Den zlomených srdcí. Poslanci o manželství pro všechny opět nejednali

Loni v listopadu se v Poslanecké sněmovně rozproudila diskuze o manželství pro všechny. Od té doby se bohužel do hledáčku politiků a političek nedostala. V úterý přišel na řadu návrh, aby se k projednávání vrátili. Pro tentokrát bez úspěchu.

Zlomená srdce z lineckého těsta rozdávali zástupci a zástupkyně férové kampaně těm, co přicházeli do Sněmovny v úterý ráno a po poledni. Poslancům a poslankyním tak chtěli připomenout, že absence politického dialogu o manželství pro všechny láme srdce jak LGBT lidem, tak jejich rodinám i přátelům.

„Chceme lidem osladit den, ať už budou hlasovat pro, nebo proti,“ vysvětlila Adéla Horáková z týmu Jsme fér pro Aktuálně.cz. „Od začátku kampaně věříme ve společenský dialog s lidmi, kteří nás třeba zatím ještě nepodporují. Bavíme se se všemi.“

K projednání zákona o manželství pro všechny vyzval na začátku úterní schůze poslanec za Piráty František Kopřiva; navrhl ho zařadit jako pevný bod schůze. Většina poslanců a poslankyň se zdržela hlasování, a návrh tak neprošel. Nebylo to velké překvapení, pro řadu z nich návrh přišel poněkud nečekaně. Účelem bylo zřejmě spíše povzbudit znova diskuzi a upozornit na to, že zákon o manželství pro všechny ve Sněmovně stále leží.

Čím dříve, tím lépe

V debatě, která začala loni na podzim, politici a političky po úterním hlasování zatím nepokračují. Nicméně je na místě připomenout, že jeho výsledek neodráží jejich postoje k manželství pro všechny jako takovému.

Neznamená to ani, že by Sněmovna novelu zákona zcela zametla pod stůl. K projednání by mělo dojít, i když zatím není zařazené jako pevný bod. Je však důležité, aby se k němu poslanci a poslankyně vrátili co nejdříve – to aby novela nezapadla a aby byl dostatek času k jejímu projednání.

Většina české společnosti přitom manželství pro všechny podporuje. Podle průzkumů agentur Pew Research Center, Median a CVVM souhlasí 5,2 milionu tuzemských voličů a voliček s tím, aby se gay a lesbické páry mohly brát.

Věříme, že je načase, aby preference Čechů a Češek vzali v potaz i jejich volení zástupci a zástupkyně. I proto se s nimi bavíme o tom, že je nový zákon klíčový a nesmí ve Sněmovně zapadnout. Napište jim o tom i vy.

srdce01.jpg

srdce02.jpg

srdce03.jpg

srdce04.jpg

Foto: Pavel Ubrankowicz

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné manželství, ústavní zákaz, Navrátilův návrh, “narovnání práv”...taky se v tom ztrácíte? Přehledně vám to vyjasníme

Několik zákonných úprav týkajících se manželství pro všechny páry čeká v Poslanecké sněmovně na hlasování. A některé nápady jen tak visí ve vzduchu. Taky se přestáváte v situaci orientovat? Nenechte se ošálit sliby kompromisů a narovnání práv. A zpozorněte - riziko ústavního zákazu se výrazně zvýšilo. Pojďme si zrekapitulovat, jaké čtyři varianty jsou ve hře.

5 důvodů, proč je ústavní zákaz rovných sňatků nebezpečím pro celou společnost

Letošní 29. červen byl pro nás velkým dnem. Poslanecká sněmovna konečně hlasovala o zákonu o manželství pro všechny páry a poslala ho do druhého čtení. Zároveň přišla noční můra – poslanci a poslankyně totiž stejně podpořili i ústavní zákaz rovných sňatků. (Někteří ve Sněmovně dokonce hlasovali pro oba zákony, byť jdou zcela proti sobě.) Proč je ústavní zákaz nebezpečím pro celou společnost?

66 firem vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků

Téměř 70 firem působících v Česku vyzývá v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu k přijetí rovného manželství. Kromě morálních a lidskoprávních důvodů uvádí i negativní dopady nerovného přístupu na ekonomickou kondici země. Přijetí manželství pro všechny páry a odstranění diskriminace LGBT+ lidí má totiž podle ekonomické analýzy výzkumné organizace Open For Business potenciál ušetřit až 38 miliard korun ročně. Výzvu inicioval generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák a společně s dalšími signatáři a signatářkami nabízí premiérovi osobní schůzku.

Příští dva měsíce rozhodnou o rovných sňatcích. Jak se zapojit?

Během příštích dvou měsíců se skutečně rozhodne, zda poslanci a poslankyně pošlou zákon o rovných sňatcích do závěrečného čtení ve Sněmovně. Během této doby se budou rozhodovat, jak k hlasování přistoupí: budou zvažovat změny v zákoně nebo jestli odsouhlasí zákon bez jakýchkoliv zásahů nebo změn. Naším společným cílem a přáním je samozřejmě plnohodnotné rovné manželství se všemi právy, povinnostmi a stejným názvem. Jakékoliv jiné řešení si nikdo nepřeje. Aby vše dobře dopadlo, budeme potřebovat vaší pomoc.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.