Rumunsko možná zakáže manželství pro všechny

Spolu s protinožci by měli o definici manželství brzy rozhodovat také Rumuni. Na rozdíl od Austrálie se zde však neřeší to, zda manželství zpřístupnit či nezpřístupnit párům stejného pohlaví, nýbrž zda jim ho zcela zakázat.

rumunsko_ustavni_soud.jpg

V pozadí konaného referenda je občanská společnost Koalice za rodinu, které se v loňském roce podařilo nasbírat 3 miliony podpisů za ústavní definici manželství jako svazku mezi „mužem a ženou“ namísto jeho stávající definice jako svazku mezi „manželi“. Nová ústavní definice by pak nepřipouštěla jakoukoli jinou definici manželství a tím pádem by bylo prakticky nemožné je legalizovat, i kdyby se v budoucnu změnilo společenské a politické klima.

Liberální kroky v ohrožení

Rumunskou ústavu lze podle zákonů měnit buď po souhlasu prezidenta, vlády a minimálně čtvrtiny všech zákonodárců nebo nejméně 500 tisíc občanů a občanek, co jsou schopní volit. Jakýkoli návrh na změnu ústavy přijatý v referendu je pak pro parlament závazný, musí mu vyhovět.

V pozadí celé akce stojí obavy z možné budoucí legalizace manželství pro všechny. Ač se jedná o sociálně-konzervativní východoevropskou zemi s vysokým vlivem pravoslavné církve, v Rumunsku existují politici, kteří jsou ve vztahu k definici manželství poměrně liberální.

Jedním z nich je centristický prezident Klaus Iohannis, etnický Němec, který řekl, že vzhledem ke své příslušnosti k náboženské menšině podporuje toleranci a otevřenost ke všem odlišnostem. Také podle vlastních slov odmítá jakýkoli náboženský fanatismus. V Rumunsku také dlouho běží kampaň za legalizaci registrovaného partnerství, ale všechny návrhy byly doposud v parlamentu zamítnuty.

Koalice za rodinu vs. lidskoprávní skupiny

Rumunský parlament už lidskoprávní skupiny (včetně místní LGBT asociace Accept) několikrát vyzvaly k odmítnutí navržené ústavní změny. Hrozily mu stížností u orgánů Evropské unie pro porušování občanských práv a svobod. Jejich šance jsou však mizivé vzhledem k tomu, že referendum podobného typu proběhlo i v jiných členských zemích – v roce 2013 v Chorvatsku nebo v roce 2015 na Slovensku, kde se setkalo s neúspěchem kvůli nízké účasti.

Občanská aktivita Koalice za rodinu je však kritizována i kvůli svým dalším snahám: o restriktivní potratovou a rozvodovou politiku, diskriminaci neúplných rodin a nemanželských dětí.

Zákaz rovnou v Ústavě?

Návrh změny ústavy loni podpořil i rumunský Ústavní soud. Pokud se pro ni vysloví i většina oprávněných voličů, což je vzhledem k tamním společenským poměrům a zmiňovanému vlivu pravoslavné církve velmi pravděpodobné, pak se Rumunsko zařadí mezi evropské země, které mají v ústavě zakázané stejnopohlavní sňatky. První z nich se stalo v roce 1991 sousední Bulharsko. Dalšími jsou Litva, Lotyšsko, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko.

Ústavní definice manželství jako svazku muže a ženy však nebrání případné legalizaci registrovaného partnerství, které může homosexuálním párům dát stejná práva a povinnosti, jako má manželství. Příkladem jsou Maďarsko a Chorvatsko. V obou sice platí ústavní zákaz stejnopohlavních sňatků, ale zároveň tam gay a lesbické páry uzavírají registrovaná partnerství.


Foto:
Accept Romania

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.