Studie: Manželství pro všechny zlepšilo LGBT Američanům život

Od doby, kdy americký nejvyšší soud uzákonil manželství pro všechny, jsou tamní gayové a lesby znatelně spokojenější. Týká se to přinejmenším těch, kteří žijí v páru – bez ohledu na to, zda už si svou drahou polovičku vzali, nebo ne. Zjistila to časosběrná studie.

Manželství pro všechny je ve Spojených státech plošně legální od roku 2015, a to díky rozhodnutí nejvyššího soudu v kauze Obergefell vs. Hodges. Soud tehdy uznal, že nepovolit gay a lesbickým párům vstup do manželství je protiústavní.

Každý den v nejistotě

Některé státy, mimo jiné Kalifornie, Connecticut nebo New Jersey, jim to sice umožňovaly už dříve, řada dalších jim ovšem sňatky výslovně zakazovala. I ve státech, které manželství pro všechny na svém území uzákonily, se ovšem čas od času spekulovalo o jeho zrušení. Tamější sezdané páry tak žily v nejistotě, zda jejich svazek bude i nadále platný.

Nejednotná legislativa a těžko předvídatelný vývoj před rokem 2015 prokazatelně zhoršovaly životní kvalitu amerických gayů a leseb, kteří žili v dlouhodobých nebo právě manželských vztazích. V případech mnoha místních komunit jim navíc život komplikovala celková společenská nálada.

Dopady těchto stresorů na jejich psychickou pohodu se rozhodla prozkoumat skupina výzkumníků z Univerzity Illinois pod vedením Briana Ogolského. „Zlepšily se životy lidí ve stejnopohlavních partnerských vztazích poté, co Spojené státy uznaly manželství pro všechny na federální úrovni? Právě tak zněla naše hlavní otázka,“ vysvětlil Ogolsky magazínu The Week.

Spokojenější život i bez svatby

Data od tří stovek lidí, kteří žijí s partnerem nebo partnerkou stejného pohlaví, sbírali vědci v průběhu dvou let a napříč Spojenými státy. Zkoumali, zda a v jaké míře je trápí psychologické obtíže, jako jsou deprese a úzkosti, jak jsou v životě spokojení a jak na ně dopadá takzvaný „minority stress“. Ten se týká výlučně lidí, kteří patři do některé stigmatizované skupiny a v každodenním životě často čelí předsudkům či diskriminaci.

Výsledky výzkumu mluvily jasně: psychická pohoda a celková životní spokojenost se u těchto lidí od roku 2015 zásadně zvýšily. „Nejvýraznější zlepšení jsme dokonce zaznamenali u těch, kteří na tom před rozhodnutím nejvyššího soudu byli psychicky nejhůř,“ dodal Brian Ogolsky.

Zajímavé je, že vědci nenašli přímou souvislost mezi větší životní spokojeností a tím, zda partneři či partnerky byli sezdaní, nebo žili na hromádce. Mohlo by to ukazovat, že manželství pro všechny zlepšuje život všem LGBT lidem bez ohledu na jejich rodinný stav – prostě proto, že tak stát i celá společnost vysílají vstřícný signál. Dávají tak najevo, že akceptují všechny občany a občanky bez ohledu na jejich sexuální či genderovou identitu.

Zvládne to i Česko? Věříme, že ano. Napište spolu s námi poslancům a poslankyním, ať manželství pro všechny ve Sněmovně podpoří. Nebo sledujte férovou výzvu, v rámci které mu svou podporu vyjadřují lídři českých měst a obcí.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.