Když se milují, není co řešit, myslí si Češi

Nejnovější výzkum veřejného mínění společnosti MEDIAN ukazuje, jak se lepší postoje Čechů a Češek k LGBT komunitě. Máme velkou radost: nejen koalice neziskových organizací Jsme fér podporuje manželství pro všechny. Jsou s námi skoro tři čtvrtiny obyvatel Česka!

nevesty.jpg

„Rok od zahájení kampaně Jsme fér můžeme s jistotou říci, že Češi a Češky rozhodně nestojí v cestě štěstí gay a lesbickým párům. Ba naopak: 75 procent společnosti věří tomu, že když dva se mají rádi, měli by mít možnost se vzít,“ říká šéf Jsme fér Czeslaw Walek. „Před rokem jsme zahájili celospolečenskou debatu o tom, že je fér, aby se gay a lesbické páry mohly u nás brát. A téma ve společnosti rezonuje,“ dodává.

Společnost MEDIAN v únoru 2018 realizovala výzkum, kterého se zúčastnilo celkem 1 216 respondentů. Výzkum je reprezentativní pro populaci starší 18 let z hlediska pohlaví, vzdělání, krajů, věku, velikosti obce a také podle přístupu k internetu.

Z výsledků vyplývá, že:

  • 75 % respondentů a respondentek souhlasí s výrokem: „Když se dva lidé milují, mají mít možnost zajištěného partnerského života v manželství bez ohledu na svoji sexuální orientaci.“

  • 71 % respondentů a respondentek souhlasí s výrokem: „Gayové a lesby by měli mít možnost adoptovat biologické dítě svého partnera, pokud nějaké dítě má.“

  • 61 % respondentů a respondentek souhlasí s výrokem: „Gayové a lesby by měli mít možnost adoptovat společně děti například z ústavů.“

Podpora rovných práv pro LGBT komunitu stoupá, zejména v oblasti sňatků a adopcí dětí. Podporu obecně více vyjadřují ženy, mladší lidé a lidé s vyšším vzděláním, tedy ti, kteří mají častěji liberálnější postoje.

„Zajímavá je v těchto otázkách právě vyšší podpora žen – volnější postoj k zažitým genderovým rolím v rodinném životě může mimo jiné plynout z jejich tradičního postavení v rodině, které se postupně mění. Hodnocení adopcí ženami může být založeno více na citech a na tom, co je dobré pro dítě, a méně na zažitých zvyklostech,“ komentuje socioložka Lea Michalová z agentury MEDIAN.

„Největší rozdíl v podpoře adopcí gay a lesbickými páry mezi muži a ženami je ve věku mezi 45 a 54 lety. Tedy u generace, která mívá děti v dospívajícím věku a může řešit právě otázky spojené s jejich sexualitou, a navíc sama dospěla v době, kdy tato tématika byla tabu,“ uzavírá Michalová, která se svým týmem navázala na obdobný výzkum z roku 2016, kdy pro manželství bylo 68 procent respondentů.

Dozrála česká společnost? Je připravená na manželství pro všechny? Herec a aktivista Jiří Hromada si myslí, že ano: přečtěte si, co k tématu napsal v reakci na výroky senátora Jiřího Čunka.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Senátní konferenci Jsme fér zahájí prezident Petr Pavel a irský premiér Leo Varadkar

Mezinárodní konferenci Manželství a rodičovství pro gay a lesbické páry: domácí a zahraniční zkušenosti pořádá iniciativa Jsme fér ve středu 28. června v Senátu Parlamentu ČR pod záštitou jeho předsedy Miloše Vystrčila. Cílem odborného setkání je vyvrátit nejasnosti, lži a nepodložené obavy, které občas zaznívají i z úst některých poslanců a poslankyň, a zprostředkovat České republice aktuální vědecké poznatky i zkušenosti ze zemí, kde se gayové a lesby mohou brát již několik let, či dokonce desetiletí.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.