10. 4. 2018
Jsme fér
Česká společnost dozrála, píše Jiří Hromada
V pořadu Máte slovo jsme diskutovali o manželství pro všechny. Na straně odpůrců byl i senátor Jiří Čunek, na jehož slova v dopise zareagoval LGBT aktivista Jiří Hromada. Manželství podle něj může dorovnat to, co v registrovaném partnerství chybí.
Na Zelený čtvrtek jsme se vypravili do pořadu Máte slovo – tématem bylo manželství pro všechny. Iniciativu Jsme fér v diskuzi zastoupila právnička Adéla Horáková; spolu s ní zrovnoprávnění manželství hájili předsedkyně spolu Logos Veronika Dočkalová a módní návrhář Osmany Laffita.
Proti nim se postavil senátor KDU-ČSL a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, který zastává názor, že „legalizace manželství leseb a gayů je projev úpadku společnosti“. Doufá prý, že jde jen o „módní vlnu“. Podobný názor zastávají také psycholog Jeroným Klimeš a živnostník Roman Ramach, kteří ve studiu stanuli po jeho boku.
Na celý díl pořadu se můžete podívat na webu České televize.
Nejsem homosexuál, jsem člověk
Plamenná diskuze ve studiu zaujala také herce a LGBT aktivistu Jiřího Hromadu, který na ni zareagoval dopisem. „Rozumím panu senátorovi Čunkovi. Jsme na jedné lodi. On hájí rovná práva pro svou křesťanskou minoritu – já pro minoritu jinakých z jiného hlediska (mnozí jsou rovněž věřící),“ vysvětluje hned na začátku.
„Mrzí mne však, že argumentuje dogmaticky, často nepravdivě, nadřazeně,“ pokračuje Hromada a zdůrazňuje, že každý člověk by měl mít stejná práva jako ostatní spoluobčané. „Já nejsem homosexuál… Já jsem člověk… Jiří Hromada… Občan České republiky,“ píše.
Aktivista, který měl lví podíl na přijetí zákona o registrovaném partnerství v Česku, se vyjadřuje se i k výhodám, které by dnes stejnopohlavním párům přineslo rovnoprávné manželství. „Manželství může dorovnat, co v partnerství absentuje – aby nedocházelo ze strany státu k žádnému diskriminačnímu chování vůči jakékoli skupině občanů, kteří akceptují zákony této země.“
„Gayové a lesby pracují jako ostatní, platí daně jako ostatní, plní své povinnosti jako ostatní. Mají právo na právní postavení jako ostatní,“ zdůrazňuje Hromada.
Tradiční hodnoty pro všechny
Zatímco Jiří Čunek často argumentuje tím, že stejnopohlavní páry nemohou společně zplodit dítě, a tak manželství nepotřebují, Jiří Hromada to vidí jinak. „Mnozí manželé nemají to štěstí mít děti. Jsou snad jako ‚strůjci pochodu smrti naší civilizace‘ hodni pohrdání? Stejně jako například Václav Havel, který také neměl děti?“
„Vím, že společnosti přinášejí užitek svou pracovitostí, štědrostí, obětavostí,“ dodává. „Věnují se časově náročnějším povinnostem ve prospěch společnosti.“
Připomíná, že zastáncům manželství pro všechny nejde o rozvrat tradičních hodnot, naopak je vyznávají. „Pan Čunek bojuje o zachování konzervativních hodnot v době, kdy se u nás vloni rozvádělo 50 % manželství. Podporuji ho… Ale nerozumím, proč části občanů urážlivě odpírá prosadit tu samou, konzervativní hodnotu.“
„Společnost u nás dozrála,“ věří aktivista. „Pochopila, že rodinu netvoří jen otec, matka a dítě. Ale také děda, babička, strýcové a tety, bratranci, sestřenice.“ Nebezpečím pro rodinu podle něj není LGBT minorita, ale „hrozící nástup fašistů, dogmaticky věřících, těch, kteří mají problém sami se sebou (a s přijetím své jinaké orientace)“.
Foto: Chmee2, David Sedlecký / Wikimedia Commons