12. 10. 2024
Filip Milde
Nový průzkum: alarmující nárůst diskriminace vůči LGBT+ lidem v ČR a nízká důvěra v politickou reprezentaci
Významný nárůst diskriminace a násilí vůči lesbám, gayům, bi a trans lidem v České republice a alarmující nedůvěru LGBT lidí v politickou reprezentaci odhalil nedávný průzkum „Znáte svá práva?“. Provedly ho organizace Queer Geography a spolek Prague Pride ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy a slovinskou lidskoprávní organizací Legebitra. Výsledky průzkumu rovněž ukazují, že v řešení své nelehké situace se LGBT lidé spoléhají především na Ústavní soud.
Průzkum, který proběhl v červnu a červenci 2024, zkoumal povědomí o právech a zkušenosti s diskriminací mezi téměř 1900 LGBT lidmi v České republice a více jak 300 ve Slovinsku. Kontexty obou zemí jsou si v mnohém podobné, v jiných aspektech se výrazně liší – například v tom, že Slovinsko již přijalo rovné manželství. Data ze dvou zemí s podobným vývojem, ale odlišným současným stavem budou nyní podrobována bližší srovnávací analýze.
Metodologie výzkumu byla navržena tak, aby bylo dosaženo co nejvyšší rozmanitosti a inkluzivity mezi LGBT respondenty a respondentkami. Průzkum financovaný Evropskou unií v rámci projektu „Znejte svá práva“ odhalil řadu znepokojivých trendů, které vyžadují okamžitou pozornost a legislativní zlepšení.
Hlavní zjištění průzkumu „Znáte svá práva?” v České republice:
-
Vysoká míra diskriminace a obtěžování: Za poslední rok uvedlo zkušenosti s diskriminací nebo obtěžováním 42 % dotazovaných. To je značný nárůst oproti minulým měřením. Ve studii „Být LGBTQ+ v Česku 2022“ to bylo 35 %, ve studii Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA) „K rovnosti LGBTI je ještě dlouhá cesta“ z roku 2019 mělo tuto zkušenost 31 % dotázaných.
-
Nárůst fyzického a sexuálního násilí: Ve srovnání s předchozími lety dochází k nárůstu incidentů fyzického a sexuálního násilí. V letošním průzkumu se 23 % respondentů a respondentek svěřilo, že má tyto zkušenosti. V předchozích studiích „Být LGBTQ+ v Česku“ byla tato čísla nižší – v roce 2022 takové zkušenosti uvedlo 18 % dotázaných a ve vydání z roku 2019 to bylo jen 15 %.
-
Nízká míra hlášení incidentů: Převážná většina (90 %) incidentů diskriminace nebo násilí zůstává nenahlášena, což poukazuje na hlubokou nedůvěru v instituce.
-
Nedostatečné právní povědomí: 73 % dotazovaných sice projevilo povědomí o existenci Listiny základních práv EU, ale celých 44 % neví nebo si není jistých tím, kdy ji může uplatnit. To naznačuje významnou mezeru v povědomí o právní ochraně základních lidských práv v rámci Evropské unie. Listina základních práv EU poskytuje LGBT lidem právní ochranu proti diskriminaci na základě sexuální orientace a garantuje rovnost před zákonem ve všech členských státech a zaručuje právo na respektování soukromého a rodinného života.
-
Extrémní nedůvěra v politickou reprezentaci: Dotázaní měli na škále deseti bodů ohodnotit, nakolik dle jejich mínění politická reprezentace podporuje narovnání práv LGBT+ lidí. V tomto hodnocení důvěry politici a političky dostali průměrně jen 3,5 bodů. Pouze 5 % LGBT+ lidí věří, že Parlament České republiky podporuje a zajišťuje rovnost pro LGBT občany a občanky. Výsledky také ukázaly, že v otázkách ochrany svých práv LGBT lidé nejvíce důvěřují Ústavnímu soudu (51 %).
