Když se milují, není co řešit, myslí si Češi

Nejnovější výzkum veřejného mínění společnosti MEDIAN ukazuje, jak se lepší postoje Čechů a Češek k LGBT komunitě. Máme velkou radost: nejen koalice neziskových organizací Jsme fér podporuje manželství pro všechny. Jsou s námi skoro tři čtvrtiny obyvatel Česka!

nevesty.jpg

„Rok od zahájení kampaně Jsme fér můžeme s jistotou říci, že Češi a Češky rozhodně nestojí v cestě štěstí gay a lesbickým párům. Ba naopak: 75 procent společnosti věří tomu, že když dva se mají rádi, měli by mít možnost se vzít,“ říká šéf Jsme fér Czeslaw Walek. „Před rokem jsme zahájili celospolečenskou debatu o tom, že je fér, aby se gay a lesbické páry mohly u nás brát. A téma ve společnosti rezonuje,“ dodává.

Společnost MEDIAN v únoru 2018 realizovala výzkum, kterého se zúčastnilo celkem 1 216 respondentů. Výzkum je reprezentativní pro populaci starší 18 let z hlediska pohlaví, vzdělání, krajů, věku, velikosti obce a také podle přístupu k internetu.

Z výsledků vyplývá, že:

  • 75 % respondentů a respondentek souhlasí s výrokem: „Když se dva lidé milují, mají mít možnost zajištěného partnerského života v manželství bez ohledu na svoji sexuální orientaci.“

  • 71 % respondentů a respondentek souhlasí s výrokem: „Gayové a lesby by měli mít možnost adoptovat biologické dítě svého partnera, pokud nějaké dítě má.“

  • 61 % respondentů a respondentek souhlasí s výrokem: „Gayové a lesby by měli mít možnost adoptovat společně děti například z ústavů.“

Podpora rovných práv pro LGBT komunitu stoupá, zejména v oblasti sňatků a adopcí dětí. Podporu obecně více vyjadřují ženy, mladší lidé a lidé s vyšším vzděláním, tedy ti, kteří mají častěji liberálnější postoje.

„Zajímavá je v těchto otázkách právě vyšší podpora žen – volnější postoj k zažitým genderovým rolím v rodinném životě může mimo jiné plynout z jejich tradičního postavení v rodině, které se postupně mění. Hodnocení adopcí ženami může být založeno více na citech a na tom, co je dobré pro dítě, a méně na zažitých zvyklostech,“ komentuje socioložka Lea Michalová z agentury MEDIAN.

„Největší rozdíl v podpoře adopcí gay a lesbickými páry mezi muži a ženami je ve věku mezi 45 a 54 lety. Tedy u generace, která mívá děti v dospívajícím věku a může řešit právě otázky spojené s jejich sexualitou, a navíc sama dospěla v době, kdy tato tématika byla tabu,“ uzavírá Michalová, která se svým týmem navázala na obdobný výzkum z roku 2016, kdy pro manželství bylo 68 procent respondentů.

Dozrála česká společnost? Je připravená na manželství pro všechny? Herec a aktivista Jiří Hromada si myslí, že ano: přečtěte si, co k tématu napsal v reakci na výroky senátora Jiřího Čunka.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.