Farářka Daniela Brodská: Nechci nikoho vyřazovat ze společnosti

Ježíš se ujímal těch, které lidská společnost odsouvala. Stejně by to měli dělat i dnešní křesťané, říká známá evangelická farářka. Věří, že gay a lesbické páry jsou s těmi heterosexuálními zcela rovnocenné – a takové mají být i jejich svazky.

„Všichni křesťané by se měli ujímat – ne vyřazovat a podporovat nenávist mezi skupinami. To je největší hřích, jaký si dovedu představit.“ Daniela Brodská se s tím nemaže. Však byla jednou z těch, co podepsali Chartu 77. A poté jednou z duchovních, kteří za normalizace nejen nemohli vykonávat svoje povolání, ale těžko hledali jakoukoli práci.

Chartistka, starostka i osvícená farářka

Otázkami víry se prý zabírala odmalička. K církvi se přidala před padesáti lety, hned poté, co ukončila studia. Hlásí se k Českobratrské církvi evangelické: „Podle mě je v současné době u nás nejtolerantnější, nejvstřícnější vůči lidem, kteří jsou ‚jiní‘.“

Po revoluci působila v Občanském fóru a dva roky byla starostkou Jihlavy. Pak se vrátila do církevní služby a žila v nejrůznějších koutech Česka, aby se nakonec jako farářka usídlila ve Vrchlabí. Žije s manželem, také farářem.

Kontroverzní vztah církví k homosexualitě vidí docela jasně. „Starý zákon se k ní vyjadřuje, asi to ta doba a ta společnost nějakým způsobem potřebovaly. Takže to vyjádření tam je, ale v dalších knihách kromě Tóry už ne.“ Nový zákon už – podle jejích slov – homosexualita prostě nezajímá. „Řeší jiné věci, které jsou pro lidský život a vztahy podstatné.“

Druhořadí občané? A proč?

Sama vidí homosexuální vztahy jako rovnocenné třeba s tím, který má s manželem. Přemýšlet nad tím prý začala, když do sboru, kde vypomáhala, kdosi donesl petici. Ne tu za manželství pro všechny, ale tu, která volá po uzákonění pojmu „manželství“ jako vztahu muže a ženy. Její autoři a autorky tak chtějí zamezit tomu, aby se gay a lesbické páry mohly v Česku brát.

„Sedla jsem si k internetu a hledala jsem, v čem jsou heterosexuální vztahy v manželství ve společnosti zakotveny,“ vzpomíná Brodská. „Jaká mají práva a povinnosti, a jak je to s těmi, kteří jsou jenom v registrovaném partnerství. Když jsem to viděla ve dvou sloupcích vedle sebe, tak jsem se zděsila. Protože my si tady vytváříme skupinu druhořadých občanů!“

Nechápe prý proč. „A v žádném případě nemůžu podporovat odsouvání lidí, kteří nejsou jako já. Proč chceme, aby byli přesně takoví, jak my si to vymodelujeme? Berme je takové, jací jsou. Já je tak beru. A chci, aby ve společnosti byli se mnou rovnoprávní,“ uzavírá důrazně.

Vidíte to stejně? Dejte o tom vědět poslancům a poslankyním. Právě Sněmovna totiž rozhoduje o tom, zda se manželství pro všechny stane českou realitou. Podpořte je ve správném rozhodnutí – třeba tím, že jim napíšete vlastní příběh.

 

 

 

 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky. Zákonu o manželství pro všechny páry tak nestojí nic v cestě

Před několika týdny proběhlo druhé kolo voleb, v nichž jsme si zvolili novou hlavu státu a jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Zvítězil Petr Pavel, který se stal třetím prezidentem zvoleným v přímé volbě. Přinášíme vám pět zásadních postřehů, co nám tyto volby ukázaly z hlediska manželství pro všechny páry. To nejdůležitější můžeme ale říct již na úvod: prosazení zákona v Parlamentu České republiky nestojí nic v cestě.

Zavedení manželství pro všechny páry odradí mladé lidi od sebevražd

Manželství pro všechny páry přinese pozitivní změnu do života nejen lidem, kteří si chtějí vzít svou lásku stejného pohlaví. Pokud zavedeme skutečnou rovnost, ve společnosti zavládne přijímající atmosféra, která bude mít dopad i na další skupiny obyvatel a další oblasti života. Například na výrazný pokles sebevražd u teenagerů, jak se ukázalo ve Spojených státech i dalších zemích. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.