91 % obyvatel si myslí, že schválení rovných sňatků jejich život nijak neovlivní, nebo ho dokonce změní k lepšímu

Máme pro vás nejnovější průzkum. Data o podpoře rovných sňatků jsou jasná a tvrdá jako diamant, a pro některé politické strany také oči a srdce otevírající. Pokud nepodpoří přijetí manželství pro všechny páry, bude to pro ně znamenat velmi citelný úbytek voličů a voliček. Legislativa, která by umožnila stejnopohlavním párům uzavírat manželství a která již několik let víří veřejnou a politickou debatu, postoupila v Poslanecké sněmovně do druhého čtení. Jedná se opravdu o tak polarizující téma, jak tvrdí někteří zákonodárci a zákonodárkyně? Jaká jsou hlavní zjištění?

Výzkum realizovaný agenturami Nielson a Publicis Groupe ukázal, že se drtivá většina Čechů a Češek shodne – schválení zákona jejich život nijak neovlivní, nebo jej dokonce změní k lepšímu. V průzkumu reprezentativním pro celou českou populaci to uvedlo 91 % lidí, a to včetně voličů ANO, ODS, ale i SPD. Více než polovina národa (53 %) se domnívá, že by měli politici téma vyřešit co nejrychleji. Celých 65 % všech voličů tvrdí, že ať bude jejich strana hlasovat jakkoliv, jejich voličské preference to nezmění (a to i v případě politických stran, které v této debatě zastávají odmítavý názor). Naopak, pokud by hnutí ANO manželství pro všechny nepodpořilo, odešlo by jim zhruba 10 % voličů. Vládní ODS by pak v podobném případě hrozila ztráta dokonce 19 % voličů.

 

Voličské preference

Určitě ano,
k lepšímu

Spíše ano,
k lepšímu

Nic se u mě nezmění

Spíše ano,
k horšímu

Určitě ano,
k horšímu

Hnutí ANO

3,4 %

4,4 %

82,7 %

5,4 %

4,1 %

Koalice SPOLU

4,1 %

8,3 %

80,2 %

5,2 %

2,1 %

Piráti a Starostové

13,4 %

8,3 %

78,4 %

0,0 %

0,0 %

SPD

0,8 %

3,3 %

75,0 %

4,2 %

16,7 %

 

Přijetí rovnoprávného manželství by pro nás znamenalo splnění snu. Vstoupily jsme do 2. dekády naší společné cesty, kterou sledují naše rodiny, přátelé a známí. Chceme je pozvat na pravou svatbu. Rovné manželství nám přinese rodinnou stabilizaci, nejen mezi námi jako manželkami, ale zajistí naší čtyřleté dceři a její druhé mámě jistoty a plnoprávní sociální status. Pro nás to znamená také satisfakci, uznání a přijetí u politických představitelů, kteří by měli jednat a odstranit diskriminaci a nerovné postavení nejen naší rodiny,vysvětlují důvody pro přijetí manželství pro všechny Světlana a Vendula Kadlecovi z Příbrami.

 

„Věřím, že rovné příležitosti a stejná práva pro všechny bez rozdílu jsou jedněmi z pilířů zdravé a prosperující společnosti. K tomu, aby tyhle pilíře zůstaly stát, musíme ale čas od času všichni přispět a postavit se za to, co věříme, že je správné,“ vysvětluje motivaci za realizací průzkumu Tomáš Varga, CEO Publicis Groupe. „Stejně hodnoty dlouhodobě prosazujeme i v rámci skupiny Publicis – i proto jsme se rozhodli otevřeně podpořit manželství pro všechny. Jsem hrdý, že výsledky průzkumu ukázaly, že podobné přesvědčení sdílí i zbytek národa,“ uzavírá.

Dotazování* na popud společnosti Publicis Groupe připravila výzkumná agentura Nielsen v říjnu 2023.

Kompletní prezentace průzkumu je k dispozici na našich webových stránkách.

 

Přijetí manželství pro všechny páry dlouhodobě podporuje kolem 65 % obyvatel. Tisíce dětí a rodin mezitím čekají. Jejich osud, sociální jistoty, právní ochranu, rodinnou stabilitu a zlepšení jejich životů drží v rukou pouze 281 zákonodárců a zákonodárkyní Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky a Senát Parlamentu ČR. Prosíme vás, jednejte.

www.deticekaji.cz

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

16 středoškolských parlamentů podpořilo přijetí rovného manželství

16 krajských a městských studentských samospráv z 10 krajů naší země, které zastupují desetitisíce studentů a studentek, se obrací na nejvyšší ústavní činitele, předsedy a předsedkyni parlamentních stran, aby podpořili uzákonění manželství pro všechny páry. "Jako studenti cítíme potřebu vyjádřit své pocity k tématu, které se nás bezprostředně dotýká a bude nás, jakožto i budoucí generace, provázet celým životem. Vážíme si prostoru, který je manželství pro všechny poslední dobou ve veřejné sféře věnován. Schválení rovných sňatků je za nás krok správným směrem," uvádí Jakub Vrzal a Zita Krotká, kteří výzvu zastupují.

O čem bude hlasovat Sněmovna ve 3. čtení aneb jedno manželství, jeden pozměňovák a čtyři úplné ukrajováky

Nacházíme se před finálním hlasováním o manželství pro všechny páry v Poslanecké sněmovně. Tak blízko rovným sňatkům jsme ještě nikdy nebyli. Ve 2. čtení se dostalo do hry několik pozměňovacích návrhů. Každý z nich ukrajuje z manželství něco jiného. Pojďme se podívat, co se v pozměňovacích návrzích skrývá a co se teď bude s manželstvím dít. A také jak se zapojit do oslovování poslanců a poslankyň.

Přes 1600 pedagogických pracovníků podpořilo přijetí rovného manželství

Pedagogičtí pracovníci vyzvali veřejným stanoviskem k přijetí manželství pro stejnopohlavní páry v České republice. Zdůrazňují jeho pozitivní dopad na mladé lidi a školní prostředí a argumentují významem pro rodinné a sociální vztahy, bojem proti šikaně a podporou rozmanitosti. Stanovisko podpořilo již více jak 1600 lidí. 

 

Náhradní mateřství NESOUVISÍ se zákonem o rovném manželství

Jako brzda přijetí manželství pro všechny páry se do politického a veřejného prostoru dostal argument náhradního mateřství. Proto jsme se rozhodli osvětlit tuto problematiku přímo u zdroje rozhodování a napsali všem poslancům a poslankyním ve Sněmovně a všem senátorům a senátorkám Senátu Parlamentu ČR zprávu, kde jsme celé téma vysvětlili a vyvrátili nejdůležitější mýty, manipulace a dezinformace, které se v souvislosti s tímto tématem objevují. 

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.