Férové manželství v Himalájích? Možná už brzy

Mysleli jste, že Nepál je poslední místem na světě, kde by se manželství mohlo otevřít i gayům a lesbám? Tak to vás překvapíme. Země, kterou u nás známe hlavně díky Mount Everestu a trojúhelníkové vlajce, je co do LGBT práv docela napřed.

blue_diamond_society.jpg

Nepál je pro většinu z nás velkou neznámou. Tradiční monarchii, která v historii prodělala územní spory s Čínou i sousední Indií, tam v roce 1990 oslabila občanská válka; vyvolali ji místní maoisté ovlivnění komunismem. Ani pozdější přechod k demokratičtější ústavě nedokázal monarchii udržet a v roce 2008 se Nepál stal republikou.

Čeká se na ústavu

Právě změna režimu se stala impulsem, který vedl k větším diskuzím o uznání LGBT práv. Už krátce po pádu monarchie, 17. listopadu 2008, rozhodl nepálský Nejvyšší soud o zrovnoprávnění LGBT menšiny – včetně práva na uzavření sňatku.

Soud zavázal nepálskou vládu k ustanovení komise, která se bude problematikou zabývat a vládě bude dávat doporučení, jak postupovat. Radost z tohoto průlomového rozsudku vyjádřil i tamní právník a významná osobnost LGBT aktivismu v Jižní Asii, Sunil Babu Pant.

Některé zdroje uvádí, že díky rozhodnutí Nejvyššího soudu je stejnopohlavní manželství ústavním právem, a že je tedy vázané na přijetí nové ústavy. Nepál má zatím pouze ústavu prozatímní. Přijetí té nové zdrželo konání nových voleb do Ústavodárného shromáždění a další administrativní průtahy.

Manželství opět soudní cestou

V lednu 2014 se podařilo vládou ustanovené komisi pro tyto účely zformovat studii zahraničních zákonů o manželství pro všechny. Komise doporučila nepálské vládě přijetí zákona o sňatcích párů stejného pohlaví. LGBT aktivistka Bhumika Shrestha z Blue Diamond Society pak prohásila, že pokud sňatky neprojdou legislativním procesem, pokusí se je prosadit soudní cestou.

V říjnu 2016 předložila nepálská vláda návrh novely občanského zákoníku, který by gayům a lesbám otevřel cestu k manželství. V únoru 2017 ovšem novelu doplnil pozměňovací návrh, který manželství pro všechny vysloveně vylučuje, a ještě k tomu zakazuje rozvedeným ženám, aby se znovu vdaly. Na to asijští lidskoprávní aktivisté reagovali ostrou kritikou.

 Dobrá zpráva přišla v červenci 2017. To se páru, v němž se jeden z partnerů identifikuje jako „třetí pohlaví“, podařilo registrovat sňatek v okresu Dadeldhura. Není to ještě vítězství, ale je to krok směrem k legalizaci férového manželství.

Ze žaláře k oltáři?

Ať už to dopadne jakkoli, je navýsost jasné, že se o manželství pro všechny v Nepálu mluví a že zde má díky rozhodnutí Nejvyššího soudu velkou šanci. Nepál by se tak po Tchajwanu mohl stát další asijskou zemí, kde můžou gay a lesbické páry uzavřít stejný druh sňatku jako jejich heterosexuální protějšky.

O stejném tématu se mluví také v Indii, která se momentálně chystá zrušit koloniální zákony proti sodomii. Dalo by se tedy říci, že by LGBT Indové a Indky šli ze žaláře rovnou k oltáři. Legalizace sňatků v Indii a v Nepálu se může stát katalyzátorem, který by časem mohl vést k otevřenějším diskuzím nejen o právech LGBT lidí, ale i o tématech domácího násilí, vynucených manželství, znásilňování či kastovního systému.

Nepál a Indie nejspíš budou rychlejší než Japonsko, země, která má přitom velmi blízko k západní kultuře. Přečtěte si o tom, jak se tamní společnost staví k LGBT komunitě a jak to v Zemi vycházejícího slunce vypadá s manželstvím pro všechny.

 

Foto: Blue Diamond Society

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky. Zákonu o manželství pro všechny páry tak nestojí nic v cestě

Před několika týdny proběhlo druhé kolo voleb, v nichž jsme si zvolili novou hlavu státu a jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Zvítězil Petr Pavel, který se stal třetím prezidentem zvoleným v přímé volbě. Přinášíme vám pět zásadních postřehů, co nám tyto volby ukázaly z hlediska manželství pro všechny páry. To nejdůležitější můžeme ale říct již na úvod: prosazení zákona v Parlamentu České republiky nestojí nic v cestě.

Zavedení manželství pro všechny páry odradí mladé lidi od sebevražd

Manželství pro všechny páry přinese pozitivní změnu do života nejen lidem, kteří si chtějí vzít svou lásku stejného pohlaví. Pokud zavedeme skutečnou rovnost, ve společnosti zavládne přijímající atmosféra, která bude mít dopad i na další skupiny obyvatel a další oblasti života. Například na výrazný pokles sebevražd u teenagerů, jak se ukázalo ve Spojených státech i dalších zemích. 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 34 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.