Manželství pro všechny v 16 zemích najednou?

Latinskoameričtí LGBT aktivisté a aktivistky mají důvod slavit! Meziamerický soud pro lidská práva podpořil právo gay a lesbických párů na uzavření sňatku. Nově by tak ve světě mohlo přibýt šestnáct zemí, kde se můžou brát všichni bez rozdílu.

kostarika.jpg

Soud rozhodoval o petici, kterou mu před dvěma lety zaslal kostarický prezident Luis Guillermo Solis. Žádala o přezkoumání toho, zda je zákonná definice manželství jako svazku muže a ženy kompatibilní s Americkou úmluvou o lidských právech.

Rozhodnutí se týká celých šestnácti zemí Latinské Ameriky: Barbadosu, Bolívie, Chile, Dominikánské republiky, Ekvádoru, El Salvadoru, Guatemaly, Haiti, Hondurasu, Kostariky, Mexika, Nikaraguy, Panamy, Paraguaye, Peru a Surinamu.

Jeho cílem je plná rovnost homosexuálních i heterosexuálních párů a jejich rodin před zákonem. Samozřejmě co do práv i povinností.

Jedná se o skutečně přelomovou záležitost. „Je to historický den v dějinách našeho národa. Slavíme vyvrcholení našeho dlouhodobého úsilí o rovnost v manželství,“ řekl kostarický politik Edgardo Araya podle magazínu The Tico Times.

Amerika je na dobré cestě

Argentina, Brazílie, Kolumbie a Urugay už v minulosti manželství pro všechny legalizovaly. Legální je také v některých částech Mexika. V Ekvádoru a Chile smějí gay a lesbické páry uzavřít registrované partnerství, Kostarika pak uznává neregistrované soužití gayů a leseb.

Venezuela, která právo na sňatek gay a lesbickým párům nepřiznává, není signatářem Americké úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, a tudíž se na ni rozhodnutí nevztahuje. Registrované partnerství tam je legální pouze na komunální úrovni – v Meridě.

Úplně první zemí amerického kontinentu, která legalizovala sňatky pro gaye a lesby, byla v roce 2005 Kanada. V červnu 2015 přiznal americký Nejvyšší soud gay a lesbickým párům ústavní právo na sňatek ve všech padesáti státech USA.

Evropa nezůstává pozadu

K určitému posunu dochází i na evropském kontinentu – i přesto, že se Evropský soud pro lidská práva ve dvou soudních sporech prohlásil za nepříslušný zasahovat do rodinného práva smluvních zemí Rady Evropy.

Ve čtvrtek 11. ledna ovšem generální advokát Soudního dvora EU vydal doporučení, aby všechny členské země uznávaly manželství gayů a leseb uzavřené v zahraničí; důvodem má být respekt k volnému pohybu osob. Informoval o tom britský The Independent.

Sňatky gayů a leseb jsou momentálně legální ve čtrnácti zemích EU: v Nizozemsku, Belgii, Španělsku, Švédsku, Portugalsku, Dánsku, Francii, Velké Británii (vyjma Severního Irska), Irsku, Lucembursku, Finsku, na Maltě, v Německu a s platností od ledna 2019 i v Rakousku.

Bude Česko další na řadě? Nebo nás jihoamerické státy předběhnou? Pomoci tomu, aby u nás prošel zákon o manželství pro všechny, můžete i vy. Začněte třeba podpisem petice, kterou v květnu plánujeme předložit Poslanecké sněmovně. Pojďme poslancům a poslankyním společně ukázat, že už není na co čekat!

 

Foto: Diversidades LGBT Costa Rica

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky. Zákonu o manželství pro všechny páry tak nestojí nic v cestě

Před několika týdny proběhlo druhé kolo voleb, v nichž jsme si zvolili novou hlavu státu a jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Zvítězil Petr Pavel, který se stal třetím prezidentem zvoleným v přímé volbě. Přinášíme vám pět zásadních postřehů, co nám tyto volby ukázaly z hlediska manželství pro všechny páry. To nejdůležitější můžeme ale říct již na úvod: prosazení zákona v Parlamentu České republiky nestojí nic v cestě.

Zavedení manželství pro všechny páry odradí mladé lidi od sebevražd

Manželství pro všechny páry přinese pozitivní změnu do života nejen lidem, kteří si chtějí vzít svou lásku stejného pohlaví. Pokud zavedeme skutečnou rovnost, ve společnosti zavládne přijímající atmosféra, která bude mít dopad i na další skupiny obyvatel a další oblasti života. Například na výrazný pokles sebevražd u teenagerů, jak se ukázalo ve Spojených státech i dalších zemích. 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 34 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.