Manželství pro všechny páry by Česku přineslo 2,7 miliardy. Pomohlo by firmám i státní ekonomice

Přijetí manželství pro všechny by do českého státního rozpočtu mohlo bezprostředně přinést nejméně 2,7 miliardy korun. Zjistila to organizace Open For Business. V analýze, kterou vydala letos v lednu, také argumentuje, že uzákonění manželství pro všechny pomůže vytvořit prostředí pro hospodářskou prosperitu země.

„Podívali jsme se na kompletní náklady navázané na diskriminaci LGBT lidí v Česku,“ řekl v rozhovoru pro Jsme fér Drew Keller, globální programový ředitel Open For Business. Náklady, které mezinárodní organizace zkoumala, se dají rozdělit do tří oblastí: zdraví, produktivita a dodatečné příjmy, které by plynuly ze svatebního byznysu, kdyby se gay a lesbické páry mohly brát.

„V rámci debaty o manželství pro všechny je podle mě to poslední číslo nejdůležitější. Došli jsme k závěru, že přínos nových manželství, která by gayové a lesby uzavírali, by tvořil minimálně 2,7 miliardy korun. Zahrnuje to výplaty pro organizátory svateb, fotografy a další profesionály ve svatebním odvětví,“ upozornil Keller.

S ohledem na ekonomiku zemí, které už manželství pro všechny zavedly, uvádí Open For Business také řadu jeho dalších benefitů. Tohle jsou ty nejdůležitější:

Pomáhá přilákat schopné pracovníky

„Studie ukazují, že talentovaní, schopní zaměstnanci a zaměstnankyně a vzdělaní lidé věnují pozornost začlenění LGBT lidí do společnosti, a to je primárně signalizováno rovným manželstvím,“ tvrdí Drew Keller. Pro místní i zahraniční profesionály to může být klíčový faktor při rozhodování, kde chtějí žít a pracovat.

Signalizuje úspěšnou a inovativní ekonomiku

„Ekonomiky zemí, které mají rovnoprávné manželství a jsou inkluzivní vůči LGBT lidem, jsou inovativnější a více produktivní,“ vysvětluje odborník. Firmy, které takové prostředí vytvářejí, pak prokazatelně získávají více přímých zahraničních investic. Ekonomiky začleňující gaye a lesby pak mají vyšší úroveň hi-tech podnikání a registrují více patentů.

Zemi dává konkurenční výhodu

Pro řadu společností a organizací je důležité sídlit v zemích, které nikoho nediskriminují. S tím souvisí právě i manželství pro všechny. „Jedním takovým příkladem je Evropská agentura pro léčivé přípravky, které v současné době sídlí v Londýně. Hledala ale sídlo v jednom ze členských států EU, kam by se přesunula po Brexitu,“ popisuje Keller. „Jejich zaměstnanci a zaměstnankyně napsali vedení dopis o tom, že nechtějí být v zemi, která neumožňuje stejnopohlavní svazky. Proto agentura odmítla návrhy od všech států, které je zatím nemají, a nakonec se usídlí v Amsterdamu.“

Zbavuje firmy administrativní zátěže

„Chtějí-li firmy v Česku poskytnout svým zaměstnancům a zaměstnankyním, kteří vstupují nebo vstoupili do registrovaného partnerství, stejné benefity jako manželům, musejí suplovat zákonodárce a přizpůsobit tomu interní předpisy,“ popsal Jsme fér Štěpán Lukeš, manažer lidských zdrojů v české pobočce IBM.

Jedná se o poskytnutí pracovního volna v případě svatby (registrace); při úmrtí partnera, partnerky nebo člena rodiny; při doprovodu partnera, partnerky nebo dítěte do zdravotního zařízení; při narození dítěte; nebo za účelem ošetřování člena rodiny,“ upřesnil. „To pro ně znamená zbytečnou administrativní zátěž.”

Právě IBM Česká republika loni stála v čele skupiny firem, které premiérovi poslaly otevřený dopis na podporu manželství pro všechny. Je podle nich úzce spjaté s rozmanitostí pracovní síly a už zmiňované schopnosti přilákat a udržet si kvalifikované a talentované zaměstnance a zaměstnankyně.

Jeho odkládání vytváří reálné ekonomické ztráty

Z dat organizace Open For Business také jasně vyplývá, že uzákonění manželství pro všechny by pomohlo snížit ekonomické náklady Česka. Ty vznikají v důsledku diskriminace gayů a leseb – naší ekonomiku stojí až 37,6 miliardy ročně. Týká se to například zdravotní péče související s diskriminací a násilím, nevyužitého lidského kapitálu nebo ušlých příjmů ze svatebního byznysu, o kterých v úvodu mluvil Drew Keller.

Stáhněte si kompletní analýzu v PDF

 

diskriminace_hdp.jpg

Česko je na přijetí příslušného zákona připravené. Ukazují to i výzkumy, podle kterých jeho podpora stoupla na 67 %. Přečtěte si víc.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.