DĚTI A RODINY, KTERÉ STÁT NEUZNÁVÁ. Nová výstava iniciativy Jsme fér potrvá do 30. prosince

Výstavu velkoformátových fotografií nazvanou Děti a rodiny, které stát neuznává, zahájila v pondělí 5. prosince na pražském Masarykově nádraží lidskoprávní iniciativa Jsme fér. Dokumentární soubor fotografky a laureátky World Press Photo Jany Ašenbrennerové obsahuje příběhy deseti českých gay a lesbických rodin s dětmi, které se v současné nestabilní době snaží budovat rodinné štěstí i přesto, že jim stát neposkytuje právní ochranu, výhody, záruky, a především společná rodičovská práva. Výstava ve vestibulu na Masarykově nádraží potrvá do 30. prosince. Následně poputuje do dalších měst Česka.

V Česku žijí desetitisíce párů stejného pohlaví, několik tisíc z nich vychovává děti. Již roky ale čekají na chvíli, kdy český stát jejich rodiny plnohodnotně uzná a poskytne jim stejnou právní ochranu a postavení jako ostatním rodinám. “Gay a lesbické páry nemají společný majetek, právo dědit, vdovský/vdovecký důchod, a především společná rodičovská práva ke svým dětem i přes to, že děti mohou také adoptovat nebo být pěstouny. To je vystavuje každodenní nejistotě zejména ve chvílích, kdy své rodině potřebují např. zajistit společné bydlení, postihne je tragická událost nebo se rodina rozpadne. Velký problém je, že děti z tzv. duhových rodin jsou v horším postavení než ostatní děti, neboť nemají nárok na výživné, dědictví či sirotčí důchod, a v případě rozpadu rodiny hrozí nebezpečí, že s tzv. sociálním rodičem ztratí jakýkoliv kontakt,” potvrzuje nelehkou situaci rodin s dětmi ředitel iniciativy Jsme fér Czeslaw Walek. Právní vakuum a neexistence společných rodičovských práv v dnešní rozkolísané době ohrožuje gay a lesbické rodiny a další páry odrazuje od zakládání rodin, ale také osvojení nebo přijetí dítěte do pěstounské péče. Zákonným rodičem se totiž může stát jen jeden nebo jedna z páru.

Na tiskové konferenci u příležitosti zahájení výstavy promluvila řada osobností, odborníků a odbornic. Zde jsou úryvky z jejich citací:

Jedna z rodin, které výstava představuje – Gabriela Votavová a její partnerka Eva společně s dcerou Gabrielou. „Když jsem byla menší a začala jsem si všímat, že mamka nežije s chlapem, ale s ženami, tak jsem to nebrala jako něco zvláštního… Pro mě to bylo normální. Já jsem se díky tomu naučila tolerovat ostatní, nebýt zlá na ostatní, jenom proto že jsou v něčem jiní. Na středních nebo na základních školách je to problém, protože ti dospělí učí děti, že je to něco divného a pak vznikají ty problémy… Doufám, že se něco změní a že budu moci být na svatbě mých rodičů, jelikož si moje mamka s Evičkou prošly hodně těžkými věcmi, aby mohly být spolu."

Zástupce Centra pro dítě a rodinu Valika, které poskytuje sociální služby ohroženým rodinám s dětmi a náhradní rodinné péči, Petr Zmuda. „Společnými pěstouny mohou být pouze manželé. Kdyby se tato možnost otevřela i stejnopohlavním rodičům, zlepšila by se tak právní situace dětí žijící v těchto rodinách."

Profesor ekonomie na Georgia State University a ředitel Laboratoře dětské a rodinné politiky v rámci Georgia Policy Labs, David C. Ribar. „Odepřít některým lidem právo na manželství, jim upírá základní lidské právo. Šokuje mne, že můj článek, který popisuje jak manželství pomáhá dětem, byl použitý proti samotnému manželství. Jako sociální vědec a jako manžel, rodič a lidská bytost, velmi podporuji manželství, podporuji rodičovství a podporuji rovné manželství."

Profesorka na University of Virginia z katedry psychologie a Centra pro děti, rodiny a právo, Charlotte J. Patterson. „Výsledky výzkumu ukázaly, že rodiče lesby a gayové jsou úspěšní v rodičovských rolích a že jejich děti se vyvíjejí pozitivním způsobem (Patterson, 2017). Jednoduše řečeno, neexistuje žádný vědecký základ pro závěr, že lesbické matky nebo gay otcové jsou nevhodnými rodiči kvůli své sexuální orientaci."

