Manželství pro gay a lesbické páry dlouhodobě podporuje kolem 65 % lidí v Česku. Na co ještě čekáte, poslanci a poslankyně?

Když začalo být manželství pro gay a lesbické páry v USA v roce 2015 dostupné ve všech státech unie, podporovalo ho 55 % Američanů a Američanek. Ve Francii s ním před zavedením souhlasilo 57 % a ve Španělsku 66 % lidí. Veřejná podpora v Anglii a Walesu dosahovala 53 % předtím, než Alžběta II. podepsala královský souhlas s rovnými sňatky. Jak je tedy možné, že v České republice, kde manželství pro všechny páry podle renomovaných agentur dlouhodobě podporuje 65 % obyvatel, ho stále nemáme?

Český parlament rozhodně nevyžaduje, aby schvalované zákony měly jasně převažující podporu veřejnosti. Zákaz kouření v restauracích schválil v roce 2015 za situace, kdy tento záměr podle CVVM podporovalo 58 % lidí. Podpora manželství pro všechny páry je rozhodně silnější. 

Jak rostla podpora veřejnosti

Obavy české veřejnosti z manželství párů tvořených dvěma muži nebo ženami jako dosud málo známého fenoménu začaly podle výzkumů opadat již v roce 2009. Tehdy se mohly brát gay a lesbické páry pouze ve třech evropských zemích. Po dalších pěti letech, kdy byla česká společnost v postoji k rovnému manželství rozdělená zhruba půl na půl, však v průzkumech veřejného mínění začal převažovat podpůrný postoj. Ten v roce 2015 v průzkumu CVVM vyjádřilo 49 % a v průzkumu Pew Research Center dokonce 67 % dotázaných.  

Pro objektivnější výsledek výzkumníci počátkem roku 2019 zprůměrovali reprezentativní průzkumy agentur Pew Research Center (rok 2015), Median a CVVM (oba 2018) a zjistili, že manželství pro všechny páry již tehdy podporovalo 61 % české společnosti. Mezi mladými lidmi do 29 let to bylo dokonce 73 %.

Agentura Median v témže roce provedla nový průzkum, který ukázal podporu 67 % obyvatel. To znamená hlas 5,7 milionu legitimních voličů a voliček. K podpoře manželství pro všechny páry mezi mladými lidmi se přidala další generace – mezi lidmi středního věku narostl souhlas na 74 %. 

Po covidové pauze provedla průzkum zaměřený na manželství v červenci 2021 agentura NMS Market Research. Potvrdil podporu sňatků gay a lesbických párů u 65 % české veřejnosti, vyšší míra souhlasu byla tradičně u žen a mladých lidí do 34 let. K podpoře manželství pro všechny páry mezi mladými lidmi se přidala další generace – mezi lidmi středního věku narostl souhlas na 74 %. Dlouhodobý trend podpory rovných sňatků napříč společností potvrdil také další průzkum agentury Median z první půlky roku 2021. Podle zatím nejrozsáhlejšího šetření mezi 7417 respondenty a respondentkami podpora české populace neklesá pod 62% úroveň. 

Přesto v tu dobu v Poslanecké sněmovně už tři roky ležel zákon o manželství pro všechny páry, který sice prošel do druhého čtení v dubnu 2021, ale zmizel v propadlišti dějin spolu se starou Sněmovnou. Tu po parlamentních volbách v říjnu 2021 nahradili nově zvolení poslanci a poslankyně.

Nejnovější průzkum: manželství pro všechny páry podporuje 65 % lidí

Nejnovější čísla pocházejí z průzkumu agentury MindBridge Consulting, který proběhl v květnu 2022. I ten potvrdil podporu 65 % české veřejnosti. Své postoje vyjadřovali dotázaní ve věku 18 až 70 let a výsledky prokázaly, že podpora výrazně souvisí s věkem a pohlavím. Mezi nejmladšími respondenty dosahuje 83 %, s narůstajícím věkem postupně klesá na nižší úroveň.

Petici za manželství pro všechny páry již v ČR podepsalo přes 165 tisíc lidí. I kampaň před prezidentskými volbami ukázala, že rovnost a zlepšení životních podmínek LGBT lidí, rodin a dětí patří mezi témata, na jejichž základě zejména mladší voliči a voličky vybírají kandidáta/ku, které/mu dají svůj hlas. Gay a lesbické páry v současnosti mohou uzavírat sňatky v 34 zemích světa a podpora rovného manželství tam následně podle průzkumů značně roste. Není se čemu divit, nic z hrozeb odpůrců se totiž nikde nenaplnilo. Ve Sněmovně přesto od června 2022 leží podruhé předložený zákon o manželství pro všechny páry a vláda k němu vydala vlažné neutrální stanovisko. Přitom na změnu LGBT lidé čekají již opravdu netrpělivě. Z dotazníkového šetření Veřejné ochránkyně práv z roku 2019 vyplynulo, že pro 96 % z nich by zákonná úprava znamenala výrazné zlepšení kvality života. A to nejen jich samotných, ale i jejich rodin a dětí.

 

Kdy už politické vedení naší země pochopí, že se nacházíme ve čtvrtině 21. století a je na čase začít naslouchat tomu, co si přejí občané a především statisíce LGBT lidí? Sněmovno, dělej svoji práci a při hlasování o manželství pro všechny páry respektuj postoj společnosti, kterou reprezentuješ. Rovnoprávnost není extrém. Rovnoprávnost je samozřejmost.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.