Manželství pro všechny v 16 zemích najednou?

Latinskoameričtí LGBT aktivisté a aktivistky mají důvod slavit! Meziamerický soud pro lidská práva podpořil právo gay a lesbických párů na uzavření sňatku. Nově by tak ve světě mohlo přibýt šestnáct zemí, kde se můžou brát všichni bez rozdílu.

kostarika.jpg

Soud rozhodoval o petici, kterou mu před dvěma lety zaslal kostarický prezident Luis Guillermo Solis. Žádala o přezkoumání toho, zda je zákonná definice manželství jako svazku muže a ženy kompatibilní s Americkou úmluvou o lidských právech.

Rozhodnutí se týká celých šestnácti zemí Latinské Ameriky: Barbadosu, Bolívie, Chile, Dominikánské republiky, Ekvádoru, El Salvadoru, Guatemaly, Haiti, Hondurasu, Kostariky, Mexika, Nikaraguy, Panamy, Paraguaye, Peru a Surinamu.

Jeho cílem je plná rovnost homosexuálních i heterosexuálních párů a jejich rodin před zákonem. Samozřejmě co do práv i povinností.

Jedná se o skutečně přelomovou záležitost. „Je to historický den v dějinách našeho národa. Slavíme vyvrcholení našeho dlouhodobého úsilí o rovnost v manželství,“ řekl kostarický politik Edgardo Araya podle magazínu The Tico Times.

Amerika je na dobré cestě

Argentina, Brazílie, Kolumbie a Urugay už v minulosti manželství pro všechny legalizovaly. Legální je také v některých částech Mexika. V Ekvádoru a Chile smějí gay a lesbické páry uzavřít registrované partnerství, Kostarika pak uznává neregistrované soužití gayů a leseb.

Venezuela, která právo na sňatek gay a lesbickým párům nepřiznává, není signatářem Americké úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, a tudíž se na ni rozhodnutí nevztahuje. Registrované partnerství tam je legální pouze na komunální úrovni – v Meridě.

Úplně první zemí amerického kontinentu, která legalizovala sňatky pro gaye a lesby, byla v roce 2005 Kanada. V červnu 2015 přiznal americký Nejvyšší soud gay a lesbickým párům ústavní právo na sňatek ve všech padesáti státech USA.

Evropa nezůstává pozadu

K určitému posunu dochází i na evropském kontinentu – i přesto, že se Evropský soud pro lidská práva ve dvou soudních sporech prohlásil za nepříslušný zasahovat do rodinného práva smluvních zemí Rady Evropy.

Ve čtvrtek 11. ledna ovšem generální advokát Soudního dvora EU vydal doporučení, aby všechny členské země uznávaly manželství gayů a leseb uzavřené v zahraničí; důvodem má být respekt k volnému pohybu osob. Informoval o tom britský The Independent.

Sňatky gayů a leseb jsou momentálně legální ve čtrnácti zemích EU: v Nizozemsku, Belgii, Španělsku, Švédsku, Portugalsku, Dánsku, Francii, Velké Británii (vyjma Severního Irska), Irsku, Lucembursku, Finsku, na Maltě, v Německu a s platností od ledna 2019 i v Rakousku.

Bude Česko další na řadě? Nebo nás jihoamerické státy předběhnou? Pomoci tomu, aby u nás prošel zákon o manželství pro všechny, můžete i vy. Začněte třeba podpisem petice, kterou v květnu plánujeme předložit Poslanecké sněmovně. Pojďme poslancům a poslankyním společně ukázat, že už není na co čekat!

 

Foto: Diversidades LGBT Costa Rica

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné manželství, ústavní zákaz, Navrátilův návrh, “narovnání práv”...taky se v tom ztrácíte? Přehledně vám to vyjasníme

Několik zákonných úprav týkajících se manželství pro všechny páry čeká v Poslanecké sněmovně na hlasování. A některé nápady jen tak visí ve vzduchu. Taky se přestáváte v situaci orientovat? Nenechte se ošálit sliby kompromisů a narovnání práv. A zpozorněte - riziko ústavního zákazu se výrazně zvýšilo. Pojďme si zrekapitulovat, jaké čtyři varianty jsou ve hře.

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.