Vdávaly se jako víly, do reality je vrátily úřady

„Matrikářka si musela dávat pozor na jazyk. Kolikrát bylo znát, že chce říct ‚oddací list', musela se opravit a říct ‚list o registraci partnerství',“ vzpomínají Tereza s Dominikou na svou „svatbu“. Tedy alespoň na tu úřední část.

„Paní nám to zintimnila aspoň tak, že zamkla dveře kanceláře,“ krčí rameny. Rozpačitý „obřad“ si holky vynahradily nezapomenutelnou veselkou. S nejbližší rodinou a přáteli svůj nový společný život oslavily na romantickém statku kousek od Mariánských Lázní.

Spolu díky kamarádkám

Jejich příběh se začal psát před pěti lety. Tereza, rodilá Pražačka, která už od sedmnácti pracuje v logistické firmě, byla rok po rozchodu s první partnerkou. Byly spolu sedm let. Dominika je původem z vísky poblíž Karlštejna a nedávno vyměnila truhlařinu za práci v soukromé školce.

S Terezou jí seznámily společné kamarádky zrovna v době, kdy po několika kratších vztazích začala ztrácet naději, že si najde životní partnerku. Na počátku se holky na kamarádky zlobily, že jim zbytečně dělají dohazovačky. Jenže hraný nezájem jim nevydržel moc dlouho. Dominika s Terezou si skvěle rozuměly a hodně se spolu nasmály.

Dominika přiznává, že byla po předchozích zklamáních trochu opatrnější; Tereza se prý do ní bezhlavě zamilovala skoro hned. „V duchu jsem se vdávala už po čtrnácti dnech. Byla jsem přesvědčená, že to je ona a nikdo jiný,“ říká dnes láskyplně.

Pak už šlo všechno ráz na ráz. Asi po týdnu spolu začaly bydlet, rok na to si na Terezin popud pořídily psa. Dnes už mají dva, aby jednomu samotnému nebylo smutno. Jmenují se Hugo a Hubert. Po čtyřech letech následovaly zásnuby a ještě o rok později si holky konečně řekly své „ano“.

tereza_dominika_01.jpg

Do roka a do dne

Když se loni v září rozhodly svůj vztah posunout dál zásnubami a příslibem veselky, z legrace si plánovaly, že se vezmou do roka a do dne. A skoro se jim to i povedlo. Statek Salanda na okraji Slavkovského lesa našly náhodou, oběma se hned zalíbil – a jediný volný termín připadal zrovna na poslední říjnový víkend následujícího roku.

„To nám vyhovovalo, protože obě máme rády podzimní počasí, babí léto, podzimní barvy,“ shodují se. Podzim navíc seděl k bohémskému stylu, který si pro svatbu zvolily. Rozhodly se, že na ní budou jediné v bílém: ostatní svatebčané měli předepsané podzimní odstíny.

Snubní prstýnky si nechaly vyrobit z přetaveného zlata po babičce a prababičce Dominiky. Nebylo to zdaleka tak jednoduché, jak si původně představovaly: „Několik designérek nám řeklo, že to nejde nebo že to nedělají. Nakonec pro nás prstýnky z doneseného zlata vyrobil klasický zlatník, pan Vlastimil Kalaš, pro kterého to vůbec nebyl problém.“

„Je to o lidech“

Ačkoliv jsou Mariánské Lázně jedním ze čtrnácti míst, na kterých je možné na matričním úřadě uzavřít registrované partnerství, o tom, že by si příslušného úředníka nebo úřednici pozvaly přímo na statek, vůbec neuvažovaly. Nedávno se tam totiž brali dva pánové a nikoho takového ve městě nesehnali.

„Je to hodně o lidech,“ řekla prý Dominice s Terezou úřednice, která nakonec jejich registrované partnerství zpečetila týden před veselkou na pražské matrice. Byla milá a vstřícná, shodují se partnerky. „A bylo na ní vidět, že je skeptická k tomu, že to je jen registrace, a byla by radši, kdyby se to sjednotilo. Že ji obtěžuje, jak je to odlišná činnost. Agenda navíc,“ popisují.

tereza_dominika_02.JPG

Svatba jako opravdová

Po registraci na pražském úřadě si udělaly svatbu jak se patří a podle svých představ. Včetně obřadu. Pojaly ho originálně: „K oltáři nás vedli oba rodiče. Nechtěly, aby nás vedl jen táta,“ vzpomínají.

