Představitelé českých měst a obcí se připojují k podpoře manželství pro všechny

S politiky a političkami vedeme diskuzi na všech frontách, a tak bylo na čase oslovit také primátorky a primátory, starostky a starosty. V rámci Férové výzvy jsme je požádali, aby svým podpisem symbolicky podpořili manželství pro všechny. Jako první tak učinil pražský primátor Zdeněk Hřib.

Ve středu 27. února, kdy mu iniciativa Jsme fér v Rezidenci primátora slavnostně udělila Certifikát férovosti, také k podpoře manželství pro všechny vyzval ostatní představitele a představitelky měst a obcí. Připomněl, že právě do jejich rukou lidé v Česku často skládají svůj novomanželský slib, a že navíc ve svém okolí tradičně platí za významné autority.

„Jsem rád, že jsem se svým podpisem mohl připojit k výzvě Jsme fér, která klade důraz na zrovnoprávnění vztahu dvou lidí, kteří si vyjadřují vzájemnou úctu, lásku a podporu. Protože registrované partnerství dnes rozhodně není ekvivalentem manželství. Manželství by mělo být dostupné pro všechny bez rozdílů,“ uvedl primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

Na podnět Zdeňka Hřiba se k výzvě připojil Petr Hlubuček, starosta městské části Praha-Lysolaje. „Víte, že registrované partnerství lze uzavřít jen na 14 místech v české republice? V registrovaném partnerství také neexistuje společné jmění partnerů, právo na vdovecký důchod, nárok na den volna v den ,svatby' a další. Takových omezení existuje v právním řádu asi 130,“ napsal na své facebookové stránce. Zároveň k podpisu vyzval svého kolegu, kolínského starostu Víta Rakušana.

K Férové výzvě se může připojit kdokoli z lídrů českých měst a obcí. Stačí napsat na e-mail [email protected] a domluvit se na místě a čase podpisu.


Znění Férové výzvy:

"My, primátorky a primátoři, starostky a starostové českých měst a obcí, společně podporujeme možnost všech milujících párů vstupovat do manželství. Věříme, že milující a stabilní páry a jejich rodiny tvoří důležitou součást naší společnosti a přispívají k tomu, aby se lidem v našich městech a obcích dobře žilo. Je naší příjemnou povinností oddávat snoubence a přejeme si, abychom už nemuseli naše občany rozdělovat do dvou kategorií podle toho, koho milují.”

fer_vyzva_01.jpg

fer_vyzva_03.jpg

fer_vyzva_02.jpg

fer_vyzva_04.jpg

 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.