5. 3. 2019
Jsme fér
Představitelé českých měst a obcí se připojují k podpoře manželství pro všechny
S politiky a političkami vedeme diskuzi na všech frontách, a tak bylo na čase oslovit také primátorky a primátory, starostky a starosty. V rámci Férové výzvy jsme je požádali, aby svým podpisem symbolicky podpořili manželství pro všechny. Jako první tak učinil pražský primátor Zdeněk Hřib.
Ve středu 27. února, kdy mu iniciativa Jsme fér v Rezidenci primátora slavnostně udělila Certifikát férovosti, také k podpoře manželství pro všechny vyzval ostatní představitele a představitelky měst a obcí. Připomněl, že právě do jejich rukou lidé v Česku často skládají svůj novomanželský slib, a že navíc ve svém okolí tradičně platí za významné autority.
„Jsem rád, že jsem se svým podpisem mohl připojit k výzvě Jsme fér, která klade důraz na zrovnoprávnění vztahu dvou lidí, kteří si vyjadřují vzájemnou úctu, lásku a podporu. Protože registrované partnerství dnes rozhodně není ekvivalentem manželství. Manželství by mělo být dostupné pro všechny bez rozdílů,“ uvedl primátor hlavního města Zdeněk Hřib.
Na podnět Zdeňka Hřiba se k výzvě připojil Petr Hlubuček, starosta městské části Praha-Lysolaje. „Víte, že registrované partnerství lze uzavřít jen na 14 místech v české republice? V registrovaném partnerství také neexistuje společné jmění partnerů, právo na vdovecký důchod, nárok na den volna v den ,svatby' a další. Takových omezení existuje v právním řádu asi 130,“ napsal na své facebookové stránce. Zároveň k podpisu vyzval svého kolegu, kolínského starostu Víta Rakušana.
K Férové výzvě se může připojit kdokoli z lídrů českých měst a obcí. Stačí napsat na e-mail [email protected] a domluvit se na místě a čase podpisu.
Znění Férové výzvy:
"My, primátorky a primátoři, starostky a starostové českých měst a obcí, společně podporujeme možnost všech milujících párů vstupovat do manželství. Věříme, že milující a stabilní páry a jejich rodiny tvoří důležitou součást naší společnosti a přispívají k tomu, aby se lidem v našich městech a obcích dobře žilo. Je naší příjemnou povinností oddávat snoubence a přejeme si, abychom už nemuseli naše občany rozdělovat do dvou kategorií podle toho, koho milují.”