Láska je jen jedna - není hetero a homo verze. Stejnopohlavní páry žijí úplně běžné partnerské životy jako většina, mají stejné radosti i starosti. Proto není důvod, aby stát rozlišoval mezi homo a hetero svazky.
Hetero svatba, homo registrace. Dvě cesty ke stejnému cíli: spokojenému soužití s milovanou osobou, partnerské stabilitě a zodpovědnosti za druhého. Bez ohledu na homo nebo hetero orientaci. Proč tedy pro stejný svátek dvě různá pojmenování? Dopřejme všem milujícím svatbu a registraci přenechejme osobním automobilům.
61 % české populace podporuje možnost sňatku pro všechny bez rozdílu! Lidé vědí, že gayové a lesby jsou výjimeční asi jako blonďáci nebo pihovatí lidé. Nic víc, nic míň. I proto většina Čechů a Češek nemá proti manželství gay a lesbických párů žádné výhrady.
Manželství pro všechny už uzákonilo 26 zemí světa, ve kterých dohromady žije miliarda lidí. Společenský úpadek, který předpovídali odpůrci a odpůrkyně, tam nenastal. Například v USA po přijetí zákona dokonce ubylo sebevražd mezi LGBT teenagery. Vyslal jim totiž zprávu, že i oni jsou plnohodnotní občané a občanky. V Česku stačí jen upravit tři slova v zákoníku, aby se nám všem žilo o něco líp.
Ve zdraví i v nemoci. V dobrém i ve zlém. Společně v lásce i v manželství. Byl by k vám život fér, kdybyste nemohli pozvat rodiče a přátele na vlastní svatbu s milovaným člověkem? Oslavme všichni svoji lásku tak, jak je běžné – manželstvím.
Je jedno, jestli máte rádi kluky nebo holky. Všichni si přejeme prožít život s člověkem, kterého milujeme. A rodiče všech kluků a holek si zaslouží pocit, že se jejich dětem dostane stejného společenského uznání a respektu jako ostatním. Většina Čechů a Češek stvrdí lásku svatbou. Dopřejme tu možnost i gayům a lesbám.
Většinová česká společnost spojuje manželství s výchovou dětí. Je to přirozené. Stejně vidí rodinný život i gay a lesbické páry. Mají se rádi, žijí ve společné domácnosti a někteří z nich už děti mají. Jenže o ně nemohou pečovat stejně jako „běžní“ manželé, a to i přes tvrzení odborníků, že pohlaví rodičů není pro zdravý vývoj dítěte určující. Dopřejme všem dětem láskyplnou rodinu, stabilitu a právní ochranu.
Spousta lidí si myslí, že registrované partnerství je vlastně manželství pro gaye a lesby. Mezi oběma institucemi ale existuje řada rozdílů, a ne malých. Jak na symbolické, tak na praktické rovině. A samozřejmě i ve vztahu k dětem. Podívejte se, jak je to doopravdy
Manželství se měnilo v průběhu celé historie. Už dávno nemáme polygamii, nevěsty se nevykupují stádem ovcí a nikdo nám nezakazuje brát si člověka jiné rasy nebo z jiné společenské vrstvy. Manželství pro gay a lesbické páry je přirozený další krok k otevřené a moderní společnosti.
Láska, odpovědnost, důvěra – tahle slova mají pro stejnopohlavní páry stejný význam i hodnotu jako pro ty heterosexuální. Proč by tedy neměly mít stejnou možnost je uplatňovat v respektovaném zákonném svazku?
Za jakým účelem se lidé berou? Odpověď je, i přes všechny možné složitosti života, jednoduchá. Dva lidé chtějí žít spolu. Společně se radovat, společně řešit problémy, žít ve svazku, který je běžný a má ve společnosti svou váhu. Někdo si k tomu všemu přeje i vychovávat děti, někdo ne.
Svatba žádné „záruky“ nedává, je přirozeným vyústěním vztahu dvou lidí – mladých, starých, rozvedených, plodných i neplodných. Dopřejme ji tedy i lesbám a gayům – mladým, starým, rozvedeným, plodným i neplodným. V ničem se od ostatních lidí neodlišují.
Diskutujme. Tvořme! Kampaň Jsme fér má mimo jiné za cíl tuto diskuzi podpořit. O manželství pro všechny se bavíme s politiky a političkami, s lidmi na sociálních sítích i na našem petičním stánku. Ukazuje se, že téma Čechy a Češky zajímá, jsou otevření polemice a úpravě zákona z větší části fandí. Ostatně podle posledního provedeného průzkumu podporuje manželství pro všechny 67 % z nich.
Ano, i v LGBT komunitě se najdou lidé, kteří manželství pro všechny nepodporují. Je jich ale málo.V průzkumu z července roku 2016 uvedlo celých 79 % dotazovaných gayů a leseb, že přirozeným vyústěním jejich lásky je svatba – nikoli registrace. Nejedná se o tedy o snahu hrstky aktivistů a aktivistek, ale o názor, který v komunitě výrazně převládá.
Privilegia? Ne! Stejné možnosti jako ostatní. V případě, že projde zákon o manželství pro všechny, nezískají LGBT lidé žádné „výhody“ navíc. Získají pouze rovnocenné postavení ve společnosti. Možnost vzít si milovaného člověka, žít po jeho boku a zabezpečit rodinu by neměla být privilegiem, ale samozřejmostí.
Srovnávejme porovnatelné a možné! Změnit stávající právní úpravu z „registrace“ na „svatbu“ je lidské a i ve světě stále běžnější. Nepřejeme si nic jiného než to, co je obvyklé. Argumentovat možnými následnými nároky na život v polygamii nebo polyandrii je zástupné až nelogické. Naším společným cílem je spokojený život dvou milujících se lidí.
Společnost se přirozeně vyvíjí. Jinak bychom všichni mohli pořád sedět v jeskyních a olizovat mamutí kly. Ženy by se mohly spokojit s možností studovat a všeobecné volební právo by jim mohlo být ukradené. Černoši by nežili v domech, ale v okovech na plantážích, Kate Middleton by si nemohla vzít prince Williama a holky by nemohly řídit tramvaje.
Můžeme se buď spokojit s dosaženým a ustrnout, nebo si před sebe po dosaženém postavit cíle nové. Třeba rovnocenné manželství pro všechny bez rozdílu, které nikomu neublíží a mnoha lidem se postará o lepší život.