Zdeněk a Míla: Mít partnera křesťana je poloviční výhra

Oba jsou evangelíci, Zdeněk je aktivním členem církve a společenství prý jejich vztah přijímá bez problémů. V páru se jim žije dobře, ale přáli by si, aby je stejně otevřeně přijímala celá společnost. I na úrovni zákonů.

Mílu se Zdeňkem seznámila společná kamarádka. „Bylo to v roce 2005 na Sjezdu nejen evangelické mládeže,“ vzpomíná Míla. Zdeňka tehdy do Žďáru nad Sázavou pozvali, aby tam přednášel o křesťanství a homosexualitě. Slovo dalo slovo a ze seznámení bylo společné soužití, registrace (asi půl roku poté, co ji české právo umožnilo) a zatím třináctiletý vztah.

„Řekl bych, že evangelické společenství nás přijímá celkem v pohodě,“ říká Zdeněk, který je členem Českobratrské církve evangelické, členem farního sboru v Kladně a v rámci celé církve působí jako výpomocný kazatel. Od devadesátých let také navštěvuje Logos, který sdružuje LGBT křesťany a křesťanky. „Díky církvi i díky Logosu jsem došel k jakémusi souladu,“ vysvětluje.

Pro Mílu se prý řada věcí zjednodušila právě tím, že se dal se Zdeňkem dohromady. „To, že jsem jako křesťan našel partnera taky křesťana, byla poloviční výhra s ohledem na problémy, které jsem měl předtím a které bych měl možná i dneska, kdybych byl sám,“ myslí si.

O vstupu do registrovaného partnerství mluví jako o dni, kdy se „brali“, ale dobře si uvědomují, že má do skutečného manželství daleko. „Měl bych obrovskou radost, kdyby bylo pro všechny. Znamenalo by to definitivní signál od společnosti, že nás přijímá,“ podotýká Míla. A dodává: „Ani církev nemá výsadní právo nám vykládat, co manželství vlastně je.“

Chcete vědět víc? Podívejte se na video:

Jak se homosexuálním párům žije v katolické církvi? O tom jsme si povídali s Tomem a Jirkou, který pro život v pravdě obětoval povolání kněze. Přečtěte si jejich příběh.

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Rovné sňatky zpět ve Sněmovně. Co se děje?

Včera, 17. května 2023, byl Mezinárodní den boje proti homofobii, bifobii a transfobii. Měli jsme velkou šanci dostat k němu ten nejlepší možný dárek – manželství pro všechny páry. Jak je to možné? Máme pro vás shrnutí a aktuální informace k vývoji projednávání ve Sněmovně. Pojďme na to.

Česká vláda dala zelenou cenzuře LGBT lidí v Evropské unii

Vláda preméra Fialy se rozhodla nepodpořit Evropskou komisi v žalobě proti Maďarsku. Důvodem žaloby je to, že Orbánova vláda v roce 2021 přijala cenzurní zákon, namířený ostře proti LGBT lidem, včetně LGBT dětí. Zákon například zakazuje přístup nezletilých k jakémukoli obsahu, který „propaguje nebo zobrazuje odchylku od vlastní identity odpovídající biologickému pohlaví při narození, změnu pohlaví nebo homosexualitu“. Což znamená vygumování LGBT lidí z veřejného prostoru. Jasná cenzura médií, vzdělávacího systému, ale třeba i kontrola toho, jaké knihy mohou rodiče svým vlastním dětem číst. 

Stanovisko OSPDL k výchově a adopcím dětí stejnopohlavními páry

Odborná společnost praktických dětských lékařů v ČR (OSPDL) vydala stanovisko k otázce výchovy a společným adopcím dětí stejnopohlavními páry. Vzhledem k tomu, že dítě podle OSPDL potřebuje vyrůstat "v milující rodině, kde má oporu v dospělém, kde má svoje pevné zázemí, pocit jistoty a bezpečí", není rozhodující, zda ho vychovávají matka s otcem, nebo dva tatínkové nebo dvě maminky. 

Společná výzva mládežnických politických organizací ke zrovnoprávnění manželství

Mladí politici a političky napříč politickým spektrem ku příležitosti svátku lásky a všech zamilovaných 14. února vyzvali společným hlasem zvolené poslance a poslankyně ze všech klubů, aby co nejdříve projednali zákon o zrovnoprávnění manželství. Protože není na co čekat. Protože chceme patřit na Západ nejen v předvolebních heslech, ale i fakticky. Protože láska je jen jedna.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.