Manželství pro gay a lesbické páry dlouhodobě podporuje kolem 65 % lidí v Česku. Na co ještě čekáte, poslanci a poslankyně?

Když začalo být manželství pro gay a lesbické páry v USA v roce 2015 dostupné ve všech státech unie, podporovalo ho 55 % Američanů a Američanek. Ve Francii s ním před zavedením souhlasilo 57 % a ve Španělsku 66 % lidí. Veřejná podpora v Anglii a Walesu dosahovala 53 % předtím, než Alžběta II. podepsala královský souhlas s rovnými sňatky. Jak je tedy možné, že v České republice, kde manželství pro všechny páry podle renomovaných agentur dlouhodobě podporuje 65 % obyvatel, ho stále nemáme?

Český parlament rozhodně nevyžaduje, aby schvalované zákony měly jasně převažující podporu veřejnosti. Zákaz kouření v restauracích schválil v roce 2015 za situace, kdy tento záměr podle CVVM podporovalo 58 % lidí. Podpora manželství pro všechny páry je rozhodně silnější. 

Jak rostla podpora veřejnosti

Obavy české veřejnosti z manželství párů tvořených dvěma muži nebo ženami jako dosud málo známého fenoménu začaly podle výzkumů opadat již v roce 2009. Tehdy se mohly brát gay a lesbické páry pouze ve třech evropských zemích. Po dalších pěti letech, kdy byla česká společnost v postoji k rovnému manželství rozdělená zhruba půl na půl, však v průzkumech veřejného mínění začal převažovat podpůrný postoj. Ten v roce 2015 v průzkumu CVVM vyjádřilo 49 % a v průzkumu Pew Research Center dokonce 67 % dotázaných.  

Pro objektivnější výsledek výzkumníci počátkem roku 2019 zprůměrovali reprezentativní průzkumy agentur Pew Research Center (rok 2015), Median a CVVM (oba 2018) a zjistili, že manželství pro všechny páry již tehdy podporovalo 61 % české společnosti. Mezi mladými lidmi do 29 let to bylo dokonce 73 %.

Agentura Median v témže roce provedla nový průzkum, který ukázal podporu 67 % obyvatel. To znamená hlas 5,7 milionu legitimních voličů a voliček. K podpoře manželství pro všechny páry mezi mladými lidmi se přidala další generace – mezi lidmi středního věku narostl souhlas na 74 %. 

Po covidové pauze provedla průzkum zaměřený na manželství v červenci 2021 agentura NMS Market Research. Potvrdil podporu sňatků gay a lesbických párů u 65 % české veřejnosti, vyšší míra souhlasu byla tradičně u žen a mladých lidí do 34 let. K podpoře manželství pro všechny páry mezi mladými lidmi se přidala další generace – mezi lidmi středního věku narostl souhlas na 74 %. Dlouhodobý trend podpory rovných sňatků napříč společností potvrdil také další průzkum agentury Median z první půlky roku 2021. Podle zatím nejrozsáhlejšího šetření mezi 7417 respondenty a respondentkami podpora české populace neklesá pod 62% úroveň. 

Přesto v tu dobu v Poslanecké sněmovně už tři roky ležel zákon o manželství pro všechny páry, který sice prošel do druhého čtení v dubnu 2021, ale zmizel v propadlišti dějin spolu se starou Sněmovnou. Tu po parlamentních volbách v říjnu 2021 nahradili nově zvolení poslanci a poslankyně.

Nejnovější průzkum: manželství pro všechny páry podporuje 65 % lidí

Nejnovější čísla pocházejí z průzkumu agentury MindBridge Consulting, který proběhl v květnu 2022. I ten potvrdil podporu 65 % české veřejnosti. Své postoje vyjadřovali dotázaní ve věku 18 až 70 let a výsledky prokázaly, že podpora výrazně souvisí s věkem a pohlavím. Mezi nejmladšími respondenty dosahuje 83 %, s narůstajícím věkem postupně klesá na nižší úroveň.

Petici za manželství pro všechny páry již v ČR podepsalo přes 165 tisíc lidí. I kampaň před prezidentskými volbami ukázala, že rovnost a zlepšení životních podmínek LGBT lidí, rodin a dětí patří mezi témata, na jejichž základě zejména mladší voliči a voličky vybírají kandidáta/ku, které/mu dají svůj hlas. Gay a lesbické páry v současnosti mohou uzavírat sňatky v 34 zemích světa a podpora rovného manželství tam následně podle průzkumů značně roste. Není se čemu divit, nic z hrozeb odpůrců se totiž nikde nenaplnilo. Ve Sněmovně přesto od června 2022 leží podruhé předložený zákon o manželství pro všechny páry a vláda k němu vydala vlažné neutrální stanovisko. Přitom na změnu LGBT lidé čekají již opravdu netrpělivě. Z dotazníkového šetření Veřejné ochránkyně práv z roku 2019 vyplynulo, že pro 96 % z nich by zákonná úprava znamenala výrazné zlepšení kvality života. A to nejen jich samotných, ale i jejich rodin a dětí.

 

Kdy už politické vedení naší země pochopí, že se nacházíme ve čtvrtině 21. století a je na čase začít naslouchat tomu, co si přejí občané a především statisíce LGBT lidí? Sněmovno, dělej svoji práci a při hlasování o manželství pro všechny páry respektuj postoj společnosti, kterou reprezentuješ. Rovnoprávnost není extrém. Rovnoprávnost je samozřejmost.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 34 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Koho volit v prezidentských volbách 2023?

V prvním kole prezidentské volby zvítězil Petr Pavel, na druhém místě skončil Andrej Babiš. Druhé kolo proběhne v pátek 27. a sobotu 28. ledna. Přinášíme vám aktuální přehled postojů obou postupujících prezidentských kandidátů na manželství pro všechny páry. Prosíme vás, jděte k volbám.

Manželství pro gay a lesbické páry dlouhodobě podporuje kolem 65 % lidí v Česku. Na co ještě čekáte, poslanci a poslankyně?

Když začalo být manželství pro gay a lesbické páry v USA v roce 2015 dostupné ve všech státech unie, podporovalo ho 55 % Američanů a Američanek. Ve Francii s ním před zavedením souhlasilo 57 % a ve Španělsku 66 % lidí. Veřejná podpora v Anglii a Walesu dosahovala 53 % předtím, než Alžběta II. podepsala královský souhlas s rovnými sňatky. Jak je tedy možné, že v České republice, kde manželství pro všechny páry podle renomovaných agentur dlouhodobě podporuje 65 % obyvatel, ho stále nemáme?

Maminky Míša a Šárka: Stát nás vnímá jako rodinu, jen když jde o peníze

Po romantické žádosti o ruku na pláži v Turecku spolu Míša a Šárka před třemi lety vstoupily do registrovaného partnerství. Letos v květnu se jim narodil vytoužený syn Lukášek, jehož biologickou matkou je Míša. Přestože měly výbornou zkušenost s přístupem porodnice a užívají si skvělé vztahy s prarodiči z obou stran, jeden zážitek jim vstup do mateřství pokazil. Byla to chvíle, kdy se projevil neférový přístup státu, který rodiny tvořené dvěma maminkami či tatínky uznává, jen když se mu to hodí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.