Volby na Praze 9 pokračují. Přečtěte si, co nám řekli postupující kandidáti

Doplňovací volby do Senátu na Praze 9 směřují do druhého kola, které se bude konat 12. a 13. dubna. Z prvního kola postupují konzervativní kandidát Jan Jarolím (ODS) a David Smoljak (STAN), který podle vlastních slov podporuje rovnoprávnost gayů a leseb.

V doplňovacích volbách do Senátu na Praze 9 podle očekávání uspěli kandidáti pravice. Jedná se o tradičně pravicový obvod, kde post senátora dlouhodobě držela ODS. S výjimkou posledních voleb: v roce 2014 křeslo v Senátu získalo na hnutí ANO se silnou kandidátkou Zuzanou Baudyšovou. Ta letos ze zdravotních důvodů odstoupila, a občané a občanky Prahy 9 tak volí jejího nástupce.

Do druhého kola postoupil konzervativní starosta Prahy 9 Jan Jarolím v dresu ODS a s podporou lidovců. Získal 24,25 % hlasů. S pouze minimálním odstupem za ním skončil kandidát Starostů a nezávislých, scenárista a radní David Smoljak, s 23,53 % hlasů.

Druhé kolo se koná v pátek a v sobotu, výsledek je jen těžko předvídatelný. Bude záležet na volební účasti i na tom, jak voliče a voličky oslovili kandidáti, kteří nepostoupili, zejména třetí Petr Daubner za Piráty, čtvrtý Martin Hrubčík za ANO a pátý Martin Kroh za TOP 09.

Co říkají o manželství pro všechny

Zatímco Daubner a Kroh v naší anketě z minulého týdne vyjádřili podporu manželství pro všechny, Hrubčík se k tématu nevyjádřil a Jarolím nám napsal, že je proti.

Před druhým kolem nám svou odpověď zaslal David Smoljak, který manželství pro všechny spíše podporuje. V každém případě je pro rovná práva homosexuálních a heterosexuálních párů, stejně jako jejich dětí. Přečtěte si jeho odpověď:

Nuže, souhlasím s tím, že:

  • lidé se berou z lásky a láska je jen jedna – není homo nebo hetero verze;
  • děti, které vychovávají rodiče stejného pohlaví, by měly mít stejnou právní ochranu a právem zajištěné stabilní rodinné prostředí jako ostatní děti;
  • tento krok nikomu neublíží a spoustě lidí a rodin velmi pomůže.
  • Souhlasím, že gayové a lesby mají mít stejná práva jako heterosexuálové a děti vychovávané stejnopohlavními páry mají mít stejná práva jako děti biologických rodičů.

 

Jeho protivník, Jan Jarolím z ODS, je naopak proti manželství pro všechny. Před prvním kolem nám napsal:

Můžete mě označit za staromódního či zkostnatělého (věk mě k tomu opravňuje), ale nemohu jinak: jsem konzervativní, pro mne pojem manželství jednoznačně znamená staletími prověřený a definovaný svazek mezi mužem a ženou, ve vší mnohotvárnosti a bohatosti včetně možnosti počít dítě.

Neupírám však homosexuálním párům plná práva – včetně možnosti vychovávat děti. Mohou být k dítěti často láskyplnější než mnohé tzv. ‚normální‛ rodiny. A nebo rodiny neúplné (‚samoživitelé‛), to je problém. Posoudit toto komplexně však přísluší opravdu odborníkům – lékařům, psychologům, psychiatrům a dalším profesím – a tady zatím není jednoznačný závěr!

(Kráceno, zde uvádíme celou odpověď.)

 

Kompletní výsledky prvního kola najdete na stránkách Českého statistického úřadu. Druhé kolo doplňovacích voleb do Senátu Parlamentu ČR se ve volebním obvodu číslo 24 (Praha 9) koná 12. a 13. dubna 2019.

 

Foto z vernisáže Jedna láska, jedno manželství v Senátu PČR: Josef Rabara

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Právní poradna: Znejte svá práva

Od 1. ledna 2025 vstupuje v účinnost nový zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry. Jsme tu, abychom vám pomohli s jakýmikoli dotazy či problémy, které mohou nastat při jeho zavádění, uzavírání partnerství nebo v souvislosti s osvojením dětí. Přečtěte si, jak vám můžeme pomoci, a neváhejte nás kontaktovat.

Nový průzkum: alarmující nárůst diskriminace vůči LGBT+ lidem v ČR a nízká důvěra v politickou reprezentaci

Významný nárůst diskriminace a násilí vůči lesbám, gayům, bi a trans lidem v České republice a alarmující nedůvěru LGBT lidí v politickou reprezentaci odhalil nedávný průzkum „Znáte svá práva?“. Provedly ho organizace Queer Geography a spolek Prague Pride ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy a slovinskou lidskoprávní organizací Legebitra. Výsledky průzkumu rovněž ukazují, že v řešení své nelehké situace se LGBT lidé spoléhají především na Ústavní soud.

Partnerství nestačí: jsou dvě kategorie protiústavní?

Český Parlament letos schválil "partnerství" pro stejnopohlavní páry, namísto rovnoprávného manželství. Je rozdělování lidí do dvou kategorií jen podle toho, koho milují, protiústavní? Ústavní soud Rakouska, Ústavní soud Slovinska a Nejvyšší soud USA na tuto otázku odpověděly, že ano. Můžeme se jejich úvahami inspirovat i my? Pro časopis Soukromé právo vydavatelství Wolters Kluwer (číslo 9/2024) připravila naše právnička Adéla Horáková druhou část své právní analýzy. První část analýzy se ohlédla za legislativními pokusy od roku 1989. Druhá část analýzy se dívá do budoucna a na možnost ochrany našich ústavně zaručených práv a svobod.

Předvolební průzkum: 43 kandidátů a kandidátek do Senátu podporuje rovné manželství.

V průzkumu iniciativy Jsme fér mezi kandidáty a kandidátkami ve volbách do třetiny Senátu Parlamentu ČR odpovědělo zatím celkem 73 z téměř 150 oslovených. U dalších 40 kandidujících byly postoje zjištěny z veřejných zdrojů nebo z předchozí komunikace. Z celkového počtu 103 známých postojů by 43 kandidujících podpořilo rovnoprávné manželství pro stejnopohlavní páry, včetně práva společně osvojit děti. Naopak 45 kandidátů odpovědělo negativně a 16 nemá jednoznačný názor.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.