Kdo bojuje proti manželství gayů a leseb? Konzervativní organizace uškodí i heterosexuálům

Zákon, který by umožnil manželství gay a lesbickým párům, je aktuálně předmětem jednání ve Sněmovně a má podporu většiny české populace. Najdou se však i organizace, které jeho prosazení chtějí zuby nehty zabránit. Co jsou zač, kdo je financuje a proč by nakonec mohly uškodit i heterosexuálům?

V souvislosti s manželstvím pro všechny se mluví také o skupině jeho největších oponentů v čele s Aliancí pro rodinu (ALIPRO). Spolu s novelou zákona, který by manželství gayům a lesbám povolil, totiž Poslanecká sněmovna projednává i návrh, který by mu zabránil.

Skupina poslanců a poslankyň vedená Markem Výborným z KDU-ČSL usiluje o to, aby manželství bylo v Ústavě zakotveno jako svazek muže a ženy. Kromě jiných ho podporuje Marek Benda z ODS i známý moderátor a poslanec za ANO Aleš Juchelka, který se hlásí k evangelikánské církvi bratrské a v poslední době zásobuje média negativními a zavádějícími výroky.

Otevřít manželství gayům a lesbám by po této změně Ústavy bylo téměř nemožné. A právě to si přeje ALIPRO, která usilovně sbírá podpisy pod petici na podporu návrhu. Má posvěcení od biskupů napříč celou zemí, někteří faráři k podpisu vyzývají v kostelech a farnosti je sdílejí na svých webových stránkách. Málokdo z podepisujících ovšem tuší, kdo za aliancí stojí.

Jedná se o nástupnický spolek Výboru na obranu rodičovských práv, který vznikl v roce 1995, aby zabránil snaze zavést na školách jednotnou sexuální výchovu. Zpátečnické organizaci se to tehdy bohužel zčásti povedlo. Dnes – už pod lehce zavádějícím názvem Aliance pro rodinu – prosazuje jiné cíle. Mimo jiné potlačení práv gayů a leseb.

Pro život, nebo proti všem?

Podobně jako ALIPRO je na tom české Hnutí Pro život. Zdánlivě chvályhodná organizace nabízí podporu ženám, jež nechtěně počaly, ale při bližším ohledání se ukáže její pravá tvář i dikce. Jde o ultrakonzervativní hnutí, které ve svých bulletinech brojí proti volbě párů a žen ukončit těhotenství, ale také proti „genderové ideologii“ či „homosexualizaci společnosti“.

ALIPRO i Hnutí Pro život jsou aktivní online, ale své ideje prosazují i offline, a to na relativně okázalých akcích. Hnutí Pro život organizuje Národní pochod pro život a rodinu, ALIPRO pořádá Den pro rodinu v Praze nebo semináře jako ten dubnový na téma “Proč potřebujeme ústavní definici manželství”. Mluvila na něm i francouzská specialistka na církevní public relations Ludovine de la Rochère, šéfka nechvalně proslulého hnutí La Manif Pour Tous.

Kdo ovlivňuje dění v Evropě?

To je otázka, nad níž si lámou hlavu mezinárodní neziskovky a nezávislá média. Nejdál ve svém pátrání došla platforma openDemocracy – spolu s odborníky podrobně zkoumala tok takzvaných „temných peněz“, které do Evropy posílá asi tucet mimořádně zámožných amerických organizací. V letech 2008 až 2017 to bylo dohromady 51 milionů dolarů, v přepočtu přes miliardu českých korun.

Mají společné jmenovatele: sdružují křesťanské pravicové extremisty a extremistky, jsou napojené na Donalda Trumpa (či jeho blízké spolupracovníky) a za svůj cíl označují „ochranu rodinných hodnot“. Ve skutečnosti se jedná spíš o boj proti hodnotám moderním, demokratickým, včetně práva na potrat, na ochranu před násilím i rovných práv pro gaye a lesby.

Podle advokátů, kteří s openDemocracy spolupracují, posílají evropským kolegům a kolegyním částky, které byly „dosud nepředstavitelné“. Nejvíc utrácejí ADF (Aliance na obranu svobody) a ACLJ (Americké centrum pro právo a spravedlnost). Za posledních deset let do politických kampaní nalily přes 20 milionů dolarů, to je víc než 450 milionů korun.

ACLJ je stejně známá firma jako její zakladatel, konzervativní evangelík a mediální mogul Pat Robertson. Otevřeně podporuje Vladimíra Putina a jedním z jejích zájmů je zabránit zrovnoprávnění manželství v řadě evropských zemí. Na svém webu se chlubí i tím, že pomohla kampani proti manželství pro všechny v Česku. Tuzemské ALIPRO ani Hnutí Pro život nemají transparentní účetnictví; je možné, že obří sumy od ACLJ šly právě za nimi.

dark money from us christian right infographicInfografika openDemocracy: Temné peníze od americké křesťanské pravice v letech 2008 až 2017

Jsou heterosexuálové další na řadě?

Manželství pro všechny by mohlo být krokem ke skutečné rovnoprávnosti gayů a leseb. Jenže tu Aliance pro rodinu neuznává. A to není vše: její snahy můžou ve výsledku uškodit i heterosexuálům. Počínaje omezováním sexuální výchovy, která je důležitá pro zdravý psychosexuální vývoj dětí, konče snahou o plošný zákaz interrupcí.

Zabránit rozvodům? To pro si pro změnu přeje Marek Benda z ODS. Domnívá se, že uzákonění rozvodů v Česku před více než 60 lety bylo chybou. „Byla chyba, že byly rozvody před 60 nebo více lety povoleny. Že věc, která byla výjimkou, se náhle stala normou. Nechci v ní pokračovat,“ uvedl v rozhovoru pro Reflex.cz politik.

Pokud do konzervativních křesťanských organizací poteče stále více peněz a jejich propagandu budou šířit dále političky a politici, může se Česko vrátit zpět v čase a omezit práva všech bez ohledu na sexuální orientaci. Ženy by tak přišly o zákonnou ochranu i svobodu volby, jak naloží se svým tělem, rodiny o možnost vychovávat děti nebo ukončit partnerský vztah. Nedovolme to.

 

Zaujal vás článek? Pošlete ho dál nebo ho sdílejte na sociálních sítích. Ještě více infografik, článků a aktuálních informací najdete také na Facebooku či Twitteru Jsme fér.

 

Úvodní foto: Filip Milde

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.