Doporučení pro legislativní změny
Průzkum nepřehlédnutelně poukazuje na naléhavou potřebu posílit legislativu proti nenávisti a diskriminaci, zlepšit dostupnost a kvalitu podpory pro oběti násilí a zvýšit povědomí o právech jak u samotných obětí, tak i v širší veřejnosti. Výsledky průzkumu dále zdůrazňují, že hlavní prioritou pro LGBT lidi je uznání a právní podpora jejich rodin, včetně zavedení manželství pro všechny páry. Je zásadní, aby politické strany a státní instituce aktivně přistupovaly k zlepšení této situace a posilovaly legislativní a vzdělávací iniciativy zaměřené na ochranu, rovnoprávnost a podporu LGBT lidí, jejich rodin, a především jejich dětí v České republice.
Společně proti nenávisti – připomínka tragického výročí
V sobotu 12. října jsme si připomněli smutné výročí dvou let od tragické smrti dvou LGBT lidí – Juraje a Matúše, kteří byli zavražděni při teroristickém útoku v bratislavském klubu Tepláreň. Přestože došlo k této tragédii, LGBT lidé na Slovensku nadále čelí opakovaným útokům a narůstající nenávisti.
Podobná situace je i v České republice. V říjnu 2022 vyzvalo 24 lidskoprávních organizací, spolků a iniciativ českou vládu i parlament prostřednictvím otevřené výzvy „Společně proti nenávisti“, aby zabránili podobnému krveprolití a zhoršování situace LGBT lidí v České republice. Tato výzva zdůrazňovala, že právě politické vedení země má v rukou klíč k řešení zhoršující se bezpečnostní situace, a doporučila jednoduché legislativní změny: doplnění LGBT lidí mezi skupiny osob specificky chráněných před předsudečnou trestnou činností, legalizaci manželství pro všechny páry a zrušení zastaralého požadavku na kastraci trans lidí. Ani jeden z těchto návrhů zatím nebyl na politické úrovni vyřešen. Přitom podle nového průzkumu míra diskriminace a obtěžování LGBT lidí v České republice narůstá.
“Výsledky studie „Znáte svá práva?“ ukázaly na dva klíčové problémy, které oslabují snahy o efektivní ochranu základních práv LGBT+ lidí. Na jedné straně se jedná o relativně nízké povědomí o klíčových právech a procesních nástrojích jejich ochrany, ať již na úrovní domácího práva či práva EU, na druhé straně pak stojí nízká důvěra nejen v politickou reprezentaci, ale též v justici a další orgány veřejné moci, která vede k neochotě bránit svá práva právní cestou. Naprostá většina případů diskriminačního zacházení, fyzického a sexuálního násilí zůstává zcela právem nezachycena. Zároveň studie poukazuje na fakt, že ve společnosti dochází k nárůstu diskriminačního zacházení, fyzického a sexuálního násilí proti LGBT+ lidem. Vše tedy naznačuje, že k zajištění efektivní ochrany práv je nutné, aby státní orgány aktivně budovaly důvěru v očích LGBT+ lidí a aby došlo k posílení právního povědomí LGBT+ osob.”
Karel Řepa, odborný asistent Centra pro konstitucionalismus a lidská práva a Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy
Další alarmující údaje a události. Inspirací jsou ruské zákony
Podle průzkumu Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA) z roku 2024 se s obtěžováním nebo nenávistnými projevy setkalo 63 % LGBT lidí v České republice. To je nejvyšší míra v celé EU.
Hnutí SPD navrhlo 10. října 2024 do programu jednání Sněmovny bod „Ochrana dětí před propagací LGBT“, což odráží rétoriku a snahy o změny, včetně těch legislativních, které cílí na cenzuru LGBT lidí, a které se šíří ze zemí východně od nás, kde dochází k erozi demokracie a právního státu. Mezi státy, které taková legislativní opatření přijaly, patří Rusko, Maďarsko, nejnověji pak Bulharsko a Gruzie.
Důležité zdroje:
Celou zprávu k průzkumu "Znáte svá práva" najdete na tomto odkazu.