Farář Ondřej Kolář: Není důvod odmítat manželství pro všechny

„Jedná se o stejnou lásku, kvalitativně stejný vztah,“ říká pražský duchovní, který mezi svými ovečkami rozdíly nedělá. Věří, že také církev, společnost a legislativa by měly LGBT lidi podporovat stejně heterosexuály. I na úrovni manželství.

Setkává se prý s názorem, že manželství pro všechny by ohrozilo tradiční rodinu. „Myslím, že je to velké nedorozumění. To, co ohrožuje tradiční rodinu, není uznání stejnopohlavních svazků, ale spíš naše sobectví nebo doba, ve které žijeme; neschopnost udělat si na sebe vzájemně čas,“ vypočítává.

Nejde jen o sexualitu

Známý teolog, překladatel a vysokoškolský pedagog je také farářem Českobratrské církve evangelické v pražských Kobylisích. Zrovna tam se také schází Logos, spolek českých LGBT věřících. A právě po příchodu do kobyliského sboru se nový pastor začal podrobněji zabývat právě otázkou toho, jak k nim přistupuje církev a jak společnost jako taková.

„Když jsem poznal Logos, zjistil jsem, že LGBT křesťané jsou lidé, jejichž identita se netočí jenom kolem sexuality. Chtějí žít normální život, což jim ovšem společnost často znemožňuje,“ myslí si. „A co je nejhorší: znemožňuje jim to někdy i církev, která jim různě hází klacky pod nohy.“

Co vlastně říká Písmo svaté

Řada církevních představitelů se přitom odkazuje na samotnou Bibli. Ve skutečnosti to nebude tak jednoduché. „V Bibli nenajdeme žádnou zmínku o homosexuálních vztazích, a už vůbec žádný odsudek, který by se jich týkal,“ argumentuje Ondřej Kolář.

Váží si prý toho, že se najde nemalá skupina lidí, kteří ani dnes manželství nepovažují za archaickou záležitost. Není to pro ně jen nepotřebný kus papíru, ale závazek celoživotního vztahu se vším, co k němu patří: věrností, láskou a vzájemnou podporou.

Že se jedná o gay a lesbické páry? Závazek je to pořád tentýž – i když u nás jejich úřední svazek zatím nemá stejný název a bohužel se ani nepojí se stejnými právy a povinnostmi. To by se mohlo už brzy změnit. „Nevidím žádný teologický ani etický důvod, proč by tito lidé měli být odmítáni nebo jejich vztah degradován. Proto podporuji manželství LGBT lidí,“ vysvětluje duchovní.

Na podobné téma jsme se bavili také s evangelickou farářkou a bývalou disidentkou Danielou Brodskou. „V žádném případě nemůžu podporovat odsouvání lidí, kteří nejsou jako já,“ řekla nám mimo jiné.  Podívejte se na video.

ondrej_kolar_03.jpg

ondrej_kolar_01.jpg

ondrej_kolar_02.jpg

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.