91 % obyvatel si myslí, že schválení rovných sňatků jejich život nijak neovlivní, nebo ho dokonce změní k lepšímu

Máme pro vás nejnovější průzkum. Data o podpoře rovných sňatků jsou jasná a tvrdá jako diamant, a pro některé politické strany také oči a srdce otevírající. Pokud nepodpoří přijetí manželství pro všechny páry, bude to pro ně znamenat velmi citelný úbytek voličů a voliček. Legislativa, která by umožnila stejnopohlavním párům uzavírat manželství a která již několik let víří veřejnou a politickou debatu, postoupila v Poslanecké sněmovně do druhého čtení. Jedná se opravdu o tak polarizující téma, jak tvrdí někteří zákonodárci a zákonodárkyně? Jaká jsou hlavní zjištění?

Výzkum realizovaný agenturami Nielson a Publicis Groupe ukázal, že se drtivá většina Čechů a Češek shodne – schválení zákona jejich život nijak neovlivní, nebo jej dokonce změní k lepšímu. V průzkumu reprezentativním pro celou českou populaci to uvedlo 91 % lidí, a to včetně voličů ANO, ODS, ale i SPD. Více než polovina národa (53 %) se domnívá, že by měli politici téma vyřešit co nejrychleji. Celých 65 % všech voličů tvrdí, že ať bude jejich strana hlasovat jakkoliv, jejich voličské preference to nezmění (a to i v případě politických stran, které v této debatě zastávají odmítavý názor). Naopak, pokud by hnutí ANO manželství pro všechny nepodpořilo, odešlo by jim zhruba 10 % voličů. Vládní ODS by pak v podobném případě hrozila ztráta dokonce 19 % voličů.

 

Voličské preference

Určitě ano,
k lepšímu

Spíše ano,
k lepšímu

Nic se u mě nezmění

Spíše ano,
k horšímu

Určitě ano,
k horšímu

Hnutí ANO

3,4 %

4,4 %

82,7 %

5,4 %

4,1 %

Koalice SPOLU

4,1 %

8,3 %

80,2 %

5,2 %

2,1 %

Piráti a Starostové

13,4 %

8,3 %

78,4 %

0,0 %

0,0 %

SPD

0,8 %

3,3 %

75,0 %

4,2 %

16,7 %

 

Přijetí rovnoprávného manželství by pro nás znamenalo splnění snu. Vstoupily jsme do 2. dekády naší společné cesty, kterou sledují naše rodiny, přátelé a známí. Chceme je pozvat na pravou svatbu. Rovné manželství nám přinese rodinnou stabilizaci, nejen mezi námi jako manželkami, ale zajistí naší čtyřleté dceři a její druhé mámě jistoty a plnoprávní sociální status. Pro nás to znamená také satisfakci, uznání a přijetí u politických představitelů, kteří by měli jednat a odstranit diskriminaci a nerovné postavení nejen naší rodiny,vysvětlují důvody pro přijetí manželství pro všechny Světlana a Vendula Kadlecovi z Příbrami.

 

„Věřím, že rovné příležitosti a stejná práva pro všechny bez rozdílu jsou jedněmi z pilířů zdravé a prosperující společnosti. K tomu, aby tyhle pilíře zůstaly stát, musíme ale čas od času všichni přispět a postavit se za to, co věříme, že je správné,“ vysvětluje motivaci za realizací průzkumu Tomáš Varga, CEO Publicis Groupe. „Stejně hodnoty dlouhodobě prosazujeme i v rámci skupiny Publicis – i proto jsme se rozhodli otevřeně podpořit manželství pro všechny. Jsem hrdý, že výsledky průzkumu ukázaly, že podobné přesvědčení sdílí i zbytek národa,“ uzavírá.

Dotazování* na popud společnosti Publicis Groupe připravila výzkumná agentura Nielsen v říjnu 2023.

Kompletní prezentace průzkumu je k dispozici na našich webových stránkách.

 

Přijetí manželství pro všechny páry dlouhodobě podporuje kolem 65 % obyvatel. Tisíce dětí a rodin mezitím čekají. Jejich osud, sociální jistoty, právní ochranu, rodinnou stabilitu a zlepšení jejich životů drží v rukou pouze 281 zákonodárců a zákonodárkyní Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky a Senát Parlamentu ČR. Prosíme vás, jednejte.

www.deticekaji.cz

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Partnerství pro stejnopohlavní páry přijato: otázky a odpovědi

Po dlouhých letech debat vstoupí v účinnost zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry a to 1. ledna 2025. Teto zákon LGBT lidem nedává rovnoprávné manželství. Nadále také omezuje některá jejich rodičovská práva. Zákonodárci a zákonodárkyně se rozhodli vydat složitější cestou zachování dvou institutů, což i nadále povede k právním komplikacím, opomíjení a zejména k nerovnoprávnosti a nedůstojnosti pro statisíce lidí. Česká společnost tak stále zůstane rozdělena na lidi různých kategorií jen podle toho, koho milují. V našem článku najdete odpovědi na nejčastější otázky týkající se této nové legislativy, které jsme připravili na základě aktuálních a dostupných informací. Pokud vám tento článek neodpoví na vaše otázky ohledně partnerství, neváhejte se na nás kdykoli obrátit.

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.