Závěry odborných studií profesora Ribara a profesorky Patterson podle zjištění Deníku N překroutila Aliance pro rodinu a následně se objevily v důvodové zprávě návrhu ústavního zákona zakazujícího manželství pro gay a lesbické páry, který je předložen od července tohoto roku v Poslanecké sněmovně. Studie profesora Ribara i profesorky Patterson naopak potvrdily pozitivní přínos manželství na vývoj dětí bez ohledu na pohlaví rodičů.

Právnička iniciativy Jsme fér, Lucia Zachariášová. „Manželství pro všechny páry je jediné správné a skutečně plnohodnotné řešení. Jakákoliv jiná úprava, která by zůstala na půl cesty, situaci neřeší a přinese víc komplikací než užitku. A nikdo takové řešení nechce. Schválení manželství pro všechny páry nepřináší jen benefity konkrétním lidem, ale i celé společnosti. Kromě toho, že má ekonomické přínosy pro stát i podnikatele, je to důležitý krok ke snížení polarizace společnosti. Manželství pro všechny páry totiž společnost nerozděluje, ale spojuje. A to je něco, co v dnešní době velmi potřebujeme."

Autorka výstavy, Jana Ašenbrennerová. „Legalizovat manželství pro všechny byl i tady v San Francisku mnohaletý boj. Stál neskutečné úsilí obrovského množství lidí. Měla jsem tehdy možnost vše dokumentovat a na vlastní oči vidět, jak se dá vyhrát i když se to zprvu zdát naprosto nemožné. O vítězství totiž tehdy nikdo nepochyboval. Jsem přesvědčená o tom, že díky vám, manželství pro všechny bude už brzy uzákoněno i u nás. Akceptovat jakoukoliv jinou alternativu s vědomím jaký to má dopad na rodiny kolem nás prostě není možnost."

Nejjednodušší cestou, jak zmíněné nespravedlnosti naplno narovnat, je uzákonění manželství pro všechny páry v České republice. To podle několika nezávislých průzkumů dlouhodobě podporuje kolem 65 % české populace, 96 % LGBT lidí je přesvědčeno, že možnost vstupu do manželství by jim výrazně zlepšila kvalitu života v české společnosti. Podle průzkumu NMS Research ze září 2022 si 64 % české populace myslí, že by se o tématu gay a lesbických partnerství ve společnosti mělo mluvit. V Poslanecké sněmovně je od letošního června předložen zákon o manželství pro všechny páry, který podepsali poslanci a poslankyně napříč politickým spektrem. Je nejvyšší čas o něm hlasovat a přestat vyrábět polovičaté návrhy, které neobsahují společná rodičovská práva a neřeší ani mnohé další problémy, jimž gay a lesbické páry a rodiny s dětmi čelí. K tomu se nedávno propůjčil poslanec KDU-ČSL Jiří Navrátil. Gay a lesbické rodiny potřebují především společná rodičovská práva. Nejsou pololidé, jejich rodiny jsou stejně milující a pečující jako všechny ostatní.

Česko patří na Západ. A my nás tam dostaneme

Na realizaci výstavy se složilo 475 lidí ve finanční sbírce Patříme na Západ. A my nás tam dostaneme, kterou lidskoprávní iniciativa Jsme fér spustila na začátku letošního podzimu. Na podporu západního směřování České republiky, jehož součástí je i rovné manželství pro všechny páry, lidé přispěli více než 710 tisíc korun. Vyjádřili tím jasný nesouhlas s tím, aby se ČR vydala cestou zemí na východ od nás, jako je teroristické Rusko, nedemokratické Maďarsko nebo ultrakonzervativní Polsko, které ve svých ústavách zakazují manželství pro gay a lesbické páry, omezují svobodu svých občanů a občanek, spravedlnost a lidská práva. Manželství pro všechny páry je již zavedeno v 18 zemích západní Evropy, celkem ve 33 zemích světa.

Představení autorky výstavy Jany Ašenbrennerové

Jana Ašenbrennerová vystudovala režii na Filmové škole v Písku, poté žurnalistiku a později antropologii na univerzitě v San Francisku. Ve spolupráci s neziskovými organizacemi dokumentuje humanitární činnost, převážně v Africe a Asii. Ve své dokumentární práci se zaměřuje na sociálni tématiku a otázky týkající se menšin a žen. V létě vede studentské foto expedice pro National Geographic. Jana je držitelkou ocenění World Press Photo, National Geographic Photo Contest, China Press Photo a mnoha cen Czech Press Photo.

 

Výstava Děti a rodiny, které stát neuznává ve vestibulu na Masarykově nádraží potrvá do 30. prosince.

 

vystava_1583.jpgvystava_1410.jpgvystava_1310.jpg

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.