Napětí v Evropě se zvyšuje. Může za to anti-LGBT rétorika, píše Guardian

Politici, političky a církevní vůdci v zemích východní Evropy povzbuzují homofobii, aby sjednotili své stoupence a stoupenkyně a vyvolali strach mezi voliči a voličkami. Napsal o tom britský deník Guardian. Přečtěte si celý článek v češtině.

V nedávném průzkumu měli Poláci identifikovat největší hrozby, kterým v jednadvacátém století sami čelí. Na výběr měli z možností, jako je klimatická krize, obnovená ruská agrese nebo možný ekonomický pád.

Mezi muži pod čtyřicet let zněla nejčastější odpověď: „LGBT hnutí a genderová ideologie“. Průzkum, který pro polský web OKO.press provedla agentura Ipsos, naznačil, že na vině může být vládní kampaň proti vágnímu konceptu takzvané „LGBT ideologie“.

V Polsku i jinde ve střední Evropě došlo v posledních letech k významnému zvýšení tolerance a empatie vůči LGBT komunitě, což dokazuje vznik nové sebevědomé generace aktivistů a aktivistek v menších městech. Populističtí politici, političky a církevní představitelé napříč regionem však téma využívají k tomu, aby mobilizovali konzervativní základnu.

Co zaznělo na konferenci ILGA

Ve čtvrtek 24. října se na největším evropském výročním setkání LGBT aktivistů a aktivistek mluvilo o tom, že železná opona, která dříve rozdělovala Evropu na komunistický Východ a kapitalistický Západ, pro gaye, lesby, bisexuály a trans lidi stále existuje. A to vlivem zvyšujícího se přílivu homofobní nenávisti, násilí a diskriminace.

Třicet let po konci komunismu jsou země bývalého východního bloku oproti svým západním protějškům zaostalé, co se týče férového a rovnoprávného zacházení s LGBT lidmi. Guardianu to řekla Adéla Horáková, vedoucí advocacy v iniciativě Jsme fér.

„Železná opona stále existuje,“ prohlásila Horáková na začátku třídenní konference ILGA v Praze. „I když ani na jedné straně [bývalé] opony se jim nežije zcela bez problémů, v žádné ze zemí východní Evropy se nemohou vzít, v žádné z nich nemohou gay a lesbické páry společně adoptovat děti.“

jsmefer_ilga_(1).jpg
Zástupci a zástupkyně Jsme fér a Koalice za manželství na konferenci ILGA-Europe (23. října 2019)

V Polsku se situace vyostřuje

Toto sdělení by mohlo rezonovat u polských aktivistů. Přední členové polské vládnoucí pravicové strany Právo a spravedlnost (PiS) se účastní narůstající zuřivé kampaně, která takzvanou „LGBT ideologii“ představuje jako hrozbu podobnou sovětskému komunismu. Těsně před vyvrcholením říjnových parlamentních voleb, které PiS s malou převahou vyhrála, vyvstal tento „LGBT problém“ jako jeden z klíčových bodů kampaně.

Tato taktika už zafungovala v květnových evropských volbách, uvedl Zbigniew Nosowski, který je šéfredaktorem relativně liberálního katolického čtvrtletníku Więź. „Vyprovokovali lidi, kteří jsou běžně při volbách pasivní, aby přišli a volili, protože v nich slova o údajné LGBT a genderové ideologii vyvolávají úzkost,“ dodal.

Před květnovými volbami prohlásil předseda PiS Jarosław Kaczyński na setkání katolíků ve městě Włocławek, že „tyto ideologie, filozofie, tohle všechno se sem importuje, tohle nejsou vnitřní mechanismy naší země. Je to hrozba polské identitě, našemu národu, jeho existenci, a tudíž i polskému státu.“

Od té doby se rétorika ještě vyostřila. Kaczyński naznačuje, že gay a lesbické páry chtějí adoptovat děti kvůli touze po sexuálním uspokojení. Krakovský arcibiskup Marek Jędraszewski označil domnělou hrozbu lidskoprávních skupin za „duhový mor“, srovnal ji s nacismem a sovětským komunismem, a to během ceremonie připomínající sedmdesáté páté výročí Varšavského povstání.

„Za mor neoznačil ty lidi, ale jejich ideologii,“ řekl k tomu arcibiskup Stanisław Gądecki, hlava polského episkopátu, ve Varšavě v jednom zářijovém rozhovoru, a přirovnal to celé ke kritice komunismu jako takového, při které podle něj může zůstat zachován respekt vůči jednotlivcům, kteří se ke komunismu hlásili.