Za „svědkyně“ šly nevěstám jejich mladší sestry, které se shodou náhod také jmenují Dominika a Tereza. Role oddávajícího se zhostil blízký kamarád Michal. Sám prý byl dojatý, a tak se mu podařilo vytvořit intimní, emocemi nabitou, a přitom uvolněnou atmosféru. Plakali i ti největší drsňáci.

Svatbu si dámy zprodukovaly samy. Já jsem organizovala a Tereza se vdávala,“ konstatuje tedy s nadsázkou Dominika, která mimo jiné dávala dohromady playlist na svatební party a sháněla karavany, ve kterých mohla část hostů přespat. Přátelé samozřejmě pomáhali, rodiny taky. Výzdobu například vytvořila Terezy maminka spolu se svými šéfy, Jirkou a Liborem z libeňského květinářství Serafin.

Rodiče Dominiky si zase vzali na starost catering. Během svatební hostiny pak nedošlo na známé rozbíjení talíře, nýbrž na trhání chleba. Podle tradice bude v páru velet ten z novomanželů, který utrhne větší kus. Povedlo se to Tereze. Právem? „Dominika může mít názor, ale já mám vždycky pravdu,“ směje se.

Bez úřadů se neobejdou

Co bylo možná nejsložitější? Získat společné příjmení. Tereza, rozená Dušková, se rozhodla přijmout společné jméno Hájková. Na rozdíl od lidí, kteří uzavírají klasický sňatek, si musela projít procesem, který popisuje jako „strašnou úředničinu“. „Musela jsem psát důvody, proč chci příjmení změnit, zaplatit za to tisíc korun a pak čekat na rozhodnutí úřadů. Dominika navíc musela podepsat plnou moc, že souhlasí, abych si její příjmení vzala.“  

Na co se naopak holky těší: na jaro a společnou cestu do Amsterdamu, ještě s kamarádkami. Je to jejich svatební dar. A také na svatební cestu, kterou plánují na později. Pojedou prý nejspíš do Slovinska nebo do Florencie, ve hře je i Norsko. A nejvíc ze všeho se samozřejmě těší na společnou cestu životem.

Registrace bez svědků, prstýnků i slavnostní atmosféry; ponižující jednání s úřady; jiný název pro stvrzení stejné lásky. I to odlišuje registrované partnerství pro manželství. Nelíbí se vám to? Napište o tom svému poslanci nebo poslankyni, má to smysl.


tereza_dominika_03.JPG

tereza_dominika_04.jpg

 

Foto: archiv Terezy a Dominiky

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Partnerství pro stejnopohlavní páry: otázky a odpovědi

Po dlouhých letech debat vstoupil v účinnost zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry a to 1. ledna 2025. Teto zákon LGBT lidem nedává rovnoprávné manželství. Nadále také omezuje některá jejich rodičovská práva. Zákonodárci a zákonodárkyně se rozhodli vydat složitější cestou zachování dvou institutů, což i nadále povede k právním komplikacím, opomíjení a zejména k nerovnoprávnosti a nedůstojnosti pro statisíce lidí. Česká společnost tak stále zůstane rozdělena na lidi různých kategorií jen podle toho, koho milují. V našem článku najdete odpovědi na nejčastější otázky týkající se této nové legislativy, které jsme připravili na základě aktuálních a dostupných informací. Pokud vám tento článek neodpoví na vaše otázky ohledně partnerství, neváhejte se na nás kdykoli obrátit zdarma v naší právní poradně Znejte svá práva.

Průzkum: LGBT lidé, nenávistné projevy a kyberšika

Unikátní průzkum organizace IPSOS přináší závažná zjištění: 67 % adolescentů bylo oběťmi kyberšikany a 73 % mladých lidí z ohrožených skupin zase nenávistných projevů online. 94 % bylo vystaveno nějakému nenávistnému projevu.

Doplňovací volby do Senátu v obvodě Brno-město: každý hlas se počítá

Dnes v pátek 17. ledna od 14.00 hodin do 22.00 hodin a zítra v sobotu 18. ledna od 8.00 hodin do 14.00 hodin, probíhají doplňovací volby do Senátu v obvodu Brno-město. Přinášíme vám přehled postojů kandidujících k manželství pro všechny páry.

Společné prohlášení: Dokud nebude rovné manželství, nevzdáme to

1. ledna 2025 vstoupí v účinnost novela o partnerství pro stejnopohlavní páry. Přestože představuje krok vpřed, skutečnou rovnost tímto krokem Česká republika stále nezajišťuje. V souvislosti s platností této novely zveřejňujeme společné prohlášení na podporu rovného manželství: DOKUD NEBUDE ROVNÉ MANŽELSTVÍ, NEVZDÁME TO.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

Hrozí cenzura.
Hrozí cenzura.