Když se milují, není co řešit, myslí si Češi

Nejnovější výzkum veřejného mínění společnosti MEDIAN ukazuje, jak se lepší postoje Čechů a Češek k LGBT komunitě. Máme velkou radost: nejen koalice neziskových organizací Jsme fér podporuje manželství pro všechny. Jsou s námi skoro tři čtvrtiny obyvatel Česka!

nevesty.jpg

„Rok od zahájení kampaně Jsme fér můžeme s jistotou říci, že Češi a Češky rozhodně nestojí v cestě štěstí gay a lesbickým párům. Ba naopak: 75 procent společnosti věří tomu, že když dva se mají rádi, měli by mít možnost se vzít,“ říká šéf Jsme fér Czeslaw Walek. „Před rokem jsme zahájili celospolečenskou debatu o tom, že je fér, aby se gay a lesbické páry mohly u nás brát. A téma ve společnosti rezonuje,“ dodává.

Společnost MEDIAN v únoru 2018 realizovala výzkum, kterého se zúčastnilo celkem 1 216 respondentů. Výzkum je reprezentativní pro populaci starší 18 let z hlediska pohlaví, vzdělání, krajů, věku, velikosti obce a také podle přístupu k internetu.

Z výsledků vyplývá, že:

  • 75 % respondentů a respondentek souhlasí s výrokem: „Když se dva lidé milují, mají mít možnost zajištěného partnerského života v manželství bez ohledu na svoji sexuální orientaci.“

  • 71 % respondentů a respondentek souhlasí s výrokem: „Gayové a lesby by měli mít možnost adoptovat biologické dítě svého partnera, pokud nějaké dítě má.“

  • 61 % respondentů a respondentek souhlasí s výrokem: „Gayové a lesby by měli mít možnost adoptovat společně děti například z ústavů.“

Podpora rovných práv pro LGBT komunitu stoupá, zejména v oblasti sňatků a adopcí dětí. Podporu obecně více vyjadřují ženy, mladší lidé a lidé s vyšším vzděláním, tedy ti, kteří mají častěji liberálnější postoje.

„Zajímavá je v těchto otázkách právě vyšší podpora žen – volnější postoj k zažitým genderovým rolím v rodinném životě může mimo jiné plynout z jejich tradičního postavení v rodině, které se postupně mění. Hodnocení adopcí ženami může být založeno více na citech a na tom, co je dobré pro dítě, a méně na zažitých zvyklostech,“ komentuje socioložka Lea Michalová z agentury MEDIAN.

„Největší rozdíl v podpoře adopcí gay a lesbickými páry mezi muži a ženami je ve věku mezi 45 a 54 lety. Tedy u generace, která mívá děti v dospívajícím věku a může řešit právě otázky spojené s jejich sexualitou, a navíc sama dospěla v době, kdy tato tématika byla tabu,“ uzavírá Michalová, která se svým týmem navázala na obdobný výzkum z roku 2016, kdy pro manželství bylo 68 procent respondentů.

Dozrála česká společnost? Je připravená na manželství pro všechny? Herec a aktivista Jiří Hromada si myslí, že ano: přečtěte si, co k tématu napsal v reakci na výroky senátora Jiřího Čunka.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Partnerství nestačí: Proč stejnopohlavní páry stále čelí nerovnosti?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Jak se to stalo a proč se Česká republika stále vyhýbá plné rovnoprávnosti pro všechny páry? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (letní dvojčíslo 7-8/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková právní analýzu. První část je ohlédnutí za celou cestou od roku 1989 do současnosti.

Senátoři a senátorky navrhují změny v zákoně o partnerství: Omezí práva stejnopohlavním i heterosexuálním párům.

V prvním červencovém týdnu se senátní opozice opět pokusila zvrátit konsenzus ohledně zákona o partnerství, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a prošel Senátem. Na jednání Podvýboru pro rodinu Výboru pro sociální politiku předložila jeho předsedkyně, senátorka Jitka Chalánková, společně se senátory Jiřím Oberfalzerem (ODS a TOP 09), Patrikem Kunčarem (KDU-ČSL a nezávislí) a senátorkou Danielou Kovářovou (nezávislá) senátní návrh zákona, který by měl změnit právě schválený zákon o partnerství.

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.