Farář Ondřej Kolář: Není důvod odmítat manželství pro všechny

„Jedná se o stejnou lásku, kvalitativně stejný vztah,“ říká pražský duchovní, který mezi svými ovečkami rozdíly nedělá. Věří, že také církev, společnost a legislativa by měly LGBT lidi podporovat stejně heterosexuály. I na úrovni manželství.

Setkává se prý s názorem, že manželství pro všechny by ohrozilo tradiční rodinu. „Myslím, že je to velké nedorozumění. To, co ohrožuje tradiční rodinu, není uznání stejnopohlavních svazků, ale spíš naše sobectví nebo doba, ve které žijeme; neschopnost udělat si na sebe vzájemně čas,“ vypočítává.

Nejde jen o sexualitu

Známý teolog, překladatel a vysokoškolský pedagog je také farářem Českobratrské církve evangelické v pražských Kobylisích. Zrovna tam se také schází Logos, spolek českých LGBT věřících. A právě po příchodu do kobyliského sboru se nový pastor začal podrobněji zabývat právě otázkou toho, jak k nim přistupuje církev a jak společnost jako taková.

„Když jsem poznal Logos, zjistil jsem, že LGBT křesťané jsou lidé, jejichž identita se netočí jenom kolem sexuality. Chtějí žít normální život, což jim ovšem společnost často znemožňuje,“ myslí si. „A co je nejhorší: znemožňuje jim to někdy i církev, která jim různě hází klacky pod nohy.“

Co vlastně říká Písmo svaté

Řada církevních představitelů se přitom odkazuje na samotnou Bibli. Ve skutečnosti to nebude tak jednoduché. „V Bibli nenajdeme žádnou zmínku o homosexuálních vztazích, a už vůbec žádný odsudek, který by se jich týkal,“ argumentuje Ondřej Kolář.

Váží si prý toho, že se najde nemalá skupina lidí, kteří ani dnes manželství nepovažují za archaickou záležitost. Není to pro ně jen nepotřebný kus papíru, ale závazek celoživotního vztahu se vším, co k němu patří: věrností, láskou a vzájemnou podporou.

Že se jedná o gay a lesbické páry? Závazek je to pořád tentýž – i když u nás jejich úřední svazek zatím nemá stejný název a bohužel se ani nepojí se stejnými právy a povinnostmi. To by se mohlo už brzy změnit. „Nevidím žádný teologický ani etický důvod, proč by tito lidé měli být odmítáni nebo jejich vztah degradován. Proto podporuji manželství LGBT lidí,“ vysvětluje duchovní.

Na podobné téma jsme se bavili také s evangelickou farářkou a bývalou disidentkou Danielou Brodskou. „V žádném případě nemůžu podporovat odsouvání lidí, kteří nejsou jako já,“ řekla nám mimo jiné.  Podívejte se na video.

ondrej_kolar_03.jpg

ondrej_kolar_01.jpg

ondrej_kolar_02.jpg

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.