Férové manželství v Himalájích? Možná už brzy

Mysleli jste, že Nepál je poslední místem na světě, kde by se manželství mohlo otevřít i gayům a lesbám? Tak to vás překvapíme. Země, kterou u nás známe hlavně díky Mount Everestu a trojúhelníkové vlajce, je co do LGBT práv docela napřed.

blue_diamond_society.jpg

Nepál je pro většinu z nás velkou neznámou. Tradiční monarchii, která v historii prodělala územní spory s Čínou i sousední Indií, tam v roce 1990 oslabila občanská válka; vyvolali ji místní maoisté ovlivnění komunismem. Ani pozdější přechod k demokratičtější ústavě nedokázal monarchii udržet a v roce 2008 se Nepál stal republikou.

Čeká se na ústavu

Právě změna režimu se stala impulsem, který vedl k větším diskuzím o uznání LGBT práv. Už krátce po pádu monarchie, 17. listopadu 2008, rozhodl nepálský Nejvyšší soud o zrovnoprávnění LGBT menšiny – včetně práva na uzavření sňatku.

Soud zavázal nepálskou vládu k ustanovení komise, která se bude problematikou zabývat a vládě bude dávat doporučení, jak postupovat. Radost z tohoto průlomového rozsudku vyjádřil i tamní právník a významná osobnost LGBT aktivismu v Jižní Asii, Sunil Babu Pant.

Některé zdroje uvádí, že díky rozhodnutí Nejvyššího soudu je stejnopohlavní manželství ústavním právem, a že je tedy vázané na přijetí nové ústavy. Nepál má zatím pouze ústavu prozatímní. Přijetí té nové zdrželo konání nových voleb do Ústavodárného shromáždění a další administrativní průtahy.

Manželství opět soudní cestou

V lednu 2014 se podařilo vládou ustanovené komisi pro tyto účely zformovat studii zahraničních zákonů o manželství pro všechny. Komise doporučila nepálské vládě přijetí zákona o sňatcích párů stejného pohlaví. LGBT aktivistka Bhumika Shrestha z Blue Diamond Society pak prohásila, že pokud sňatky neprojdou legislativním procesem, pokusí se je prosadit soudní cestou.

V říjnu 2016 předložila nepálská vláda návrh novely občanského zákoníku, který by gayům a lesbám otevřel cestu k manželství. V únoru 2017 ovšem novelu doplnil pozměňovací návrh, který manželství pro všechny vysloveně vylučuje, a ještě k tomu zakazuje rozvedeným ženám, aby se znovu vdaly. Na to asijští lidskoprávní aktivisté reagovali ostrou kritikou.

 Dobrá zpráva přišla v červenci 2017. To se páru, v němž se jeden z partnerů identifikuje jako „třetí pohlaví“, podařilo registrovat sňatek v okresu Dadeldhura. Není to ještě vítězství, ale je to krok směrem k legalizaci férového manželství.

Ze žaláře k oltáři?

Ať už to dopadne jakkoli, je navýsost jasné, že se o manželství pro všechny v Nepálu mluví a že zde má díky rozhodnutí Nejvyššího soudu velkou šanci. Nepál by se tak po Tchajwanu mohl stát další asijskou zemí, kde můžou gay a lesbické páry uzavřít stejný druh sňatku jako jejich heterosexuální protějšky.

O stejném tématu se mluví také v Indii, která se momentálně chystá zrušit koloniální zákony proti sodomii. Dalo by se tedy říci, že by LGBT Indové a Indky šli ze žaláře rovnou k oltáři. Legalizace sňatků v Indii a v Nepálu se může stát katalyzátorem, který by časem mohl vést k otevřenějším diskuzím nejen o právech LGBT lidí, ale i o tématech domácího násilí, vynucených manželství, znásilňování či kastovního systému.

Nepál a Indie nejspíš budou rychlejší než Japonsko, země, která má přitom velmi blízko k západní kultuře. Přečtěte si o tom, jak se tamní společnost staví k LGBT komunitě a jak to v Zemi vycházejícího slunce vypadá s manželstvím pro všechny.

 

Foto: Blue Diamond Society

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.