Farář Ondřej Kolář: Není důvod odmítat manželství pro všechny

„Jedná se o stejnou lásku, kvalitativně stejný vztah,“ říká pražský duchovní, který mezi svými ovečkami rozdíly nedělá. Věří, že také církev, společnost a legislativa by měly LGBT lidi podporovat stejně heterosexuály. I na úrovni manželství.

Setkává se prý s názorem, že manželství pro všechny by ohrozilo tradiční rodinu. „Myslím, že je to velké nedorozumění. To, co ohrožuje tradiční rodinu, není uznání stejnopohlavních svazků, ale spíš naše sobectví nebo doba, ve které žijeme; neschopnost udělat si na sebe vzájemně čas,“ vypočítává.

Nejde jen o sexualitu

Známý teolog, překladatel a vysokoškolský pedagog je také farářem Českobratrské církve evangelické v pražských Kobylisích. Zrovna tam se také schází Logos, spolek českých LGBT věřících. A právě po příchodu do kobyliského sboru se nový pastor začal podrobněji zabývat právě otázkou toho, jak k nim přistupuje církev a jak společnost jako taková.

„Když jsem poznal Logos, zjistil jsem, že LGBT křesťané jsou lidé, jejichž identita se netočí jenom kolem sexuality. Chtějí žít normální život, což jim ovšem společnost často znemožňuje,“ myslí si. „A co je nejhorší: znemožňuje jim to někdy i církev, která jim různě hází klacky pod nohy.“

Co vlastně říká Písmo svaté

Řada církevních představitelů se přitom odkazuje na samotnou Bibli. Ve skutečnosti to nebude tak jednoduché. „V Bibli nenajdeme žádnou zmínku o homosexuálních vztazích, a už vůbec žádný odsudek, který by se jich týkal,“ argumentuje Ondřej Kolář.

Váží si prý toho, že se najde nemalá skupina lidí, kteří ani dnes manželství nepovažují za archaickou záležitost. Není to pro ně jen nepotřebný kus papíru, ale závazek celoživotního vztahu se vším, co k němu patří: věrností, láskou a vzájemnou podporou.

Že se jedná o gay a lesbické páry? Závazek je to pořád tentýž – i když u nás jejich úřední svazek zatím nemá stejný název a bohužel se ani nepojí se stejnými právy a povinnostmi. To by se mohlo už brzy změnit. „Nevidím žádný teologický ani etický důvod, proč by tito lidé měli být odmítáni nebo jejich vztah degradován. Proto podporuji manželství LGBT lidí,“ vysvětluje duchovní.

Na podobné téma jsme se bavili také s evangelickou farářkou a bývalou disidentkou Danielou Brodskou. „V žádném případě nemůžu podporovat odsouvání lidí, kteří nejsou jako já,“ řekla nám mimo jiné.  Podívejte se na video.

ondrej_kolar_03.jpg

ondrej_kolar_01.jpg

ondrej_kolar_02.jpg

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.