Dlouholetý člen KDU-ČSL: kroužkoval jsem férové kandidáty Spolu, protože si chci svého partnera konečně vzít

Koalice SPOLU vyhrála říjnové volby s nejvyšším počtem hlasů. Byly mezi nimi i hlasy tisíců gayů a leseb, kteří touží po manželství. Jedním z nich je Mejla z Plzně, který je 18 let členem KDU-ČSL a 11 let žije ve vztahu s partnerem Prokopem.

Mejlu lidovci oslovují především svou sociální politikou zaměřenou na rodinu. Členem strany se stal v roce 2004, když ještě žil v Poličce. „Byl jsem občansky angažovaný a chtěl jsem pracovat pro město. Říkal jsem si, že přes členství ve straně se do komunální politiky dostanu rychleji,“ říká Mejla. Zastupitelem sice zvolen nebyl, ale oceňuje, že mu KDU-ČSL tehdy jako velmi mladému dala šanci se realizovat. 

V roce 2010 se Mejla přestěhoval za přítelem do Plzně a od té doby spolu žijí v harmonickém vztahu. Z výsledků voleb je oběma jasné, že s manželstvím pro všechny to při současném rozložení politických sil ve vládě nevypadá růžově. Mejla ovšem nevzdává naděje a poukazuje na to, že koalice má členy, kteří manželství párů stejného pohlaví podporují. „V Plzni je pro manželství například primátor Baxa, který se má stát ministrem kultury. Marek Ženíšek z TOP09 byl nyní zvolen poslancem a je taky pro,“ vypočítává Mejla.

 

Nejsme žádné auto nebo popelnice

Právě tyto kandidáty uvádí jako důvod, proč letos raději volil s voličským průkazem v Plzeňském kraji, i když má trvalé bydliště stále v Poličce. „V Pardubickém kraji za KDU-ČSL kandidoval její bývalý předseda Marek Výborný. Zastávám zcela opačné názory než on a jsem přesvědčený, že je až moc konzervativní. Proto jsem raději volil v Plzni, kde koalice Spolu nabídla lepší kandidáty. Byla to pro mě šance, jak volit lidovce, a přitom nezradit LGBT lidi,“ vysvětluje Mejla.

Se svým partnerem, který je o řadu let starší, si manželství velmi přejí. O registrované partnerství nemají zájem. „Nejsme žádné auto nebo popelnice, abychom se šli registrovat na přepážku. Navíc by nám registrace nepomohla ani ke společnému vlastnictví bytu, v němž bydlíme,“ říká Mejla. Jeho partner má za sebou dlouholetou dráhu duchovního. Oba v manželství vidí hlubokou, konzervativní hodnotu, která by měla být párům stejného pohlaví umožněna. Samozřejmě počítají s civilním sňatkem, ne církevním. „V kostele to nepůjde nikdy, to si musí křesťani prostě uvědomit,“ krčí rameny Mejla.

Foto: Mejla vede v Poličce charitativní závod Běh naděje.

Gayové a lesby jsou součástí církve

Ve straně mnoho členů o Mejlově soukromém životě neví. Vyoutoval se těsně před odchodem z Poličky a od chvíle, co žije v Plzni, se ve stranických záležitostech neangažuje. Blíže ho zná jen malý okruh lidí z komunální politiky, a ti se s ním bez námitek přátelí. „V kostele slýchám dva extrémy. Pan profesor Halík říká, že gayové a lesby do církve patří. Pan profesor Piťha se proti nám vymezuje. V církvi i ve straně potkávám lidi obou názorů. Hledám si ty, kteří jdou cestou, jaká mi vyhovuje,“ říká Mejla. „Církev i strana navenek dělají ty ty ty, ale uvnitř se najdou lidé, kteří mě berou, respektují a přijímají,“ prozrazuje.

A tak Mejla pomáhá mladým LGBT lidem s coming outem v poradně Sbarvouven.cz a zároveň i pod hlavičkou KDU-ČSL vede v Poličce Běh naděje. „Je pravda, že jsem už několikrát uvažoval, že ze strany vystoupím. Občas se to ve mně bije. Ale zatím jsem neudělal kroky, abych členství ukončil,“ přiznává Mejla a dodává: „Uvidím, co lidovci předvedou. A pak se rozhodnu, koho volit příště. Rozhodně si ale přeji, aby naše manželství díky těm, jimž jsem dal hlas, nezapadlo pod stůl.“ 

 

Připomeňte prosím novým poslancům a poslankyním, že tisíce gay a lesbických párů čeká na předložení novely zákona o manželství pro všechny a jejich rozhodnutí. Online petici na podporu manželství pro všechny už podepsalo přes 154 000 lidí. Přidáte se?

 

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Nově zvolený prezident republiky podporuje rovné sňatky. Zákonu o manželství pro všechny páry tak nestojí nic v cestě

Před několika týdny proběhlo druhé kolo voleb, v nichž jsme si zvolili novou hlavu státu a jednoho z nejvyšších ústavních činitelů. Zvítězil Petr Pavel, který se stal třetím prezidentem zvoleným v přímé volbě. Přinášíme vám pět zásadních postřehů, co nám tyto volby ukázaly z hlediska manželství pro všechny páry. To nejdůležitější můžeme ale říct již na úvod: prosazení zákona v Parlamentu České republiky nestojí nic v cestě.

Zavedení manželství pro všechny páry odradí mladé lidi od sebevražd

Manželství pro všechny páry přinese pozitivní změnu do života nejen lidem, kteří si chtějí vzít svou lásku stejného pohlaví. Pokud zavedeme skutečnou rovnost, ve společnosti zavládne přijímající atmosféra, která bude mít dopad i na další skupiny obyvatel a další oblasti života. Například na výrazný pokles sebevražd u teenagerů, jak se ukázalo ve Spojených státech i dalších zemích. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.