Většina Američanů přeje manželství všem. I muslimové!

Většina amerických muslimů a muslimek podporuje právo gay a lesbických párů na sňatek. Došel k tomu průzkum Public Religion Research Institute, kterého se zúčastnilo více než 40 tisíc lidí napříč celými Spojenými státy.

muslimove.jpg

Jedná se o velmi překvapivý jev – stále totiž přetrvává odpor předních náboženských vůdců k rozhodnutí Nejvyššího soudu USA v kauze Obergefell proti Hodgesovi, které legalizovalo gay a manželství ve všech padesáti amerických státech. Ačkoliv duchovní i nadále manželství pro všechny odmítají, samotní věřící jsou zřejmě jiného názoru.

„Většina náboženských skupin v USA gay a lesbické manželství podporuje. V některých se jedná dokonce o drtivou většinu: 97 procent unitářů, 80 procent buddhistů, 80 procent nábožensky nevyhraněných, 77 procent Židů a 75 procent hinduistů,“ píše se ve výsledcích průzkumu. „U ostatních se pak jedná dvoutřetinovou podporu: 67 procent protestantů, 66 procent katolíků, 66 procent pravoslavných a 51 procent muslimů.“

Ačkoliv se u muslimů a muslimek jedná o těsnou většinu, pouze 34 procent respondentů a respondentek uvedlo, že jsou zásadně proti. Patnáct procent z nich nemá na otázku jednoznačný názor. Ač jsou tedy muslimové a muslimky stereotypně vnímáni jako nejvíce nepřátelská náboženská skupina, pokud jde o práva LGBT lidí, v některých lokalitách mohou mile překvapit.

Naopak většinově proti manželství gayů a leseb jsou evangelíci (58 procent) společně s mormony (53 procent) a Svědky Jehovovými (63 procent).

Většina Států je pro

Co se týče Spojených států jako takových, 61 procent Američanů a Američanek souhlasí s právem gayů a leseb na uzavření manželství. Většinovou podporu zaznamenalo ve 44 z 50 států USA. Manželskou rovnost odmítá většina obyvatel pouze v Alabamě, Mississippi, Tennessee, Západní Virginii, Louisianě a Severní Karolíně.

V průzkumu občané a občanky USA také podpořili zákonná opatření proti diskriminaci LGBT menšiny v zaměstnání, bydlení a přístupu ke zboží a službám. Souhlasí s nimi 70 procent Američanů a Američanek, a to navzdory tomu, že se Republikánská strana právě těmto otázkám dlouhodobě vyhýbá, ba je dokonce aktivně bojkotuje.

60 procent Američanů a Američanek také odmítá náboženské výjimky z antidiskriminačních zákonů, které by soukromým podnikatelům a podnikatelkám umožnily odmítnout poskytnutí služeb gay a lesbickým párům. Týká se to zejména svateb.

Má například květinářka právo odmítnout navázat kytici na gay svatbu? Má provozovatel sňatkové agentury právo odmítnout uspořádat svatební obřad pro lesbický pár? Nejde tady jen o LGBT témata – tématem je například také právo lékařů a lékařek na to, aby z náboženských důvodů odmítli provést interrupci.

Odpovědi na tyto otázky obecně vyvolávají velké vášně nejen v USA, ale také u protinožců a dokonce i v Evropě, kde například soud v Belfastu uvalil pokutu na cukráře, kteří odmítli upéct dort s nápisem na podporu LGBT práv.

 

Jak to vidí Češi a Češky? I u nás manželství pro všechny podporuje většina lidí. Pozitivní zprávu přinesl průzkum, který pro nás zpracovala agentura MEDIAN. Podívejte se na výsledky!

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.