31 českých kin vyzvalo premiéra Fialu k přijetí rovného manželství

Po více jak 80 firmách a 25 divadlech přichází další výzva k přijetí rovného manželství. 31 českých kin a jejich 44 zástupkyň a zástupců v otevřeném dopise premiérovi vlády Petru Fialovi vyjadřuje podporu všem českým LGBT+ lidem a manželství pro všechny páry.
Výzva českých kin také upozorňuje na nenávistnou rétoriku, která je na lesby, gaye, bi a trans lidi směřována a ukazuje, že provozovatelům a provozovatelkám kin, záleží na každém občanovi a každé občance této země. “Navazujeme na podobnou výzvu divadel z minulého týdne a chceme lidem ukázat, že kina nebudou tolerovat rozdělování obyvatel České republiky na dvě skupiny,” řekl k výzvě ředitel hradeckého kina Bio Central a zakladatel iniciativy, Petr Vítek.

Celé znění výzvy

Vážený pane premiére Fialo,

jako ředitelky, ředitelé a další zástupci*kyně uvedených kin Vás tímto vyzýváme, abyste se Vy a Vámi vedená vláda jednoznačně zasadili o přijetí manželství pro všechny páry a odstranili tak dosavadní diskriminaci LGBT+ lidí, párů a rodin s dětmi v České republice.

Reagujeme tak na nedávnou výzvu divadelních souborů, kterou chceme podpořit a dát najevo, že i provozovatelé a provozovatelky kin mají na srdci práva nejen svých queer zaměstnanců, ale všech LGBT+ lidí.

Za dopisem stojí jména institucí ze všech částí České republiky. Je tedy zřejmé, že má návrh silnou podporu napříč regiony. Považujeme za nepřípustné, aby jakákoliv skupina našich spoluobčanů měla jiná práva než ostatní a ostře se vyhrazujeme proti všem nenávistným výrokům, které byly na adresu LGBT+ lidí proneseny.

Přijde nám naprosto přirozené, aby naši kolegové, kolegyně, diváci a divačky měli možnost žít svůj život dle svého rozhodnutí. Aby měli stejná práva a povinnosti jako ti, kteří se jako LGBT+ neidentifikují. Je pro nás nesmírně důležité, aby se tato skupina občanů přestala řadit do tzv. “druhé kategorie” a jejich práva se konečně narovnala.

Chceme žít ve společnosti, která stojí na rovných právech, kultuře a vzájemném respektu. Jedním z nezbytných kroků na cestě za takovou společností je právě zrovnoprávnění LGBT+ lidí. Tento názor již dávno není minoritní – stojí za ním většina českých občanů, velké firmy, divadla a nyní i kina. Není čas toto téma dále odkládat, je čas jednat.

Přejeme Vám, abyste Vy i Vaše vláda nalezli dostatek odhodlání a učinili toto rozhodnutí ve prospěch všech občanů a občanek České republiky.

Jménem níže uvedených s pozdravem,

Petr Vítek

Kino Bio Central

Jan Slanina, Veronika Kyselá a Tomáš Ondráček (Bio Central, Hradec Králové), Jiří Flígl (Kino Aero, Praha), Jan Bradáč (kinař, Česká republika), Julián Naglmüller a Jana Trnková (Kino Světozor, Praha), Prokop Jeníček (Bio Oko, Praha), Anna Lísalová (Boutique Cinema Přítomnost, Praha), Radek Pernica a Eva Petláková (Kino Scala, Brno), Vladan Literák (Kino Vlast, Frýdek-Místek), Michal Miškovský (Biograf Český ráj, Jičín), Sabina Hermochová (Kino Metropol, Olomouc), Pavel Rada (Kino v Divadle Za plotem, Praha), Jaroslava Kolibačová (Edison Filmhub, Praha), Michal Zábranský (Kino Metro 70, Prostějov), Zdeněk Krákora (Kino 70, Nové Město nad Metují), Michal Gaja (Multikino Golden Apple Cinema, Zlín), Ondřej Šír (Kino Jitřenka, Semily), Tomáš Lizna a Tomáš Marvan (Kino Panorama, Boskovice), Jan Macola a Alžběta Macolová (Kino Pilotů, Praha), Michaela Sekerášová (Kino Kopřivnice), Regina Szpyrcová (Kino Kosmos, Třinec), Pavel Sikora (Kino O, Orlová), Miloslav Lomič (Kino Máj, Doksy), Jana Dulíková (Kino Luna, Ostrava), Marek Grussmann (Kino Květen, Nový Jičín), Kamil Navrátil (Kino Oko, Šumperk), Bedřich Němec, Filip Schauer a Štěpán Bukáček (Kino Lucerna, Praha), Stanislava Skřičková Jírovcová a Daniel Habrda (Biograf Kotva, České Budějovice), Petr Mašata (Kino Vatra, Vsetín), Zuzana Neméthová (Kino Napajedla), Renata Macková (Kino Bystřice), Milan Šimánek, Barbora Suchyňová, Jakub Plášek a Jana Glocarová (Kino Art, Brno)

 

Přečtěte si celé znění výzvy i seznam českých kin, které vyzvaly premiéra Fialu k přijetí rovných sňatků.

 

Nekonečné protahování a oddalování uzákonění manželství pro všechny páry jen ubližuje a škodí, nejvíce LGBT párům a rodinám s dětmi. Vaše zapojení a oslovování poslanců a poslankyní pomůže získat statisícům lidí skutečnou rovnoprávnost, důstojnost a svobodu. Máte ve svém okolí někoho, pro koho je téma rovných práv a spravedlnosti, důležité? Sdílejte s nimi prosím naší výzvu Dva měsíce rozhodnou. Děkujeme vám.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Eurovolby se blíží. Máme 5 důvodů, proč je rovné manželství evropskou hodnotou

V pátek 7. a sobotu 8. červne budeme volit politiky a političky, kteří nás budou v průběhu dalších pěti let reprezentovat v Evropském parlamentu. Nás samozřejmě tradičně zajímá i to, jak se jednotliví kandidáti a kandidátky stavějí k manželství pro všechny páry. Spolu s představiteli a představitelkami EU považujeme rovné manželství za zásadní evropskou i lidskou hodnotu – přečtěte si proč.

Partnerství pro stejnopohlavní páry přijato: otázky a odpovědi

Po dlouhých letech debat vstoupí v účinnost zákon o partnerství pro stejnopohlavní páry a to 1. ledna 2025. Teto zákon LGBT lidem nedává rovnoprávné manželství. Nadále také omezuje některá jejich rodičovská práva. Zákonodárci a zákonodárkyně se rozhodli vydat složitější cestou zachování dvou institutů, což i nadále povede k právním komplikacím, opomíjení a zejména k nerovnoprávnosti a nedůstojnosti pro statisíce lidí. Česká společnost tak stále zůstane rozdělena na lidi různých kategorií jen podle toho, koho milují. V našem článku najdete odpovědi na nejčastější otázky týkající se této nové legislativy, které jsme připravili na základě aktuálních a dostupných informací. Pokud vám tento článek neodpoví na vaše otázky ohledně partnerství, neváhejte se na nás kdykoli obrátit.

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.