Do manželství bychom šli, říká jógová legenda Václav Krejčík

Jakub s Václavem jsou registrovaní partneři. „Když o sobě navzájem s někým mluvíme, stejně říkáme můj muž. Nebo můj manžel. Manžel, to je krásný,“ usmívá se Václav Krejčík – instruktor jógy a vydavatel Jógy Dnes, kterého zná celá republika.

„Kuba pro mě byl vždycky slunce, zářivý člověk,“ říká Václav a vzpomíná, jak Kubu poprvé uviděl, ještě když se věnoval aerobiku, předcvičoval před halou plnou lidí a úplně v zadní řadě se zářivý Kuba objevil. Chvíli si psali, pak se sešli jednou nad ránem na snídani a už spolu zůstali. Od aerobiku se jejich cesta dávno odklonila, ta jógová je harmoničtější, vědomá.

Setkat se s nimi v jejich pražském jógovém studiu je balzám na duši. Takhle to vypadá na místě, kde kvete láska. Jestli Václavovi s Jakubem chybí manželství? „Nedávno jsem si Kubu nechal jako svého registrovaného partnera zapsat do občanského průkazu, nechtěl jsem pořád hlídat, jestli mám s sebou nějaký papír o registraci. Do manželství bychom šli. Čím jsme starší, tím víc si uvědomujeme, jak je takový svazek podstatný,“ říká Václav.

Ty si mě snad nechceš vzít?

S úsměvem s Jakubem vzpomínají na jejich registraci plnou tajemství, Václav tehdy Kubovi vůbec neřekl, že se něco chystá. „Naše kamarádka po mě chtěla občanku, že jde zařizovat ‚tu svatbu‘. Koukal jsem na ni a ptal se, jakou svatbu. Šel jsem za Vaškem a on se mě naoko pobouřeně ptal: Copak ty si mě snad nechceš vzít?!,“ směje se Kuba.

Kamarády na oslavu jejich registrace sezvali taky tajně, tvářili se, že se prostě se svými milými jen dlouho neviděli. O to srdečnější pak byla blahopřání a následná oslava. Kolem partnerů dnes pobíhá i jejich pes, po kterém Vašek dlouho toužil a Kuba se s ním rok sžíval – teď už ho milují oba.

Perné chvíle v nemocnici

Oba muži za sebou ale mají i náročné chvíle: když byl Václav v nemocnici po trombóze, Kuba se o něj bál stejně, jako se kdokoli jiný bojí o svého nejbližšího člověka. Registrované partnerství vstupovalo před lety v platnost i proto, aby se v případě zdravotních komplikací lidé stejného pohlaví nemuseli složitě domáhat informací o svém partnerovi či partnerce; jenže úplně automatické tohle informování nebylo.

„Vlastně pořád trnete, jestli vás k němu pustí, jestli budete mít štěstí na personál. Kdybych mohl říct, že Václav je můj manžel, bylo by to automatičtější a jednodušší,“ uzavírá celé téma Jakub.

Manželství pro všechny je u nás na dobré cestě. Vyhráno ale ještě není. Přečtěte si, co na návrh nového zákona řekla vláda, co se ještě musí stát, aby prošel, a jak tomu můžete pomoci právě vy.

 

jakub_a_vaclav_01.jpg

jakub_a_vaclav_02.jpg

jakub_a_vaclav_03.jpg

Foto: archiv Václava Krejčíka

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.