliv čase podobně jako v případě uzavření manželství (89 procent) nebo realizace různých osvětových a výukových programů,“ shrnuje Marína Urbániková, která v Kanceláři ombudsmanky vede úsek výzkumu.

Registrace je dobrá věc, ale nestačí

S tím, aby se manželství otevřelo všem, souhlasilo celých 98 procent respondentů a respondentek. Mírně vyšší podporu má manželství pro všechny mezi ženami a u mladších věkových skupin. Většina dotazovaných si také myslí, že registrované partnerství je sice přínosné, ale rozhodně ne dostačující. S tím, co registrované partnerství gay a lesbickým párům přináší, se spokojí pouze čtyři procenta dotazovaných.

Odpovídali samozřejmě i lidé, kteří už registrovaní jsou. Řada z nich uváděla, že vstup do partnerství odkládala právě proto, že čekala raději na možnost uzavřít manželství. Jeden respondent například prohlásil, že registrované partnerství vnímá jako „svazek druhé kategorie“. Dotazovaní si také často stěžovali na to, že během příprav neměli možnost si vybrat, kde nebo kdy samotná registrace proběhne.

Podporu má manželství pro všechny páry jak mezi LGBT lidmi, tak v celé české společnosti. Ukázala to analýza sociologa Daniela Prokopa, díky které víme, že u nás nový zákon podporuje víc než 60 procent lidí. A co poslanci a poslankyně? Napište jim o tom, co jejich voliči a voličky opravdu chtějí.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.