Maďarsko hledá nepřítele lidu

V Maďarsku, kde církev nemá takový vliv jako v Polsku, homofobie tak hluboce zakořeněná nění. Budapešť dokonce byla jedním z prvních měst v regionu, ve kterých se konaly duhové pochody. Ale v posledních měsících zahájila vládnoucí strana Fidesz pravicového premiéra Viktora Orbána něco, co vypadá jako koordinovaná homofobní kampaň.

Premiér vyzval k bojkotu Coca-Coly poté, co firma zveřejnila reklamní kampaň zobrazující gay pár. Mluvčí maďarského parlamentu a blízký Orbánův spojenec László Kövér mezitím přišel se sérií homofobních komentářů. „Morálně neexistuje žádný rozdíl mezi chováním pedofila a chováním někoho, kdo požaduje takové věci,“ řekl o manželství pro všechny a adopci dětí gay a lesbickými páry.

Po mnoha letech, během kterých neúnavně proklamoval svoje názory na nebezpečí spojená s migrací z Afriky a Blízkého východu, by se pro Orbána mohla LGBT komunita stát novým vhodným cílem.

„Jedním ze základů politiky Fideszu je štvát Maďary a Maďarky proti společnému nepřítele,“ řekl k tomu maďarský novinář a LGBT aktivista Ádám András Kanicsár. „Takovými nepřáteli byli právě migranti, pak to byl Brusel a Evropská unie, následně George Soros. Ale všichni tito protivníci nakonec začali veřejnost nudit, takže si pořád musí hledat někoho nového. A to jsou teď LGBTQ lidé a duhové rodiny, které jsou podle Fideszu nebezpečím pro tradiční katolické hodnoty a pro maďarské rodiny.“

Česko čeká na druhé čtení

V Česku jsou postoje progresivnější, nedávný průzkum odhalil, že 61 % veřejnosti podporuje návrh zákona, který se momentálně projednává a který by uzákonil manželství pro všechny. I zde ale konzervativní politici a političky část své voličské základny mobilizují homofobní rétorikou převlečenou za prosazování „tradičních hodnot“.

Částečně i proto se návrh zákona zasekl v Poslanecké sněmovně, české dolní komoře, v prvním čtení. Snahy o posun do druhého čtení byly opakovaně zablokovány, ačkoliv má návrh zákona podporu u předsedy vlády Andreje Babiše.

Kritici a kritičky poukazují na to, že Babiš odmítl využít své autority a nařídit poslancům a poslankyním za svou stranu, hnutí ANO, aby pro návrh zákona hlasovali. Navíc prý vysílá zmatené signály. Nedávno se například sešel s pravicovým Hnutím pro život, které jako svůj cíl uvádí zvýšení porodnosti a v minulosti bylo spojováno s homofobními postoji.

Oponenti a oponentky předložili protinávrh, který by českou ústavu upravil v duchu maďarských či slovenských zákonů, které manželství explicitně definují jako svazek mezi mužem a ženou. Návrh v Česku pravděpodobně neprojde, ale má podporu církevních představitelů i populistického prezidenta Miloše Zemana, který se nechal slyšet, že je připraven vetovat jakoukoli legislativu, jež by manželství pro všechny uzákonila.

jsmefer_praguepride.jpg
Jsme fér v průvodu Prague Pride (10. srpna 2019)

Budíček pro liberály a LGBT komunitu

Tato rétorika v regionu nese své plody. Podle loňské studie Varšavské univerzity byly víc než dvě třetiny lidí, kteří se identifikují jako LGBTI, v Polsku vystaveny psychickému či fyzickému násilí. 70 % LGBTI náctiletých tam už někdy pomýšlelo na sebevraždu. Během nedávného pochodu za rovnoprávnost ve městě Bělostok na východě Polska účastníky fyzicky napadli pravicoví extremisté a hooligans. Akci zároveň veřejně kritizoval místní arcibiskup.

Rostoucí homofobie nabádá LGBT a liberálněji smýšlející lidi ve střední Evropě k solidaritě a ke snaze se aktivně bránit. Na polském Twitteru se letos rozjela online kampaň #jestemLGBT („jsem LGBT“), v rámci které tisíce lidí oslavují svou sexualitu, otevřeně mluví o své menšinové orientaci nebo alespoň vyjadřují podporu.

V Maďarsku určitá část LGBT komunity věří, že si nová rétorika žádá silnou reakci. „Ten příšerný homofobní styl komunikace svým způsobem komunitu probudil a přiměl ji k tomu, aby si uvědomila, že právě teď nastal čas, aby bojovala za svá práva,“ říká Kanicsár.

 


Článek reportérů Shauna Walkera, Christiana Daviese, Roberta Taita a Flory Garamvolgyi vyšel v Guardianu 25. října 2019.
Titulek a mezititulky jsou redakční.

Foto: archiv Jsme fér

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.