Volby na Praze 9 pokračují. Přečtěte si, co nám řekli postupující kandidáti

Doplňovací volby do Senátu na Praze 9 směřují do druhého kola, které se bude konat 12. a 13. dubna. Z prvního kola postupují konzervativní kandidát Jan Jarolím (ODS) a David Smoljak (STAN), který podle vlastních slov podporuje rovnoprávnost gayů a leseb.

V doplňovacích volbách do Senátu na Praze 9 podle očekávání uspěli kandidáti pravice. Jedná se o tradičně pravicový obvod, kde post senátora dlouhodobě držela ODS. S výjimkou posledních voleb: v roce 2014 křeslo v Senátu získalo na hnutí ANO se silnou kandidátkou Zuzanou Baudyšovou. Ta letos ze zdravotních důvodů odstoupila, a občané a občanky Prahy 9 tak volí jejího nástupce.

Do druhého kola postoupil konzervativní starosta Prahy 9 Jan Jarolím v dresu ODS a s podporou lidovců. Získal 24,25 % hlasů. S pouze minimálním odstupem za ním skončil kandidát Starostů a nezávislých, scenárista a radní David Smoljak, s 23,53 % hlasů.

Druhé kolo se koná v pátek a v sobotu, výsledek je jen těžko předvídatelný. Bude záležet na volební účasti i na tom, jak voliče a voličky oslovili kandidáti, kteří nepostoupili, zejména třetí Petr Daubner za Piráty, čtvrtý Martin Hrubčík za ANO a pátý Martin Kroh za TOP 09.

Co říkají o manželství pro všechny

Zatímco Daubner a Kroh v naší anketě z minulého týdne vyjádřili podporu manželství pro všechny, Hrubčík se k tématu nevyjádřil a Jarolím nám napsal, že je proti.

Před druhým kolem nám svou odpověď zaslal David Smoljak, který manželství pro všechny spíše podporuje. V každém případě je pro rovná práva homosexuálních a heterosexuálních párů, stejně jako jejich dětí. Přečtěte si jeho odpověď:

Nuže, souhlasím s tím, že:

  • lidé se berou z lásky a láska je jen jedna – není homo nebo hetero verze;
  • děti, které vychovávají rodiče stejného pohlaví, by měly mít stejnou právní ochranu a právem zajištěné stabilní rodinné prostředí jako ostatní děti;
  • tento krok nikomu neublíží a spoustě lidí a rodin velmi pomůže.
  • Souhlasím, že gayové a lesby mají mít stejná práva jako heterosexuálové a děti vychovávané stejnopohlavními páry mají mít stejná práva jako děti biologických rodičů.

 

Jeho protivník, Jan Jarolím z ODS, je naopak proti manželství pro všechny. Před prvním kolem nám napsal:

Můžete mě označit za staromódního či zkostnatělého (věk mě k tomu opravňuje), ale nemohu jinak: jsem konzervativní, pro mne pojem manželství jednoznačně znamená staletími prověřený a definovaný svazek mezi mužem a ženou, ve vší mnohotvárnosti a bohatosti včetně možnosti počít dítě.

Neupírám však homosexuálním párům plná práva – včetně možnosti vychovávat děti. Mohou být k dítěti často láskyplnější než mnohé tzv. ‚normální‛ rodiny. A nebo rodiny neúplné (‚samoživitelé‛), to je problém. Posoudit toto komplexně však přísluší opravdu odborníkům – lékařům, psychologům, psychiatrům a dalším profesím – a tady zatím není jednoznačný závěr!

(Kráceno, zde uvádíme celou odpověď.)

 

Kompletní výsledky prvního kola najdete na stránkách Českého statistického úřadu. Druhé kolo doplňovacích voleb do Senátu Parlamentu ČR se ve volebním obvodu číslo 24 (Praha 9) koná 12. a 13. dubna 2019.

 

Foto z vernisáže Jedna láska, jedno manželství v Senátu PČR: Josef Rabara

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.