Dějiny manželství jsou plné překvapení

„Manželství je svazek muže a ženy, co se už po tisíciletí nezměnil. Tak proč ho měnit teď?" Už jste tenhle argument slyšeli? My také, ale pravdou je, že manželství za ty tisíce let zažilo hodně zvratů. Majetkové spory, domluvené sňatky, pravidla, zákazy i povolení – to všechno tvoří jeho historii.

Celé to pochopitelně začalo u ekonomických zájmů. Zemědělské civilizace, jako byl starý Egypt, zavedly sňatky prostě proto, aby půda a majetek, které lidi nashromáždili, zůstaly jaksepatří v rodině. Podobně tomu bylo třeba i v Mezopotámii.

Řada starověkých kultur fandila polygamii a svazkům, které rozhodně nepojily jednoho muže s jednou ženou. Týkaly se hlavně bohatých vrstev, obyčejný muž si mohl dovolit maximálně jednu dvě ženy, takže praxe nakonec přála spíš monogamnímu uspořádání. Našly se naopak i společnosti, kde jedna žena mohla mít více manželů.

Požehnání pro gay svatby

Svazky mezi lidmi stejného pohlaví se v různých podobách objevovaly od Ameriky po Asii. Už v Mezopotámii měly od církve stejné požehnání jako sňatek muže a ženy, i když jiný název. Slovo "manželství" se pro ně používalo ve starém Římě – dokonce i císaři Nero a Elagabalus si vzali muže.

Tato praxe byla sice později výslovně zakázána, stejnopohlavní svazky ale přežily. Pravoslavná církev povolovala dvěma mužům zvláštní obřad "sbratření", z 11. století se pak dokonce uchovaly důkazy o svatbě dvou mužů v jedné španělské venkovské kapli.

Láska za časů urbanizace

Většina historických variací na manželství měla něco společného: platily za příliš důležité na to, aby do nich vstoupil kdejaký zamilovaný pár. Ve vyšších vrstvách je domlouvala rodina nebo panovník, prostí lidé měli větší volnost, ale pořád brali ohled spíš na praktickou než citovou stránku.

Manželství, jak ho vidíme dnes – jako svazek dvou lidí, kteří chtějí stvrdit svou lásku a podílet se na společném soužití, – existuje teprve chvilku. Přispěla k němu hlavně průmyslová revoluce, urbanizace a rozmach střední třídy. Větší indvidualismus, který přinesly, znamenal čím dál víc sňatků z lásky, víc rozvodů i možnost vdát se nebo oženit znova.

Dnes to vše bereme jako normu, ale jsou to jen další důkazy, že k instituci manželství změny prostě patří, že ji odjakživa formují společenské nálady a požadavky. A že za dvacet, padesát nebo sto let budeme možná na dobu, kdy manželství nebylo pro všechny, vzpomínat s pozdviženým obočím.

Zajímá vás, kdo sepsal první občanský zákoník a která kultura povolovala sňatky s duchy? Podívejte se na video z dílny TED-Ed (u videa si můžete zapnout české titulky)

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky. Zákonu o manželství pro všechny páry tak nestojí nic v cestě

Před několika týdny proběhlo druhé kolo voleb, v nichž jsme si zvolili novou hlavu státu a jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Zvítězil Petr Pavel, který se stal třetím prezidentem zvoleným v přímé volbě. Přinášíme vám pět zásadních postřehů, co nám tyto volby ukázaly z hlediska manželství pro všechny páry. To nejdůležitější můžeme ale říct již na úvod: prosazení zákona v Parlamentu České republiky nestojí nic v cestě.

Zavedení manželství pro všechny páry odradí mladé lidi od sebevražd

Manželství pro všechny páry přinese pozitivní změnu do života nejen lidem, kteří si chtějí vzít svou lásku stejného pohlaví. Pokud zavedeme skutečnou rovnost, ve společnosti zavládne přijímající atmosféra, která bude mít dopad i na další skupiny obyvatel a další oblasti života. Například na výrazný pokles sebevražd u teenagerů, jak se ukázalo ve Spojených státech i dalších zemích. 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 34 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.